Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gminy z powiatu olkuskiego będą sprzedawały węgiel. Prezydent podpisał odpowiednią ustawę. Poznajcie szczegóły

Paweł Mocny
Paweł Mocny
Gminy z powiatu olkuskiego będą sprzedawały węgiel
Gminy z powiatu olkuskiego będą sprzedawały węgiel Pexels (zdjęcie poglądowe)
Prezydent podpisał ustawę o dystrybucji węgla przez gminy. Samorządy z powiatu olkuskiego zadeklarowały, że zajmą się sprzedażą surowca własnymi siłami lub za pomocą istniejących na ich terenie składów węgla.

Prezydent Andrzej Duda podpisał już ustawę o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych. Dokument pojawił się w dzienniku ustaw w środę, 2 listopada. Termin wejścia przepisów w życie został wyznaczony na kolejny dzień, czyli 3 listopada.

Dystrybucja węgla w powiecie olkuskim

Przypominamy, że burmistrzowie Olkusza i Bukowna wraz z wójtami Klucz, Bolesławia i Trzyciąża wydali wspólne oświadczenie dotyczące sprzedaży węgla na korzystnych warunkach. Władze poinformowały, że po wejściu w życie odpowiednich przepisów samorządy przystąpią do programu dystrybucji surowca własnymi wiłami lub z wykorzystaniem istniejących na ich terenach składów węgla.

- Jesteśmy zdeterminowani, by w tym trudnym czasie dołożyć wszelkich starań, aby umożliwić naszym mieszkańcom zakup węgla po preferencyjnej cenie. Pracujemy nad szczegółowymi rozwiązaniami, związanymi z logistyką całego przedsięwzięcia, żeby – po wejściu w życie ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe – jak najszybciej przystąpić do realizacji zamówień naszych mieszkańców – piszą we wspólnym komunikacie burmistrzowie i wójtowie.

Jednocześnie burmistrzowie i wójtowie zapewnili, że nowe informacje w tej sprawie będą przekazywane na bieżąco. Mieszkańcy gmin mogą się zatem spodziewać, że szczegóły dotyczące dystrybucji węgla pojawią się już niebawem.

Zasady dystrybucji węgla przez gminy

Samorządy mogą nabyć węgiel maksymalnie za półtora tysiąca złotych. Sprzedawać go może sześć spółek wśród których są między innymi: Polska Grupa Górnicza, PGE Paliwa, Węglokoks i Tauron Wydobycie. Maksymalna cena, za którą będzie można kupić węgiel dystrybuowany przez gminę wynosi dwa tysiące złotych.

Do zakupu węgla po preferencyjnej cenie mają być osoby fizyczne, które spełniają warunki uprawniające do otrzymania dodatku węglowego. Takimi osobami są mieszkańcy gospodarstw domowych ogrzewanych węglem kamiennym, brykietem lub pelletem, którzy posiadają wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Surowiec będzie można kupować w partiach po półtora tony każda. Pierwsza z nich będzie dostępna do końca bieżącego roku. Kolejna od stycznia do końca kwietnia 2023 roku.

Czy Polsce grozi blackout?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto