Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co z terenem Pustyni Starczynowskiej w Bukownie? Firma Sibelco zgłosiła uwagi do MPZP. Czy powstanie tam piaskownia?

Paweł Mocny
Paweł Mocny
Pustynia Starczynowska
Pustynia Starczynowska Paweł Mocny
W Bukownie nie milkną echa wokół sprawy przeznaczenia Pustyni Starczynowskiej pod wydobycie piasku. Duża grupa mieszkańców sprzeciwia się planom firmy Sibelco, która chce prowadzić działalność na tym terenie. Między innymi dzięki apelowi mieszkańców władze Bukowna postanowiły nie przeznaczać Pustyni Starczynowskiej pod piaskownie. Sibelco złożyło jednak uwagę do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Oznacza to że nadal istnieje szansa na powstanie kopalni piasku.

Firma Sibelco Poland chce prowadzić działalność polegającą na wydobyciu piasku na terenie Pustyni Starczynowskiej. Aby było to możliwe należy zmienić przeznaczenie tego obszaru w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego miasta Bukowna.

Sibelco obecnie ma wielką piaskownię niedaleko Bukowna, po drugiej stronie miasta niż Pustynia Starczynowska.

Planom bukowiańskiego zakładu firmy Sibelco sprzeciwia się grupa mieszkańców powiatu olkuskiego. Zwracają oni uwagę na uciążliwości związane z działalnością piaskowni takie jak emisja pyłów, konieczna wycinka lasu a co za tym idzie zmiana składu gatunkowego flory i fauny, hałas czy niszczenie dróg. Przygotowali oni apel do radnych rady miejskiej o odrzucenie zmian w zakresie przeznaczenia gruntów leśnych na cele nierolnicze i nieleśne. Został on podpisany przez 1304 osoby.

Sibelco zapewnia, że piasek będzie transportowany drogami, które ominą centrum Bukowna oraz obszary o dużym zagęszczeniu ludności. Informują także że w ramach eksploatacji wylesia się czasowo jedynie nieduży obszar lasu, który po zakończeniu wydobycia zostaje poddany rekultywacji. Z tytułu działalności zakładu do budżetu gminy Bukowno wpływa prawie 800 tysięcy złotych. Wpływy te mogą w kolejnych latach przekroczyć nawet milion złotych.

Niektórzy mieszkańcy Bukowna i okolic są jednak pozytywnie nastawieni do planów Sibelco. Wskazują oni na to, że po zakończeniu wydobycia zrekultywowany las może być cenniejszy przyrodniczo, bo przez obniżenie poziomu gruntu, rośliny będą miały bliżej do wód gruntowych. Obecnie rośnie tu w większości "bór suchy", tj. niskie, powyginane drzewa, bo rosną one na piasku.

Zanim jednak las odrośnie potrzeba będzie kilkudziesięciu lat.

W październiku odbyła się publiczna dyskusja o planie zagospodarowania przestrzennego w Bukownie. Głównym tematem spotkania stało się przeznaczenie Pustyni Starczynowskiej pod wydobycie piasku. Temat wywołał ogromne emocje wśród mieszkańców a dyskusja dość szybko zamieniła się w kłótnie.

Co z terenem Pustyni Starczynowskiej w Bukownie? Będzie piaskownia?

Ostatecznie władze miasta Bukowno postanowiły odstąpić od przeznaczenia terenu Pustyni Starczynowskiej pod eksploatację piasku.

Uwagi do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Bukowna mógł składać każdy zainteresowany do 27 października 2021 roku.

Sibelco także złożyło uwagę do MPZP.

- W ramach uwag do projektu Planu zawnioskowaliśmy o uwzględnienie w nim obszaru przeznaczonego do powierzchniowej eksploatacji w rejonie Starczynowa stanowiącego 83,7 ha. Takie deklaracje zgłosiliśmy już wcześniej. Są one wynikiem rozmów, które przeprowadziliśmy w ostatnich miesiącach z mieszkańcami, radnymi czy władzami powiatu. W ich trakcie wyjaśnialiśmy, iż eksploatacja będzie dotyczyć niewielkiego terenu, który nie posiada znaczących walorów przyrodniczych - wyjaśniają przedstawiciele Sibelco.

- W ramach złożonych uwag zawnioskowaliśmy też o ponowne przeprowadzenie Prognozy oddziaływania na środowisko w oparciu o wiarygodne i rzetelne informacje. Pominięto w niej bardzo cenne z punktu widzenia przyrodniczego i społecznego elementy, jak chociażby ocenę wpływu założeń Planu na projektowany obszar Natura 2000 - dodają.

- Burmistrz rozpatruję uwagi. Ma na to trzy tygodnie – informuje wiceburmistrz Bukowna, Marcin Cockiewicz.

Sibelco ma poparcie przedsiębiorców. Przedstawiciele firm z Dąbrowy Górniczej, Żor, Siemianowic Śląskich, Myszkowa, Jawiszowic oraz Łodzi napisali list otwarty adresowany do burmistrza oraz radnych miasta Bukowno. Podkreślili w nim, że piasek jest bardzo ważnym surowcem, m.in. w budownictwie. Zaznaczyli także że utrata partnera gospodarczego z branży wydobywczej takiego jak Sibelco zrodzi problemy związane z przerwaniem łańcucha dostaw produktów do klientów co przełoży się na gospodarkę.

Przedsiębiorcy zwracają także uwagę, że wszelkie zaburzenia występujące na rynku, na którym działają, stwarzają ryzyko braku możliwości zapewnienia wynagrodzenia oraz miejsc pracy.

Pełne stanowisko Sibelco Poland w Bukownie:

"Uwagi Sibelco Poland zostały zgłoszone zarówno do projektu Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Bukowna, jak i Prognozy oddziaływania na środowisko.

W ramach uwag do projektu Planu zawnioskowaliśmy o uwzględnienie w nim obszaru przeznaczonego do powierzchniowej eksploatacji w rejonie Starczynowa stanowiącego 83,7 ha. Takie deklaracje zgłosiliśmy już wcześniej. Są one wynikiem rozmów, które przeprowadziliśmy w ostatnich miesiącach z mieszkańcami, radnymi czy władzami powiatu. W ich trakcie wyjaśnialiśmy, iż eksploatacja będzie dotyczyć niewielkiego terenu, który nie posiada znaczących walorów przyrodniczych.

Zdumiewa nas to, że ci sami mieszkańcy, którzy protestują przeciwko wycince lasów w swoich komentarzach jednocześnie proponują ich przeznaczenie pod zabudowę mieszkaniową. Pomijany jest fakt, iż zgodnie z przepisami ustawy prawo ochrony środowiska złoża kopalin podlegają ochronie polegającej na racjonalnym gospodarowaniu ich zasobami oraz kompleksowym wykorzystaniu kopalin.

Żałujemy, że władze Bukowna nie chciały na etapie przygotowania projektu Planu brać pod uwagę opinii specjalistów, jak i bez merytorycznego uzasadnienia zmieniły zapisy planu, którego wcześniejsza wersja przewidywała eksploatację złóż piasku w rejonie Starczynowa, i to w zdecydowanie większym wymiarze niż proponuje nasz zakład.

W ramach złożonych uwag zawnioskowaliśmy też o ponowne przeprowadzenie Prognozy oddziaływania na środowisko w oparciu o wiarygodne i rzetelne informacje. Pominięto w niej bardzo cenne z punktu widzenia przyrodniczego i społecznego elementy, jak chociażby ocenę wpływu założeń Planu na projektowany obszar Natura 2000."

FLESZ - Wyższe stopy procentowe, co to oznacza?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Co z terenem Pustyni Starczynowskiej w Bukownie? Firma Sibelco zgłosiła uwagi do MPZP. Czy powstanie tam piaskownia? - Gazeta Krakowska

Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto