Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rabsztyn: rycerze z całej Polski przyjadą na turniej

Katarzyna Ponikowska
archiwum
Bieg dam, mecz piłki nożnej według średniowiecznych zasad czy wieczorna bitwa o zamek to tylko część atrakcji X Turnieju Rycerskiego, który odbędzie się 7 i 8 lipca w rabsztyńskiej twierdzy

- Kulturę średniowieczną lepiej zobaczyć i dotknąć, poznać na żywo. To o wiele ciekawsze niż tylko czytanie o tych czasach w książkach - uważa Bartłomiej Fedorowicz z Bractwa Rycerskiego Kruk. To dlatego w najbliższy weekend do Rabsztyna (gm. Olkusz) zjadą się rycerze z całej Polski. Zapowiedziało się około 150 osób z różnych bractw. - Chcemy w ten sposób przybliżać ludziom historię i promować średniowieczne czasy - mówi Fedorowicz.

Jubileuszowy, bo X Turniej Rycerski rozpocznie się dziś w południe paradą rycerską i pokazem średniowiecznej artylerii. Po nich przyjdzie czas na turnieje, które tak naprawdę odbywać się będą przez dwa dni. Na pierwszy ogień w szranki staną zawodnicy Turnieju Róż, turnieju miecza długiego, a na koniec - turnieju broni czarnoprochowej. - To nowość na tej imprezie. W ruch pójdzie broń palna - mówią organizatorzy. Znajdzie się też coś dla pań, czyli widowiskowy Bieg Dam. Przez cały dzień będzie można oglądać pokaz sztuki kowalskiej w prawdziwej kuźni. - Jednak najbardziej oczekiwana będzie niewątpliwie potyczka wieczorna pod murami twierdzy, tzw. Bitwa o zamek. To zawsze punkt kulminacyjny imprezy - zachęca do udziału Fedorowicz. Start w sobotę ok. godz. 20.30.

W niedzielę też nie zabraknie atrakcji. Będą zapasy rycerskie, rzucanie włócznią do saracena i pokazy walk drużynowych rycerzy, tzw. bohurt. Ciekawostką jest z pewnością tzw. krukial - barońska piłka, czylio nic innego jak mecz piłki nożnej według średniowiecznych zasad. - Uczestnicy rzucają do bramek uszytą ze skóry, lekką piłką - tłumaczyFedorowicz. - Cięższa wersja była taka, że do skórzanego worka wkładano kolczugę, która ważyła 10 kilogramów. Wtedy nie było mowy o rzucaniu czy kopaniu, ale bardziej o podawaniu - dodaje.

Natomiast o godz. 16.30 rozpoczynają się "Błazeńskie figle", czyli widowisko - happening w trzech odsłonach przeplatane zabawami z publicznością w wykonaniu teatru Gry i ludzie. Kolejnym punktem programu będzie recital pieśni dawnych i folkowych w wykonaniu duetu Liarman, a następnie nauka tańców dawnych dla publiczności. Przez dwa dni turnieju będzie można zakupić specjalne monety, tzw. trojaki olkuskie. Będą stoiska rzemieślnicze i zabawy dla dzieci. Zainteresowani mogą też zwiedzić zamek Rabsztyn (zbiórka o pełnej godzinie przy bramie). Udział w imprezie jest bezpłatny.

- Pomysł na organizację Turnieju Rycerskiego zrodził się z między innymi z potrzeby promowania zamku w Rabsztynie. To w końcu jedna z najciekawszych atrakcji naszego regionu - podkreśla Jarosław Medyński z Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu. -Drugi nasz cel to ożywienie tego miejsca. Twierdza na to zasługuje. To naprawdę malownicza okolica - zapewnia.

Jarosław Medyński dodaje, że zamek jest idealnym miejscem do organizacji takiego turnieju, bo z historią miejsca wiążą się właśnie rycerskie tradycje.
Na Turniej co roku ściągają pasjonaci z całej Polski. Jak wyjaśniają organizatorzy, ludziom podoba się to, że nie ma sztywnego oddzielenia widzów od rycerzy. Nie ma sztucznych barierek, zamiast tego jest np. fosa. - Poza tym widzowie mogą zajrzeć do rycerskiego obozowiska. Zobaczyć, jak rycerze śpią, jak gotują. To bardzo ciekawe - dodaje Medyński, który jak co roku wybiera się do Rabsztyna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto