Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Olkusz: grypa atakuje! Jest już ponad 1100 chorych

Małgorzata Gleń
Lekarze zalecają, aby unikać skupisk ludzkich. Niestety, wiele osób mimo choroby nie stosuje się do tych rad
Lekarze zalecają, aby unikać skupisk ludzkich. Niestety, wiele osób mimo choroby nie stosuje się do tych rad archiwum Polskapresse
Tylu zachorowań na grypę w sezonie nie było od kilku lat. Tylko w styczniu olkuski sanepid dostał 1100 zgłoszeń o przypadkach grypy. Ponad 400 zachorowań dotyczy ostatniego tygodnia. W całym roku ubiegłym w powiecie olkuskim na grypę zachorowały 144 osoby. W środę w przychodni przy ulicy Nałkowskiej w Olkuszu pełno było kichających, kaszlących i narzekających na łamanie w kościach.

- Wszystko boli i nic mi się nie chce. Nawet czekanie tu mnie drażni - narzeka Marian Tomsia, emeryt z os. Młodych. Prawie całą jego rodzinę choroba już rozłożyła. Choruje żona, syn i synowa. Tylko mały wnuczek nie dał się wirusowi. - Boję się, że jego też dopadnie, bo jak w małym mieszkaniu uchronić się przez zarazkami - martwi się mężczyzna. Lekarze przyznają, że w tym roku choroba atakuje bardzo często. Nawet 70 procent zachorowań to mogą być zachorowania na grypę typu A/H1 N1 - świńską grypę. Na to wskazują szacunki epidemiologów. Nie wykonuje się badań szczegółowo u wszystkich skarżących się na grypę, bo są one zbyt drogie. - Na szczęście nie mamy ciężkich przypadków. Czy to grypa świńska, czy zwykła, tak samo ją się leczy - podkreśla Jan Chwast z przychodni przy ulicy Nałkowskiej. - Grypę trzeba wyleżeć i stosować się to wskazań lekarzy. Powikłania biorą się właśnie z beztroski, chodzenia do pracy z chorobą i zbyt wczesnego wstawania z łóżka - ostrzega doktor.

Wirus grypy przenoszony jest drogą kropelkową, więc dróg zarażenia jest kilka. Przeważnie są one związane z niską higieną oraz przebywaniem w miejscach o dużym ryzyku spotkania chorego, jak np. hipermarkety, zatłoczone autobusy, a nawet kościoły. Najlepszą obroną przeciwko grypie jest unikanie chorych ludzi, dbanie o swój organizm i odpowiednie odżywianie. Jedzenie bogatych w witaminy owoców i warzyw. Trzeba też dbać o odpowiednią dawkę wysiłku fizycznego, co hartuje organizm. Nie można też zapominać o częstym myciu rąk, by zmywać wirusy. Na razie trudno przewidzieć jak sytuacja grypowa będzie się rozwijać.
- Jest szansa, że rozwój choroby ograniczą trwające ferie. To taki naturalny przerywnik roznoszenia zakażeń - mówi Małgorzata Stańczak z olkuskiego sanepidu. - Chorobę ogranicza też mróz, więc pozostaje liczyć, że odwilż nie nadejdzie szybko - dodaje. Wśród 1100 osób, które zachorowały na grypę w styczniu, 316 z nich to dzieci do 14. roku życia. Katarzyna Szymańska, która ze swoim malutkim synkiem Marcelem była w środę na kontroli u lekarza, już chorobę ma za sobą. - Synek jest zdrowy - cieszy się kobieta. Jej maluch z ciekawością poddawał się zabiegom pani doktor i osłuchiwaniu płucek. Niestety, w powiecie olkuskim nadal tysiące ludzi nie domaga. Atakuje nie tylko grypa, ale i zapalenia i przeziębienia.

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl:**Grali w karty. W ruch poszedł scyzoryk**

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto