MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nielegalna majówka na "Pojezierzu Olkuskim". Mieszkańcy i turyści grillowali i spacerowali pomimo zakazów. Posypały się mandaty! Zdjęcia

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
"Pojezierze Olkuskie" przyciąga coraz więcej mieszkańców i turystów, którzy łamią obowiązujące tutaj zakazy wstępu
"Pojezierze Olkuskie" przyciąga coraz więcej mieszkańców i turystów, którzy łamią obowiązujące tutaj zakazy wstępu Archiwum Paweł Mocny
"Pojezierze Olkuskie" przyciąga coraz mieszkańców i turystów, którzy szukają nowych miejsc wypoczynku. Tak było podczas majówki, gdy nad powstałym w wyniku zapadlisk zalewiskiem urządzano sobie pikniki i pływano na skuterze wodnym. Tymczasem wstęp jest tutaj zabroniony. Policjanci z komendy w Olkuszu wraz ze strażnikami leśnymi ujawnili kilkadziesiąt wykroczeń związanych ze złamaniem tego zakazu.

Zakaz wstępu na "Pojezierze Olkuskie"

W pierwsze dni maja na "Pojezierzu Olkuskim" pojawiło się mnóstwo mieszkańców i turystów, którzy nic sobie robili z obowiązujących zakazów wstępu. Często były to rodziny z dziećmi.

"Pojezierze Olkuskie" przyciąga coraz więcej mieszkańców i turystów, którzy łamią obowiązujące tutaj zakazy wstępu
"Pojezierze Olkuskie" przyciąga coraz więcej mieszkańców i turystów, którzy łamią obowiązujące tutaj zakazy wstępu Archiwum Paweł Mocny

Pojawili się tutaj miłośnicy grillowania, spacerów, przejażdżek rowerowych. Ludzie wylegiwali się na piasku, kąpali w zalewisku, a były nawet osoby, który pływały na skuterze wodnym.

- W mediach społecznościowych ciągle pojawiają się filmiki i zdjęcia z relacji osób przebywających na „Pojezierzu Olkuskim”, które w ostatnim czasie cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów. Niestety, zapominają oni o obowiązujących tam od dawna zakazach wstępu i lekceważą powyższe przepisy, nie mając świadomości o poważnych konsekwencjach i zagrożeniach - podkreśla komisarz Katarzyna Matras.

"Pojezierze Olkuskie" przyciąga coraz więcej mieszkańców i turystów, którzy łamią obowiązujące tutaj zakazy wstępu
"Pojezierze Olkuskie" przyciąga coraz więcej mieszkańców i turystów, którzy łamią obowiązujące tutaj zakazy wstępu Archiwum Paweł Mocny

Nadleśnictwo Olkusz, które jest właścicielem terenu umieściło na tym obszarze wiele tabliczek informacyjnych. Część z nich informuje o tym, że obszar jest objęty stałym zakazem wstępu ze względu na znajdujące się na nim uprawy leśne oraz na zagrożenie w postaci możliwej erozji. Inne informują o zakazie kąpieli ze względu na grząskie dno.

- Pomimo tego mieszkańcy i turyści bezmyślnie łamią przepisy i wchodzą na ten teren. Niektórzy wręcz niszczą znaki, co powoduje, że wiele turystów nie ma świadomości o istniejącym tam zagrożeniu i zakazie wstępu - dodaje policjantka z olkuskiej komendy.

Straż Leśna i policjanci z Olkusza przeprowadzili patrole po terenie "Pojezierza Olkuskiego" w związku z łamaniem obowiązującego tutaj
Straż Leśna i policjanci z Olkusza przeprowadzili patrole po terenie "Pojezierza Olkuskiego" w związku z łamaniem obowiązującego tutaj przepisu zakazu wstępu KPP Olkusz

Na "Pojezierzu Olkuskim" posypały się mandaty

Wygląda na to, że moda na odpoczynek na "Pojezierzu Olkuskim" zyskuje coraz więcej zwolenników. Stąd m.in. podjęte przez funkcjonariuszy Straży Leśnej i policjantów z komendy w Olkuszu działania prewencyjno-kontrolne. Obok terenów zagrożonych zapadliskami objęły także lasy, gdzie obowiązują zakazy.

- Podczas akcji mundurowi ujawnili prawie 30 wykroczeń. Na osoby łamiące zakazy i zachowujące się niezgodnie z prawem nakładano mandaty karne - podkreśla kom. Katarzyna Matras.

Jak dodaje, akcja prowadzona była również na terenach leśnych w Olkuszu, Bukownie oraz Kluczach, gdzie występują niebezpieczne zapadliska. Obszary te są stosownie oznaczane taśmami oraz tabliczkami informującymi o zakazie wstępu i występującym niebezpieczeństwie.

Według funkcjonariuszy, w okresie letnim i wakacyjnym można spodziewać się, że takich sytuacji będzie znacznie więcej. W związku z tym służby już zapowiadają zwiększenie liczby kontroli prowadzonych przez Policję wspólnie ze Strażą Leśną.

- Przypominamy po raz kolejny, że przebywanie w takich miejscach jest szczególnie niebezpieczne i stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia człowieka. Nieprzestrzeganie niniejszego prawa miejscowego jest wykroczeniem, które zagrożone jest karą grzywny - zaznacza Katarzyna Matras i jeszcze raz apeluje do mieszkańców, a także do turystów o przestrzeganie zakazu wstępu na obszar „Pojezierza Olkuskiego”, a także na tereny leśne, gdzie występują zapadliska.

Działania obu służb w powiecie olkuskim były częścią ogólnopolskich działań Straży Leśnej "Majówka 24", ukierunkowanych na zwalczanie i przeciwdziałanie szkodnictwu leśnemu na terenach Lasów Państwowych. Akcja miała na celu zapewnienie możliwości bezpiecznego korzystania z lasu przez społeczeństwo, ochronę zasobów przyrodniczych a w szczególności egzekwowanie od osób przebywających na obszarach leśnych zachowań zgodnych z obowiązującymi przepisami.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Dom rodzinny Ponurego czeka na gości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nielegalna majówka na "Pojezierzu Olkuskim". Mieszkańcy i turyści grillowali i spacerowali pomimo zakazów. Posypały się mandaty! Zdjęcia - Gazeta Krakowska

Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto