Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pył w powietrzu. Jak się chronić?

Katarzyna Ponikowska
Katarzyna Ponikowska
Rozmowa z Marią Rzemieniuk, ordynatorem Oddziału Kardiologicznego z Nowego Szpitala w Olkuszu o zanieczyszczeniu powietrza.

Czy podwyższona zawartość pyłu zawieszonego w powietrzu jest groźna dla zdrowia? Jakie choroby może to wywoływać?
Maria Rzemieniuk: Zwiększona zawartość pyłu zawieszonego oczywiście jest groźna dla życia i zdrowia i nikogo nie potrzeba chyba o tym przekonywać. Mogą pojawiać się problemy związane z układem oddechowym, więc schorzenia laryngologiczne: zapalenia krtani, zapalenia przewlekłe zatok, schorzenia pulmonologiczne: astma, choroby płuc, w tym przewlekła obturacyjna choroba płuc oraz nowotwory układu oddechowego.

Jakie osoby są na to szczególnie narażone?
- Dzieci, osoby mające już problemy ze schorzeniami płuc i oczywiście osoby z chorobami układu krążenia. Należałoby w niektóre dni, wbrew temu co my kardiolodzy zalecamy (czyli regularny wysiłek fizyczny), wręcz nie opuszczać domów.

Czasem są też obserwowane przekroczenia norm stężenia dwutlenku siarki w powietrzu. Czy ta substancja też jest groźna dla zdrowia?
- Dwutlenek siarki to gaz o ostrym, duszącym zapachu, silnie drażniący drogi oddechowe. Wywołuje astmę, skurcze i zapalenia oskrzeli. Jest również mutagenny, czyli wywołuje nowotwory.

Jak możemy się chronić?
- Musimy wszyscy, i mieszkańcy, i zakłady przemysłowe zrozumieć, że nasze poczynania są ważne nie tylko na teraz, ale walczymy i dbamy o przyszłe pokolenia. Potrzebny jest wspólny wysiłek ograniczenia emisji pyłów. Nie wpadajmy jednak w panikę. Na pewno możemy zmniejszyć zagrożenie dla zdrowia, jeżeli ograniczymy spacery w dni mgliste i bezwietrzne. Rodzice natomiast muszą pamiętać, aby spacery nie odbywały się (zwłaszcza w dni słoneczne, gdy jest duże parowanie powierzchni) w okolicach ruchliwych ulic. Nic nowego nie wymyślamy: idźmy do parku, lasu. I dbajmy o zieleń, czyli nasze "zielone płuca".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto