Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojewoda spotkał się z samorządowcami z powiatu olkuskiego. Omówili aktualny stan zatapiania kopalni. Zobacz zdjęcia

Paweł Mocny
Paweł Mocny
Największe zalewisko w powiecie olkuskim
Największe zalewisko w powiecie olkuskim Paweł Mocny
W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbyło się spotkanie dotyczące zapadlisk, zalewisk i podtopień, czyli skutków likwidacji kopalni „Olkusz-Pomorzany”. Podczas zebrania omówiony został aktualny stan zatapiania nieczynnej kopalni, który postępuje szybciej niż zakładano w przeróżnych opracowaniach naukowych.

Samorządowcy z powiatu olkuskiego omówili z wojewodą aktualny stan zatapiania kopalni

W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbyło się spotkanie, na którym samorządowcy z powiatu olkuskiego oraz przedstawiciele Zakładów Górniczo-Hutniczych „Bolesław” w Bukownie, Wód Polskich i Lasów Państwowych omówili aktualny stan procesu likwidacji kopalni „Olkusz-Pomorzany”.

– Sprawa procesu likwidacji kopalni „Olkusz-Pomorzany” jest niezwykle ważna i wymaga szczególnej uwagi. Szybszy niż na początku zakładano przebieg zatapiania szybów i wyrobisk, a także skutki tak zwanego „górnictwa historycznego”, które prowadzone było w rejonie olkuskim od średniowiecza, mają swoje widoczne konsekwencje. Niezbędne jest stałe koordynowanie działań i monitorowanie wpływu procesu na społeczność lokalną. Dlatego tęż proszę o ścisłą współpracę kopalni, jednostek samorządu terytorialnego oraz podmiotów administracji państwowej – mówi wojewoda Krzysztof Jan Klęczar.

Warto dodać, że podobne spotkanie odbyło się w styczniu ubiegłego roku także w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim. Wówczas omówione zostały zagrożenie wynikające z pojawiających się w powiecie olkuskim skutków likwidacji kopalni w powiecie olkuskim. Mowa tu o zapadliskach, zalewiskach i potencjalnych podtopieniach.

Skutki likwidacji kopalni w powiecie olkuskim

Od zakończenia procesu likwidacji kopalni „Olkusz-Pomorzany” minęły już około dwa lata. Przez ten czas w lasach powiatu wystąpiło już około 150 zapadlisk. Leje osiągają od kilku do kilkudziesięciu metrów średnicy. Większość z nich pojawiła się na terenach leśnych. Wyjątkami są zapadliska w rejonie obwodnicy Bolesławia.

Innym skutkiem likwidacji kopalni w powiecie olkuskim są zalewiska. Największy na ten moment zbiornik powstał przy ulicy Osadowej w Bolesławiu. „Jeziorko Chrobry” pochłonęło tam dość dużą część dawnej kopalni piasku. Pozostałe dwa zalewiska powstały także w gminie Bolesław. Nie sposób nie wspomnieć także o „oczkach wodnych”, czyli o zapadliskach, które wypełniają się wodą.

W przyszłości dużym problemem z kolei mogą być podtopienia. Na ten moment ciężko jednak określić, gdzie się one pojawią. Żaden z opracowanych w ubiegłych latach dokumentów z odpowiednimi mapami czy danymi się nie sprawdza.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto