Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Duży zastrzyk gotówki dla olkuskich szkół podstawowych

Jerzy Zaborski
Jerzy Zaborski
Fot. UM Olkusz
Ponad 5 mln 253 tys. złotych dofinansowania pozyskał Olkusz dla szkół podstawowych nie tylko w mieście, ale także i w gminie z projektu Województwa Małopolskiego „Rozwój kształcenia ogólnego szkół podstawowych”, obejmujący najbliższe trzy lata.

- Otrzymaliśmy najwyższe dofinansowanie przyznane w ramach tego naboru. Jest to najlepszy dowód, że potrafimy skutecznie sięgać po zewnętrzne środki - podkreśla Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Jak podkreśla, zasilą one olkuskie szkoły, poprawiając ich ofertę edukacyjną, adresowaną zarówno do dzieci potrzebujących dodatkowych zajęć dydaktyczno-wyrównawczych oraz do tych, które chcą rozwijać swoje zainteresowania. - Warto inwestować w młodych, bo oni są naszą przyszłością - dodaje burmistrz.

Pieniądze zostaną przeznaczone na nowe gabinety specjalistyczne, wyposażenie istniejących już pracowni, dodatkowe bezpłatne zajęcia dla uczniów, szkolenia dla kadry pedagogicznej, wycieczki edukacyjne, czy współpracę z uczelniami wyższymi. To plan na nadchodzące trzy lata dla dwunastu szkół podstawowych.

Projekt „Rozwój kształcenia ogólnego w szkołach podstawowych” przeznaczony jest dla nauczycieli i uczniów klas od 1 do 8 w dwunastu szkołach podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Olkusz. Są to: Szkoła Podstawowa nr 1 w Olkuszu, Szkoła Podstawowa nr 2 w Olkuszu, Szkoła Podstawowa nr 3 w Olkuszu, Szkoła Podstawowa nr 4 w Olkuszu, Szkoła Podstawowa nr 5 w Olkuszu, Szkoła Podstawowa nr 6 w Olkuszu, Szkoła Podstawowa nr 9 w Olkuszu, Szkoła Podstawowa nr 10 w Olkuszu, Szkoła Podstawowa w Braciejówce, Szkoła Podstawowa w Gorenicach, Szkoła Podstawowa w Osieku, Szkoła Podstawowa w Zedermanie.

W ramach wsparcia wszystkie szkoły zostaną doposażone w pomoce dydaktyczne (m.in. pracownie komputerowe, przyrodnicze i językowe, tablety, tablice interaktywne, pomoce do prowadzenia zajęć terapeutycznych itp.). W każdej placówce zostaną utworzone gabinety terapeutyczne i pedagoga szkolnego. W tych szkołach, w których już one istnieją, planowane jest ich doposażenie w nowoczesny sprzęt. Nauczyciele będą mogli zdobyć dodatkowe kwalifikacje (kursy, studia podyplomowe) z logopedii, neurologopedii, surdopedagogiki, tyflopedagogiki, czy terapii pedagogicznej. Dzięki temu wszyscy beneficjenci będą prowadzić dla uczniów bezpłatne zajęcia terapeutyczne.

Dla młodzieży przewiduje się dodatkowe zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z języka polskiego, matematyki i języków obcych. Dla uczniów pragnących rozwijać swoje zainteresowania przewidziano szereg zajęć rozwijających i kształtujących kreatywność. Będą to m.in. zajęcia kształtujące zdolności matematyczne i logicznego myślenia, zajęcia z programowania z elementami grafiki komputerowej, zajęcia szachowe, warsztaty informatyczne, zajęcia z kreatywności i współpracy grupowej – taniec nowoczesny, koła przyrodnicze, koła językowe, nauka robotyki oraz trening umiejętności społecznych - Paulina Polak, dyrektor Samorządowego Zespołu Edukacji w Olkuszu, wylicza korzyści płynące z projektu.

Zakłada on także wyjazdy edukacyjne młodzieży do Teatru Groteska, teatrów na spektakle anglojęzyczne, Centrum Nauki Kopernik, Centrum Nauki Leonardo da Vinci, Muzeum Techniki, Muzeum Przyrody, parku Miniatur w Ogrodzieńcu i Ogrodu Doświadczeń. Szkoły planują również współpracę z uczelniami wyższymi: Uniwersytetem Jagiellońskim, Uniwersytetem Śląskim, Uniwersytetem Rolniczym i Akademia Górniczo-Hutniczą.

Realizację projektu zaplanowano na okres od 1 czerwca 2020 roku do 31 lipca 2023 roku. W jego ramach opieką zostanie objętych 939 uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej w wymiarze 25 380 godzin oraz wyposażenie gabinetów terapeutycznych. Minimum 952 uczniów może liczyć na rozwój kompetencji kluczowych oraz umiejętności niezbędnych na rynku pracy, na które przewidziano 7 410 godzin wsparcia w ciągu całego projektu. Z kolei minimum 375 nauczycieli może liczyć na rozwój umiejętności zawodowych.

- Bardzo dobrze, że nasi małopolscy uczniowie mają dobrych i aktywnych nauczycieli, którzy dokształcają się po to, żeby wiedza była przekazana uczniowi tak, aby w przyszłości budował potencjał swojej gminy, swojego przedsiębiorstwa i swojego województwa – mówił wicemarszałek Łukasz Smółka, gratulując beneficjentom skuteczności pozyskiwania środków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto