Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakopane. Pod Giewontem projektują miniwieżowiec - hotel na dziewięć kondygnacji

red.
W tym miejscu chcą zbudować nowy hotel, który ma liczyć aż 9 kondygnacji
W tym miejscu chcą zbudować nowy hotel, który ma liczyć aż 9 kondygnacji Łukasz Bobek
W Zakopanem powstanie miniwieżowiec – oczywiście jak na zakopiańskie warunki. Chodzi o planowany 4-gwiazdkowy hotel na Szymonach. Budynek ma mieć dziewięć kondygnacji, z czego siedem naziemnych. Będzie to jeden z najwyższych budynków w Zakopanem.

Nowy hotel ma stanąć w dzielnicy, która w Zakopanem dotychczas kojarzona była z dzielnicą przemysłowo-usługową. Są tam co prawda domy jednorodzinne, ale działało sporo firm z branży usługowej, budowlanej, składów opału. Niedawno powstał tam minisupermarket budowlany.

W ostatnich latach jednak obraz tej dzielnicy zaczął się zmieniać. Zniknęły m.in. zakłady Cepelii. W ich miejsce inwestor z Polski wybudował kompleks z 220 apartamentami. To tam w marcu tego roku wybuchł wielki pożar, który było widać z odległości kilkunastu kilometrów od Zakopanego. Obiekt nie jest jeszcze gotowy.

Teraz jest plan na hotel. Ten ma powstać w miejscu, gdzie do niedawna działał sklep budowlany i inne hurtownie związane z budowlanką – m.in. z instalacjami elektrycznymi. Inwestorem jest spółka zarejestrowana w Krakowie, jednak w zarządzeni zasiada m.in. właściciel poprzedniego sklepu budowlanego.

Według planów inwestora, ma tam powstać hotel 4-gwiazdkowy z 205 pokojami/apartamentami, w których będzie 426 miejsc noclegowych. Ma tam znaleźć się także restauracja hotelowa, część sportowa i rekreacyjno-konferencyjna. Budynek ma mieć dziewięć kondygnacji, z czego dwie będą pod ziemią i znajdzie się tam parking, a siedem nad ziemią. Oprócz tego ma się tam znaleźć plac gospodarczo-manewrowy i budynek gospodarczy. Obecnie inwestycja jest na etapie uzyskania decyzji środowiskowej. Urząd miasta – po zaciągnięciu opinii innych instytucji – nakazał inwestorowi przygotować raport oddziaływania na środowisko.

Projektowany budynek jest zgody z planem zagospodarowania przestrzennego dla tej części miasta. W planie ten rejon przeznaczony jest pod produkcję, składowanie, magazynowanie, ale także usługi. A te stanowią – jak mówi plan - „wszystkie usługi komercyjne służące zaspokojeniu potrzeb ludności nastawione na zysk, z wyjątkiem usług handlowych o pow. sprzedaży powyżej 2000 m2”. Maksymalna wysokość zabudowy dla tego obszaru to 21 metrów – na każdą naziemną kondygnację zostaje więc po 3 metry.

Gdy hotel powstanie, będzie to jeden z najwyższych budynków w mieście pod Giewontem. Wyższy jest tylko jeden - stary blok mieszkalnych przy ul. Chałubińskiego z 1965 roku. Ten ma aż osiem pięter i jest jedynym tak wysokim budynkiem na terenie miasta pod Giewontem.

Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej zaznacza, że tak duża inwestycja z punktu widzenia popytu turystów może mieć rację bytu. Bo gości w Zakopanem – jak widać choćby teraz – nie brakuje. Tyle, że nowy obiekt wpłynie na spadek cen innych tego typu obiektów w Zakopanem – z uwagi na ilość oferowanych już usług turystycznych.

- Do tego mamy mnóstwo apartamentów, które są wyposażone jak hotele 5-gwiazdowe. W wielu przypadkach zostały zakupione na kredyt. Może się okazać, że ich właściciele przy stale rosnącej konkurencji będą obniżać ceny za pobyt, byle by tylko mieć na spłatę kredytów. A na te nowe niższe ceny będą musiały odpowiedzieć także hotele – mówi Wagner.

Dodaje on jednak, że zakopiański rynek pokazuje, że jest miejsce na duży hotel, ale pod szyldem znanej na świecie marki hotelowej. - Z naszych analiz wynika, że takie obiekty radzą sobie lepiej niż inne, niesieciowe obiekty. Goście bowiem z różnych stron świata chętniej wybierają na pobyt obiekty spod szyldu, który już znają z innych swoich podróży w inne rejony świata – kwituje.

Jednak z punktu widzenia infrastruktury miasta, nie ma już miejsca na tak duże obiekty. I nie chodzi tu o wolną działkę…
- Wiemy doskonale, że jest problem z zaopatrzeniem w wodę przy pełnym obłożeniu obiektów noclegowych. Ciśnienie w kranach w mieście dramatycznie spada. Do tego dochodzi kolejne 200-250 samochodów w centrum miasta, co również rodzi problem z systemie komunikacji – mówi Wagner.

Są jednak i głosy, że o ile w ścisłym centrum miasta na tak duże obiekty nie ma już miejsce, o tyle w dzielnicy, która dotychczas była bardziej przemysłowa, taki obiekt jest do przyjęcia. - Przemysłu tam żadnego już nie ma. A taki hotel nieco odmieni obraz tej części miasta, a dodatkowo przyniesie dodatkowe podatki dla miasta, choćby podatek od nieruchomości pod działalność gospodarczą - mówi Grzegorz, jeden z mieszkańców dzielnicy Szymony.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zakopane. Pod Giewontem projektują miniwieżowiec - hotel na dziewięć kondygnacji - Gazeta Krakowska

Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto