Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hutki koło Olkusza. Niewielu mieszkańców powiatu zna to miejsce. Są tu tajemnicze schrony po dywizjonie Obrony Powietrznej! Zobacz zdjęcia

Paweł Mocny
Paweł Mocny
Były 20. dywizjon Obrony Powietrznej w Hutkach
Były 20. dywizjon Obrony Powietrznej w Hutkach Paweł Mocny
W lesie na pograniczu Hutek (gmina Bolesław) i Klucz znajduje się ciekawa ścieżka, przy której można obejrzeć porzucone schrony przeciwlotnicze oraz inne obiekty związane z byłym dywizjonem technicznym Obrony Powietrznej. O ich istnieniu nie wie zbyt wiele osób zamieszkujących powiat olkuski i okolice a zarówno ich część naziemna jak i podziemna są w opłakanym stanie.

Poznaj zapomniane schrony po dywizjonie Obrony Powietrznej w Hutkach!

W marcu 1962 roku na podstawie zarządzenia szefa Sztabu Generalnego oraz rozkazu dowódcy Korpusu Obrony Powietrznej zaczęto formować dywizjony rakietowe dywizji śląskiej. Powstawały one na bazie rozformowanego 96. Oraz 89. Pułku artylerii przeciwlotniczej. Jednym z nich był 20. Dywizjon techniczny Obrony Powietrznej.

Już w listopadzie 1961 roku natomiast rozpoczęło się szkolenie kadry i żołnierzy służby zasadniczej. W kwietniu 1962 szkolenie zakończyło się egzaminami. Kurs był realizowany na potrzeby nowo formowanych dywizjonów, wśród których był ten znajdujący się w Hutkach.

Były 20. dywizjon Obrony Powietrznej w Hutkach
Były 20. dywizjon Obrony Powietrznej w Hutkach Paweł Mocny

Jego pierwszym dowódcą został major Anatol Szyrkowiec, który uczestniczył w pierwszym strzelaniu bojowym na poligonie w Aszułuku (były Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich). Zasadniczym sprzętem bojowym dywizjonu było oprzyrządowanie rakiet PZR SA-75 "Dźwina".

Do rozformowania dywizjonu, które miało miejsce w 1988 roku jego dowódcami byli: major Jerzy Szczepanik, pułkownik Jan Lach, kapitan Krzysztof Jankowski, podpułkownik Kazimierz Żelaśkiewicz oraz major Ryszard Żuk.

Główne obiekty dywizjonu już nie istnieją. Pozostało po nim jednak kilkanaście bardzo wyraźnych śladów. Największym z nich jest budynek, w którym niegdyś znajdowały się koszary. Obecnie funkcjonuje tam Zakład Opiekuńczo-Leczniczy Ojców Opiekunów Kamilianów. W samym lesie można natomiast zobaczyć pozostałości po asfaltowych drogach, schrony, zbiorniki przeciwpożarowe oraz obiekty techniczne.

Były 20. dywizjon Obrony Powietrznej w Hutkach
Były 20. dywizjon Obrony Powietrznej w Hutkach Paweł Mocny

Większość obiektów znajdujących się w lesie jest w opłakanym stanie. Te, które się nie zawaliły są zalane. Nie brakuję w nich także dużych ilości piasku, liści i gałęzi.

Wycieczkę pieszą albo rowerową w to miejsce można zacząć na parkingu przy zakładzie opiekuńczo-leczniczym. Stamtąd należy przejść około 400 metrów, aby dotrzeć do pierwszych zabudowań będących pozostałościami dywizjonu.

Odwiedzając to miejsce należy mieć na uwadze, że Hutki to jeden z obszarów, na którym znajdują się zapadliska.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto