Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa zbiórka darów do Kolekcji Designu Olkuskiej Emalii. Pracownicy galerii BWA zgromadzili już imponujące zbiory. Zobaczcie zdjęcia

Paweł Mocny
Paweł Mocny
Kolekcja Designu Olkuskiej Emalii.
Kolekcja Designu Olkuskiej Emalii. Paweł Mocny
Galeria Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych w Olkuszu zbiera przedmioty do Kolekcji Designu Olkuskiej Emalii. Inicjatywa cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców, którzy przynieśli już wiele dzbanków, garnków, baniek, popielniczek, amfor, czajników i wielu innych. W rękach pracowników galerii znalazło się także wiele nietypowych wyrobów z olkuskiej emalierni.

Trwa zbiórka darów do Kolekcji Designu Olkuskiej Emalii

We wrześniu tego roku pracownicy Galerii Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych w Olkuszu (BWA) rozpoczęli zbiórkę produktów wykonanych w sławnej Olkuskiej Fabryce Naczyń Emaliowanych.

Inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony olkuszan. Do tej pory zaangażowało się w nią bowiem kilkadziesiąt osób. Nic dziwnego, ponieważ wyroby fabryki Petera Westena posiada lub posiadał niemal każdy rodowity mieszkaniec Olkusza.

Wśród przekazywanych do Kolekcji Designu Olkuskiej Emalii przedmiotów panuje ogromna różnorodność. Wśród nich są między innymi: maszynka do mięsa, wanienka na mydło, maselniczki, zdobione dzbanki, zastawy, tace okolicznościowe, cukiernice i wiele innych.

Do galerii trafiają także nietypowe przedmioty, które nie były wytwarzane seryjnie. Mowa tu na przykład o zastawie, która była produkowana wyłącznie dla ważnych gości odwiedzających fabrykę, chochelce do przelewania kawy, która została wykonana na specjalne zamówienie z Turcji, popielniczce wykonanej z okazji 125-lecia browaru w Żywcu czy wannie artystycznej wykonanej przez Ewelinę Hojdys. Do kolekcji przekazana została także pralka wirnikowa marki „Olkusz”.

Nie sposób nie wspomnieć także o przedmiotach, które oficjalnie nigdy nie zostały wyprodukowane. Są to na przykład wałki do ciasta czy denka od garnków, które służyły jako podstawki pod doniczki. Takie przedmioty pracownicy emalierni wykonywali „na własną rękę”.

Nie tylko produkty OFNE

Do Kolekcji Designu Olkuskiej Emalii trafiają także archiwalne dokumenty. Wśród tych, które zostały przekazane do galerii są między innymi zdjęcia z lat 50-tych i 60-tych ubiegłego wieku. Prezentują one między innymi ówczesnego dyrektora fabryki oraz pracowników Działu Głównego Technologa.

Zbiórka pozostałości po Olkuskiej Fabryce Naczyń Emaliowanych nadal trwa

W inicjatywę może zaangażować się każdy posiadacz przedmiotów lub archiwalnych dokumentów czy zdjęć z Olkuskiej Fabryki Naczyń Emaliowanych w Olkuszu. Dary można przynosić do siedziby galerii BWA przy ulicy Szpitalnej 34 w godzinach otwarcia.

- Na szczęście po olkuskiej Emalii (Emalierni, Olkuskiej Fabryce Naczyń Emaliowanych), dawnych zakładach Westena, które działały w Olkuszu przez ponad 100 lat, została nie tylko pamięć, bo tradycję produkowania wyrobów emaliowanych w Olkuszu kontynuuje Olkuska Fabryka Naczyń Emaliowanych Emalia S.A (jej wyroby opatrzone są tradycyjnym logiem z czajniczkiem z wpisaną weń literą O). Dzięki wyrobom właśnie z charakterystycznym czajniczkiem Olkusz znany jest w całej Polsce jako „Miasto garnków”. Warto zachować najciekawsze egzemplarze z dawnych wyrobów zakładu, często o nowatorskim wzornictwie - piszą w swoim apelu przedstawiciele Galerii Sztuki Współczesnej Biura Wystaw Artystycznych w Olkuszu

Zakaz handlu w niedzielę. Solidarność chce zaostrzenia przepisów

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto