Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory 2024 w powiecie olkuskim za nami. Duże zmiany w radach gmin i na stanowiskach szefów gmin

Paweł Mocny
Paweł Mocny
Zdjęcie poglądowe
Zdjęcie poglądowe Krzysztof Kapica / Polska Press
W powiecie olkuskim nie zabrakło wyborczych zaskoczeń. Największym z nich była wygrana nowego burmistrza Wolbromia – Radosława Kusia w pierwszej turze. Wiele osób zdziwił także fakt, że w Trzyciążu dojdzie do drugiej tury między dotychczasowym wójtem a Pawłem Rykałą z Prawa i Sprawiedliwości. Brak zaskoczenia przyniosły wygrane Marcina Cockiewicza w Bukownie, Krzysztofa Dudzińskiego w Bolesławiu i Norberta Bienia w Kluczach. Nikogo nie dziwi także, że w Olkuszu dojdzie do drugiej tury.

7 kwietnia mieszkańcy gmin Olkusz, Wolbrom, Trzyciąż, Bolesław oraz miasta Bukowno zadecydowali o tym, kto będzie ich reprezentował w radach gmin, radach miejskich i radzie powiatu. Wybrani zostali także szefowie gmin.

Spis treści

Duże zaskoczenie w Wolbromiu. Drugiej tury nie będzie. Radosław Kuś nowym burmistrzem

Największym zaskoczeniem minionych wyborów były wyniki głosowania w Wolbromiu. Wiele osób spodziewało się albo wygranej dotychczasowego burmistrza Adama Zielnika albo drugiej tury między nim a Radosławem Kusiem z KWW Pewna Przyszłość. Wybory zakończyły się jednak… w pierwszej turze. Nowym burmistrzem został Radosław Kuś. Na Adama Zielnika zagłosowało zaledwie 30,08% mieszkańców.

Jeżeli chodzi o Radę Miejską w Wolbromiu to większość raczej będzie należała do koalicji radnych, którzy wybrani zostali z trzech komitetów – KWW Pewna Przyszłość, KW PiS oraz KWW Przyjazna i Pomocna Gmina. Łącznie mają oni bowiem 15 mandatów. Pozostałe 6 mandatów należy do KWW Odnowa, z której startował były burmistrz. Na razie nie wiadomo jak będzie wyglądała współpraca w nowej radzie.

W Olkuszu będzie druga tura. Wszystko rozegra się między Romanem Piaśnikiem i Pawłem Piasnym

Fakt, że w Olkuszu dojdzie do drugiej tury raczej nikogo nie dziwi. Spotkają się w niej startujący z własnych komitetów Roman Piaśnik oraz Paweł Piasny. Dotychczasowy Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz uzyskał 6241 głosów (31,05%). Były Starosta Powiatu Olkuskiego natomiast otrzymał 5126 głosów (25,51%).

Sytuacja w Radzie Miejskiej w Olkuszu wygląda ciekawie. Jeżeli KW PiS i KWW Pewna Przyszłość podejmą współpracę to będą oni posiadali aż 10 mandatów. Radni wybrani z komitetu Romana Piaśnika z kolei mają jedynie 5 mandatów. KO i komitet Pawła Piasnego z kolei mają po trzech radnych. Jak zatem będzie się prezentowała współpraca klubów radnych? O tym przekonamy się podczas pierwszej sesji.

Marcin Cockiewicz nowym burmistrzem Bukowna, ale bez większości w radzie

W Bukownie dzięki 2056 głosom wygrał startujący z własnego komitetu Marcin Cockiewicz. Walka o głosy między nim a Beatą Guzińską była jednak wyrównana. Kandydatka zdobyła bowiem jedynie 6,58% głosów mniej niż dotychczasowy wiceburmistrz miasta.

Burmistrz Marcin Cockiewicz nie może jednak liczyć na większość w radzie miejskiej. Najwięcej, bo aż 8 mandatów należy bowiem do kandydatów KWW Razem Dla Lepszego Bukowna. Samorządowcy wybrani z komitetu nowego szefa miasta mają z kolei pięć mandatów. Pozostałe dwa miejsca w radzie należą do KWW Niezależni Bukowno i KWW Magdaleny Kubańskiej.

Norbert Bień wójtem Gminy Klucze. Szef gminy ma większość w radzie

Jeszcze przed wyborami najjaśniejsza sytuacja miała miejsce w gminie Klucze. Dotychczasowy wójt Norbert Bień był bowiem jedynym kandydatem na stanowisko szefa gminy. Zagłosowało na niego 5036 osób – 83,81%.

Warto dodać, że wójt jest w bardzo komfortowej sytuacji. Radni wybrani z jego komitetu objęli 10 mandatów. Oznacza to, że nawet bez koalicji posiadają oni większość w radzie.

Krzysztof Dudziński wójtem Bolesławia. Do większości w radzie będzie potrzebował koalicji

Reelekcję uzyskał także Krzysztof Dudziński. Dotychczasowy Wójt Gminy Bolesław uzyskał 2341 głosów co przełożyło się na 70,53% poparcia. Kontrkandydat – Przemysław Pruski z kolei zdobył 978 głosów – 29,47%.

Radni z komitetu wójta otrzymali siedem mandatów. Oznacza to, że żeby mieć większość będą oni potrzebowali koalicji. KWW Odnowa objęła pięć mandatów. Dwa miejsca w radzie gminy z kolei należą do samorządowców z KWW Przemysława Pruskiego. Jeden mandat objął kandydat z KWW Sprawiedliwość Społeczna.

W Trzyciążu będzie druga tura. Roman Żelazny „zmierzy się” z Pawłem Rykałą

W gminie Trzyciąż będzie druga tura wyborów samorządowych 2024. Spośród trzech kandydatów największym poparciem cieszyli się dotychczasowy wójt Roman Żelazny z KWW Przyjazna Gmina Trzyciąż oraz Paweł Rykała z KWW Wspólnie dla Gminy Trzyciąż.

Jeżeli w drugiej turze Paweł Rykała wygra z dotychczasowym wójtem Romanem Żelaznym to będzie on rządził bez większości w radzie gminy. Aż 9 mandatów należy bowiem do kandydatów, którzy startowali z KWW Przyjazna Gmina Trzyciąż. Komitet Pawła Rykały posiada z kolei tylko trzy mandaty. Oznacza to, że nawet wejście w koalicję z KWW Pewna Przyszłość, KWW Dla Wspólnego Dobra i KWW Józefa Grzywy nie zagwarantuje mu większości w radzie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto