Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

V rocznica nadania imienia Edmunda Wojtyły Małopolskiemu Szpitalowi Chorób Płuc i Rehabilitacji w Jaroszowcu. Zobacz zdjęcia

Paweł Mocny
Paweł Mocny
Wideo
od 16 lat
W tym roku mija pięć lat, odkąd nadano imię Edmunda Wojtyły Małopolskiemu Szpitalowi Chorób Płuc i Rehabilitacji w Jaroszowcu. Z tej okazji na terenie placówki odbyły się uroczystości.

V rocznica nadania imienia Małopolskiemu Szpitalowi Chorób Płuc i Rehabilitacji w Jaroszowcu

Obchody piątej rocznicy nadania imienia Edmunda Wojtyły Małopolskiemu Szpitalowi Chorób Płuc i Rehabilitacji w Jaroszowcu rozpoczęły się od pokazania zaproszonym gościom pomieszczeń placówki i sprzętu, z którego na co dzień korzystają medycy. Dodatkowo chętni mogli obejrzeć pokaz zabiegów lub ćwiczeń rehabilitacyjnych.

- Naszym patronem jest brat świętego Jana Pawła II Edmund Wojtyła. Młody lekarz, który w 1932 roku mając 26 lat zmarł na szkarlatynę. Jest to bardzo duży symbol i znaczenie szczególnie dla naszego szpitala, który od blisko stu lat realizuje zalecenie prezydenta Ignacego Mościckiego o zabezpieczeniu społeczeństwa Polski i Małopolski przed wzrostem zapadalności na gruźlicę - mówił w rozmowie z „Gazetą Krakowską”.

Małopolski Szpital Chorób Płuc i Rehabilitacji w Jaroszowcu
Małopolski Szpital Chorób Płuc i Rehabilitacji w Jaroszowcu Paweł Mocny

Później odtworzony został filmy „Brat papieża” w reżyserii Stanisława Janickiego oraz „Henryk Mosing”.

Po obejrzeniu filmów uczestnicy wydarzenia wzięli udział w mszy świętej koncelebrowanej przez Biskupa Pomocniczego Diecezji Sosnowieckiej Piotra Skuchę. Po nabożeństwie dyrektor szpitala Krzysztof Grzesik wygłosił wykład na temat bezpieczeństwa pracy w szpitalu.

Małopolski Szpital Chorób Płuc i Rehabilitacji w Jaroszowcu
Małopolski Szpital Chorób Płuc i Rehabilitacji w Jaroszowcu Paweł Mocny

Szpital w Jaroszowcu rozpoczął swoją działalność w 1934 roku jako prewentorium. Funkcjonował on aż do rozpoczęcia drugiej wojny światowej. Podczas wojny z kolei Niemcy stworzyli na jego terenie szkołę muzyczną i urząd celny. Po ofensywie armii radzieckiej z kolei Rosjanie stworzyli tam szpital wojskowy, który funkcjonował przez kilka miesięcy. Po wojnie szpital znów rozpoczął działalność statutową, która prowadzi aż do dziś.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto