MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

„Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich” robi furorę. Ciekawe urozmaicenie wycieczki po olkuskich atrakcjach. Zobacz zdjęcia i wideo

Paweł Mocny
Paweł Mocny
Wideo
od 16 lat
Atrakcji turystycznych w powiecie olkuskim nie brakuje. Te największe, wśród których można wymienić między innymi Pustynie Błędowską czy Zamek Rabsztyn cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno wśród mieszkańców powiatu jak i przyjezdnych. Wycieczki po ziemi olkuskiej często „wzbogacane są” o spacer „Srebrnym Szlakiem Gwarków Olkuskich”.

„Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich” robi furorę

Spacerując ulicami Olkusza można spotkać gwarków. Nie chodzi tutaj o tych, którzy drążyli korytarze górnicze a o figurki przedstawiające ich postacie.

„Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich”
„Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich” Paweł Mocny

Łącznie 18 figur wykonanych z brązu tworzy ciekawy projekt edukacyjny, dzięki któremu można poznać historię miasta i lokalne legendy. Dodatkowo postacie posiadają atrybuty związane z górnictwem.
Są to między innymi:

  • herb miasta z kopaczką,
  • bochen ołowiu
  • krzyż nawiązujący do „Krzyża gwarków”.

Swego rodzaju dodatkiem do szlaku jest z kolei 130 replik trojaków olkuskich, czyli monet z wizerunkiem króla Zygmunta III Wazy, jakie były wybijane w olkuskiej mennicy. Kopie monet można zobaczyć w chodnikach znajdujących się w obrębie olkuskiej starówki. Podążając za nimi można przejść cały „Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich”.

Co więcej projekt posiada dedykowaną aplikację pod nazwą „Olkusz- Szlak Gwarków”, która daje możliwość odbycia spaceru z wirtualnym przewodnikiem. Można ją znaleźć zarówno w AppStore jak i Google Play.

„Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich”
„Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich” Paweł Mocny

Warto dodać, że „Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich” otrzymał w ubiegłym roku wyróżnienie w konkursie Turystyczne Skarby Małopolski w kategorii Najciekawszy Szlak Turystyczny. Szlak został także wyróżniony w konkursie Wydarzenie Historyczne Roku w kategorii Edukacja i Multimedia.

„Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich”
„Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich” Paweł Mocny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto