Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radni z Olkusza rozmawiali o ratowaniu „Chrobrego”. Czy jedną z wizytówek Srebrnego Miasta uda się ocalić przed „pójściem na żyletki”?

Paweł Mocny
Paweł Mocny
Radni rozmawiali o ratowaniu "Chrobrego". Czy wizytówkę Olkusza uda się ocalić?
Radni rozmawiali o ratowaniu "Chrobrego". Czy wizytówkę Olkusza uda się ocalić? Paweł Mocny
Obecni na wspólnym posiedzeniu dwóch komisji Rady Miejskiej w Olkuszu samorządowcy oraz goście podjęli temat ratowania wieży szybowej „Chrobry” przed „pójściem na żyletki”. Wśród wielu głosów pojawiły się takie, które przekonywały, że wieże należy ocalić. Jak podkreślały władze gminy problemem mogą być jednak koszty utrzymania obiektu, które nie są jeszcze znane.

Wieża szybowa "Chrobry" może zniknąć z krajobrazu Olkusza

Pod koniec listopada zarząd Zakładów Górniczo-Hutniczych „Bolesław” wysłał do gmin, w których prowadzona była działalność górnicza pismo z propozycją nieodpłatnego przekazania wieży szybowej „Chrobry” oraz przynależącej do niej działki i drogi dojazdowej.

Jak podkreślał w rozmowie z „Gazetą Krakowską” sam prezes ZGH Bogusław Ochab wieża szybowa nie ma ani walorów historycznych ani zabytkowych. Dla wielu mieszkańców ziemi olkuskiej ma ona jednak ogromne znaczenie sentymentalne. „Chrobry” jest bowiem najlepiej widoczną pamiątką, po bardzo bogatej i długiej historii górnictwa na tych terenach.

Radni z Olkusza rozmawiali o ratowaniu "Chrobrego"

Temat propozycji złożonej przez ZGH „Bolesław” w Bukownie podjęli radni Rady Miejskiej w Olkuszu oraz goście, którzy pojawili się na wspólnym posiedzeniu Komisji Kultury, Promocji i Ochrony Zabytków z Komisją Rozwoju Gospodarczego i Gospodarki Miejskiej.

- Warto się zastanowić co robić i szukać na to pieniędzy. W dzisiejszym świecie, gdzie każdy wszystko widział, a jak nie to weźmie sobie telefon i zobaczy istotne są wartości kulturowe - podkreślał obecny na posiedzeniu komisji Franciszek Rozmus, wiceprezes stowarzyszenia Szansa Białej Przemszy.

- Potencjał dziedzictwa, o którym mówimy jest ogromny. Tam może powstać punkt widokowy, muzeum górnictwa, ściana wspinaczkowa i wiele innych ciekawych atrakcji – mówił na posiedzeniu komisji w UMiG Olkusz aktywista Stefan Piętka.

Jak podkreślili radni oraz władze gminy problemem związanym z ewentualnym przejęciem „Chrobrego” przez samorząd mogą być jednak finanse. Do tej pory samorząd nie poznał bowiem konkretnych kosztów, które trzeba będzie ponieść, aby na bieżąco utrzymywać wieże w dobrym stanie.

Wspólne posiedzenie komisji nie zakończyło rozmów dotyczących ratowania olkuskiej wieży szybowej. Gmina ma kontynuować temat w momencie, gdy władze oraz samorządowcy poznają konkrety dotyczące kosztów jej utrzymania.

Wieża szybowa "Chrobry" w OlkuszuPaweł Mocny

- Chciałbym zachęcić do takiego rozwiązania, aby wspólnie z innymi samorządami wypracować takie stanowisko i taki model, który ochroni „Chrobrego”. Nie wyobrażam sobie, żeby taki obiekt poszedł na przysłowiowe żyletki. Uważam, że powinniśmy iść w takim kierunku, aby gmina Olkusz była swego rodzaju liderem w rozmowach o zajęciu się tym tematem – mówił na posiedzeniu radny Wojciech Panek.

Sprawa będzie także tematem rozmów władz gmin, na terenie których była prowadzona działalność górnicza na specjalnym spotkaniu, które odbędzie się na początku stycznia przyszłego roku w Starostwie Powiatowym w Olkuszu.

Bożonarodzeniowe tradycje

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto