Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Moc atrakcji zachodniej Małopolski, pretendujących do „Turystycznych Skarbów Małopolski”. Można głosować

Jerzy Zaborski
Jerzy Zaborski
Z przystani w Dworach Drugich koło Oświęcimia można wyruszyć łodzią motorową do Krakowa
Z przystani w Dworach Drugich koło Oświęcimia można wyruszyć łodzią motorową do Krakowa Bogusław Kwiecień
Zachodnia Małopolska ma się czym pochwalić. Atrakcje tego regionu są nominowane do drugiego etapu „Turystycznych Skarbów Małopolski” Można je zgłaszać do 10 września 2023. Laureatów poznamy pod koniec września 2023.

Atrakcje zachodniej Małopolski znane są w całym kraju. Nie brakuje jednak nowych, na które warto zwrócić uwagę.

Ideą konkursu organizowanego przez Samorząd Województwa Małopolskiego we współpracy z Małopolską Organizacją Turystyczną jest promowanie i popularyzacja najciekawszych ofert i produktów turystycznych Małopolski. Dlatego na stronie konkursu znajduje się krótki opis każdego z kandydatów wraz ze zdjęciem, co ma zachęcić turystów do odwiedzenia tych miejsc, czy wzięcia udziału w ciekawych wydarzeniach.

Nawet 100 tysięcy nagrody

Laureaci oraz kandydaci wyróżnieni w każdej kategorii konkursowej zostaną objęci kampanią promocyjną realizowaną przez Małopolską Organizację Turystyczną w 2024 roku. Poza tym, laureat w kategorii „Miejsce z klimatem –miejscowość lub gmina turystyczna" otrzyma nagrodę Marszałka Województwa Małopolskiego w wysokości 100 000 zł.

Miejsce z klimatem – miejscowość lub gmina turystyczna

  • Gmina Kalwaria Zebrzydowska - Jest ośrodkiem ruchu pielgrzymkowego do sanktuarium pasyjno-maryjnego oo. bernardynów. Rocznie miasto odwiedza 2 mln turystów.
  • Gmina Klucze - To obszar atrakcyjny kulturowo i przyrodniczo. Krajobraz gminy tworzą wzgórza i ostańce wapienne, rozległe lasy oraz dolina rzeki Białej Przemszy. Jednak najbardziej znanym obiektem turystycznym Gminy Klucze jest unikatowa pod względem przyrodniczym Pustynia Błędowska. Jest to największy w Europie śródlądowy obszar występowania piasków wydmowych z formami geomorfologicznymi typowymi dla krajobrazu pustynnego.
Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej odwiedza rocznie ponad 2 mln turystów.
Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej odwiedza rocznie ponad 2 mln turystów. Bogumił Storch
  • Olkusz Srebrne Miasto - To kolebka polskiego górnictwa rud srebra i ołowiu. Pamiątką bogatej przeszłości miasta jest starówka, po której prowadzi Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich. Spacer po Olkuszu, to spacer po historii. W piwnicach gotyckiego ratusza pod rynkiem oraz w podziemiach Kwartału Królewskiego mieści się ekspozycja „Podziemny Olkusz”.
  • Sułoszowa - To malownicza miejscowość położona nieopodal Krakowa na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Jest to miejsce atrakcyjne turystycznie, na jej terenie znajduje się Zamek Pieskowa Skała z nowo otwartą kaplicą św. Michała Archanioła.

Dzieje się – wyjątkowe wydarzenie turystyczne

  • Letni Festiwal Organowy "Organy Srebrnego Miasta 2023" - Stanowi kontynuację tradycji corocznych letnich festiwali organowych organizowanych w Bazylice św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu od prawie 20 lat.

  • Rodzinne Rajdy po Olkuskich Szlakach Rowerowych – To ciekawa propozycja dla miłośników "dwóch kółek". Od kilkunastu lat, rokrocznie odbywają się 3-4 edycje tej imprezy.

Pustynia Błędowska i będące wokół niej ścieżki rowerowe są jedną a atrakcji Małopolski
Pustynia Błędowska i będące wokół niej ścieżki rowerowe są jedną a atrakcji Małopolski Tadeusz Żurek
  • XXIV Międzynarodowe Olkuskie Dni Muzyki Organowej i Kameralnej - Odbywają się w Bazylice Mniejszej św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu w pierwszy weekend października.

Najciekawszy szlak turystyczny

  • Galicyjskie Wadowice - to szlak powstały w 2018 roku, aby pokazać odwiedzającym Wadowice historię miejscowości w okresie zaborów. Szlak ma ok. 5 km

.

  • Olkuskie szlaki rowerowe - o łącznej długości ponad 100 km, przebiegają w większości przez tereny leśne, dzięki czemu mieszkańcy i turyści mają okazję poznać unikatową, jurajską przyrodę. Przemierzanie ich, daje możliwość poznania przyrodniczych, krajoznawczych i historycznych walorów terenów Jury Krakowsko-Częstochowskiej. 

  • „Łęg Kamieniec”  w Oświęcimiu - W 2022 r. powstała ścieżka edukacyjna, której celem było zwrócenie uwagi na bogactwo i zróżnicowanie świata przyrody na przykładzie fragmentu doliny Soły, uratowanie ocalałych lasów łęgowych oraz zachowanie „korytarza migracyjnego” dla roślin i zwierząt.

  • Velo Przemsza - To nowa trasa pieszo-rowerowa łącząca główne atrakcje powiatu olkuskiego. Jadąc nią dotrzemy na Pustynię Błędowską, Zamek Rabsztyn oraz Zalew Wolbromski. Trasa jest użytkowana przede wszystkim w turystyce rodzinnej, w większości przebiegu jest odseparowana od ruchu samochodowego. 

Sielskie klimaty – wypoczynek blisko natury

  • Domek Urlopowa Chata - Położony jest w miejscowości Targanice. Obiekt  jest w pełni klimatyzowany z możliwością jonizacji. Do dyspozycji gości jest podświetlany basen o szerokości 3 m, długości 7,3 m i głębokości 1,5 m znajdujący się w ogrodzie.

Unikatowa atrakcja turystyczna

  • Lokalna Kolej Drezynowa w Regulicach - To atrakcja łącząca pasję do kolejnictwa oraz turystyki, a jej podstawę stanowi nieczynna obecnie linia kolejowa nr 103. Trasa wykorzystywana do jazdy drezynami rowerowymi prowadzi przez bogaty przyrodniczo i geologicznie teren. Siedząc na pokładzie 4-osobowej drezyny rowerowej można zobaczyć winnicę, skały wapienne, źródła wody, kamieniołom melafirów, fragment Puszczy Dulowskiej oraz Klasztor w Alwerni.
Wycieczka drezyną po nieczynnej linii kolejowej nr 103 prowadzi malowniczym krajobrazem
Wycieczka drezyną po nieczynnej linii kolejowej nr 103 prowadzi malowniczym krajobrazem drezynaregulice.pl
  • MOLO RESORT w Osieku koło Oświęcimia - Posiada hotel, camping, dużą restaurację, klub Alter MOLO, łowiska, kort tenisowy oraz niesamowity basen zewnętrzny. Jest to miejsce idealne dla par, jak i rodzin z dziećmi.
  • Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie - Oprócz ciekawych, pięknie zrekonstruowanych przykładów budownictwa wiejskiego i małomiasteczkowego znalazły się tu także wspaniały XVII-wieczny kościół z Ryczowa, w którym nadal odbywają się nabożeństwa oraz malowniczy XVIII-wieczny dwór z Drogini.
  • Zatorland - to rodzinny park rozrywki z 14-letnią tradycją, który z roku na rok zyskuje coraz szersze grono fanów z Polski i zza granicy. Na zwiedzających czekają tu 3 tematyczne Parki: Park Dinozaurów, Park Mitologii, Park Owadów oraz Lunapark. 

  • Przystań im. rotmistrza Witolda Pileckiego Dwory Drugie koło Oświęcimia - Jedną z największych atrakcji, jakie oferuje przystań, jest możliwość odbycia rejsu łodzią wycieczkową z Oświęcimia do Tyńca lub Krakowa.  Można wypożyczyć kajaki i odkrywać uroki Wisły na własną rękę.

Z przystani w Dworach Drugich koło Oświęcimia można wyruszyć łodzią motorową do Krakowa
Z przystani w Dworach Drugich koło Oświęcimia można wyruszyć łodzią motorową do Krakowa Bogusław Kwiecień
  • Przystań Leniówka Mucharz - znajduje się w Mucharzu, nad jeziorem Mucharskim. To nie tylko miejsce, które oferuje atrakcyjne formy rekreacji wodnej, ale także aktywnie wpływa na rozwój społeczny, edukacyjny, ekologiczny oraz zdrowotny.
  • Pustynia Błędowska - To największy w Polsce obszar lotnych piasków, będący małopolskim fenomenem krajobrazowym i przyrodniczym. 
Zamek Rabsztyn jest areną wielu atrakcji
Zamek Rabsztyn jest areną wielu atrakcji Tadeusz Żurek
  • Wieża Skoków na gigantyczną poduchę na Czarnym Groniu -  Turysta może wykonać skok z wieży na ogromną, dwunastometrową poduchę Tymbark, napełnioną powietrzem i poczuć się niczym kaskader filmowy. Skok odbywa się bez żadnej asekuracji czy uprzęży! Obiekt umożliwia dwie wysokości skoków z platform: umieszczonej na 3,5 m lub 6,5 m nad miękką poduszką. 

  • Zamek Rabsztyn - Ruiny średniowiecznego zamku Rabsztyn na szczycie wysokiej, wapiennej skały, to jedna z ciekawszych warowni na Szlaku Orlich Gniazd.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Moc atrakcji zachodniej Małopolski, pretendujących do „Turystycznych Skarbów Małopolski”. Można głosować - Gazeta Krakowska

Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto