Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Chrząstowicach dla ludzi najważniejsi są inni ludzie. „Górka” stała się dla mieszkańców centrum aktywności [ZDJĘCIA}

Jerzy Zaborski
Jerzy Zaborski
Chrząstowice w gminie Wolbrom, w 2017 roku otrzymały tytuł Nowatorskiej Wsi w Małopolsce. Nic dziwnego, skoro wieś znana jest z wielu inicjatyw społecznych, służących wszystkim mieszkańcom. Jest wzorem do naśladowania dla innych w czasach żądzy pieniądza i - kalkulacji - ile i na czym można zarobić. Tam robią dla siebie, czyli dla wszystkich.

Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Chrząstowice mogą służyć za model ogromnego zaangażowania społecznego i oddolnych inicjatyw z wykorzystaniem funduszu sołeckiego. To okazało się fundamentem realizowanych projektów, poprawiających nie tylko wizerunek sołectwa, ale i życie jego mieszkańców, a jest ich niewielu, bo trochę ponad pięciuset.

Mieszkańcy angażują się w inwestycje

Mieszkańcy wsi chętnie angażują się we wszystkie realizowane przedsięwzięcia. To dlatego myśl przewodnia stowarzyszenia „Chrząstowice Razem”, nie jest przypadkowa i brzmi: „Razem możemy więcej!”

Lista osiągnięć mieszkańców jest długa. Przy remizie OSP powstało centrum rekreacyjno-sportowe, które jest systematycznie modyfikowane, aby mogło z niego korzystać jak największe grono mieszkańców. Zimą, ze względu na śnieżną aurę, największym powodzeniem wśród miłośników sportów zimowych cieszy się górka przy remizie. Jest to jedyne bezpieczne miejsce w okolicy, gdzie dzieci mogą pojeździć na sankach, czy nartach.

Górka przez cały rok jest maksymalnie wykorzystana. Latem ładnie wygląda i jest rajem dla owadów, bo rosną tu miododajne kwiaty. Zagospodarowanie każdego jej metra wymagało dużego nakładu pracy. Jak podkreślają mieszkańcy, było warto.

Historia górki, czyli jak się zmieniała

Po drugiej wojnie światowej na górce wybudowano długi drewniany budynek, w którym znajdowała się szkoła, świetlica wiejska i remiza OSP. Z początkiem lat 60. pożar strawił wszystko. Przez kilkadziesiąt lat miejsce było zaniedbane, pełne niebezpiecznych odpadów, w tym pozostałości po starych zabudowaniach.

Pomysł wykorzystania tego miejsca narodził się w 2013 roku, kiedy w ramach małych projektów Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 postanowiono zagospodarować pomieszczenia po starym sklepie GS w remizie na społeczną siłownię.

- Wtedy dostrzegliśmy potencjał naszej górki i jej wykorzystania dla sportów zimowych – mówią jednym głosem w stowarzyszeniu „Chrząstowice Razem”.

W 2013 roku górka została oczyszczona z fundamentów i pozostałości po starym budynku. Uprzątnięto dzikie wysypiska śmieci, wykarczowano samosiejki topoli, a ogromną ilością przywiezionej ziemi wyrównano zbocze. Później została oczyszczana z kamieni i chwastów (2018), więc pojawiła się kwietna łąka, na której posadzono setki krokusów.

Posadzono dziesiątki miododajnych roślin wokół remizy i górki (2015), oczyszczono dolną część działki z dzikich roślin, co pozwoliło na budowę dużego paleniska (2016). Przy okazji budowy wielofunkcyjnej altany, górka została wyprofilowana (2017), a dzięki wygranej w konkursie na Niezwykłą Małopolską Wieś, na dole od zachodniej strony powstało wielofunkcyjne boisko ze sztuczną nawierzchnią, wykonane społecznie przez strażaków i mieszkańców Chrząstowic. Rok później przy boisku pojawiły się piłkochwyty. To z kolei dzięki wygranej w ogólnopolskim konkursie na najlepsze inicjatywy społeczne z Funduszu Sołeckiego, a potem przyszła kolej na zewnętrzną siłownię (2020).

Przy wschodniej stronie działki założono „Aleję Wolnej Polski” (2014). Wielopokoleniowe rodziny z Chrząstowic posadziły drzewa w ramach zadania "25 lat wolnej Polski w naszym kraju i naszej lokalnej społeczności", sfinansowane z Fundacji Batorego. Z kolei z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Aleja została rozbudowana oraz utworzono w niej żywą flagę z białych i czerwonych róż (2019).

Na remizie umieszczono automatyczny defibrylator AED (2019). Zakup tego urządzenia, jednego z pierwszych ogólnodostępnych w powiecie olkuskim, możliwy był dzięki inicjatywie członków OSP Chrząstowice.

Mieszkańcy starają się żyć ekologicznie i pomagać innym. W 2020 roku przy altanie pojawiły się kosze do segregowania odpadów i kosze do zbierania nakrętek. Nad koszami ustawiono podświetlane tablice edukacyjne o zasadach segregowania śmieci. Pomysłów na 2021 rok też nie brakuje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto