Wielka woda w Olkuszu i okolicach. Powodzie i podtopienia niszczyły drogi, posesje i dorobki życia mieszkańców. Jak w Netflixie

Paweł Mocny
Paweł Mocny
Powódź w gminie Trzyciąż - 2013 rok
Powódź w gminie Trzyciąż - 2013 rok Archiwum NM
Jednym z największych hitów Netflixa w ostatnim czasie jest serial „Wielka woda”. Produkcja opowiada o powodzi tysiąclecia, która 1997 roku przeszła przez Polskę. Ogromne zainteresowanie polskim serialem sprawia, że temat powodzi sprzed 25 lat powraca na języki mieszkańców niemal całego kraju. A jak to było wówczas w Olkuszu i okolicach? Były tu historie związane z niszczycielską siłą wody od czasów historycznych.

Powodzie i podtopienia, czyli wielka woda w powiecie olkuskim

Powódź, która miała miejsce w 1997 roku nie dotknęła Olkusza. Ówczesna dramatyczna sytuacja dotyczyła miejscowości między innymi nad Odrą, Nysą Kłodzką, Złotym Potokiem, Wisłą, ale nie płynącą przez Srebrne Miasto Babą.

W dziejach Olkusza było jednak kilka momentów, w których dochodziło do mniejszych lub większych podtopień i powodzi. Na kartach historii nie brakuje bowiem zapisków o zalanych przez Babę wyrobiskach kopalnianych. Takie sytuacje miały miejsce w latach: 1615, 1655 i 1876.

Przykładów można również szukać w XXI wieku. W 2013 roku bowiem powódź dotknęła gminę Trzyciąż. Zalane zostały zarówno domy, posesje jak i drogi. Był to efekt ulewy, która przeszła nad regionem. Towarzyszący jej grad połamał wówczas rośliny i zniszczył karoserie samochodów. Największe zniszczenia odnotowano wówczas w Porąbce.

W 2014 roku doszło natomiast do powodzi w miejscowościach z gminy Wolbrom. Doprowadziła ona wówczas do znacznego uszkodzenia drogi wojewódzkiej numer 783 w Wierzchowisku i Lgocie Wielkiej. Duże zniszczenia były widoczne także na drogach powiatowych i gminnych. Ze skutkami powodzi mieszkańcy gminy walczyli przez kilka dni.

Wielokrotnie w powiecie olkuskim dochodziło także do podtopień.

Na ten moment wiadomo już, że w przyszłości problem podtopień nasili się. Co więcej powstawać będą także zalewiska. W tym przypadku zagrożeniem nie są ulewy a likwidacja kopalni Olkusz-Pomorzany.

To niebezpieczeństwo będzie dotyczyć gmin, pod którymi prowadzona była działalność górnicza. Mowa tu o gminach: Olkusz, Bolesław, Klucze i Bukowno.

Polka najpiękniejsza na świecie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie