Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prace na cmentarzu wojennym w Olkuszu dobiegły końca. Pomnik upamiętniający bohaterów odzyskał dawny blask. Zobacz zdjęcia

OPRAC.:
Paweł Mocny
Paweł Mocny
Prace na cmentarzu wojennym w Olkuszu dobiegły końca
Prace na cmentarzu wojennym w Olkuszu dobiegły końca UMiG Olkusz
Prace remontowo-konserwatorskie na kwaterze żołnierzy z I i II wojny światowej w Olkuszu dobiegły końca. W ramach inwestycji wykonano między innymi: remont kamiennego muru ogrodzeniowego, konserwację kamiennego pomnika z rzeźbą orła oraz konserwacje nagrobków z II wojny światowej.

Prace na cmentarzu wojennym w Olkuszu dobiegły końca

Zakres prac remontowo-konserwatorskich na kwaterze żołnierzy z I i II wojny światowej, jaka znajduje się na olkuskim cmentarzu parafialnym, był dość znaczny. Prace objęły remont i konserwację kamiennego muru ogrodzeniowego z betonowymi nakrywami w części południowo – zachodniej kwatery wojennej, a także naprawę fragmentu muru od strony północno-zachodniej.

Wykonano także konserwację kamiennego pomnika z rzeźbą orła wraz z postumentem i kamiennymi podestami. Konieczne było oczyszczenie postumentu i pomnika, dezynfekcja preparatem biobójczym, wzmocnienie struktury kamienia, a także uzupełnienie ubytków rzeźby oraz spoin w kamieniu.

Prace na cmentarzu wojennym w Olkuszu dobiegły końcaUMiG Olkusz

Wykonano także konserwację nagrobków z II wojny światowej, jakie znajdują się na terenie kwatery wojennej. Przeprowadzono również konserwację metalowych krzyży, jakie znajdują się na zbiorowych mogiłach. Konieczna była wymiana kilku najbardziej uszkodzonych krzyży. Wszystkie prace wykonano zgodnie z Programem prac konserwatorskich „Kwatera wojenna żołnierzy poległych w latach 1914-1945 na cmentarzu parafialnym w Olkuszu”, którego autorem jest Marek Sawicki.

Prace na cmentarzu wojennym w Olkuszu dobiegły końcaUMiG Olkusz

Poza samymi pracami remontowo-konserwatorskimi została wykonana granitowa tablica inskrypcyjna, która została umieszczona we wnęce pomnika. Wykonano także tablicę informacyjną, jaka stanęła przy wejściu do kwatery. Została na niej zamieszczona historia nekropolii w języku polskim oraz angielskim, archiwalne fotografie, a także nazwiska zidentyfikowanych osób, które tam spoczywają.

Prace na cmentarzu wojennym w Olkuszu dobiegły końcaUMiG Olkusz

Symbolicznym zwieńczeniem przeprowadzonych prac będzie uroczystość, która odbędzie się 17 listopada na olkuskim cmentarzu. Uroczyste odsłonięcie tablicy rozpocznie się o godzinie 10.

- Zapraszam mieszkańców do udziału w uroczystościach oraz towarzyszących im wydarzeniach historycznych. Na cmentarzu wojennym spoczywają żołnierze różnych narodowości. Spoczywają tu także żołnierze Wojska Polskiego. Polegli z dala od swych rodzinnych stron i pozostali na zawsze na ziemi olkuskiej. Spada na nas moralny obowiązek pamiętania o poległych, tak jak mieszkańcy miast w innych krajach powinni pamiętać o olkuszanach, którzy zginęli na wszystkich frontach I i II wojny światowej – mówi burmistrz Roman Piaśnik.

Poza głównymi uroczystościami odsłonięcia tablicy, w piątek 17 listopada o godz. 17 w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olkuszu odbędzie się spotkanie „Olkusz i ziemia olkuska w dobie odzyskania niepodległości”. W jego trakcie nastąpi otwarcie wystawy poświęconej V Batalionowi Strzelców Olkuskich oraz cmentarzom wojennym na ziemi olkuskiej, a następnie będzie można wysłuchać dwóch ciekawych wykładów. Pierwszy będzie poświęcony V Batalionowi Strzelców Olkuskich im. Francesco Nullo, a drugi cmentarzom wojennym z I wojny światowej na ziemi olkuskiej.

Także w ramach projektu odbędą się dwa spacery historyczne po olkuskim cmentarzu parafialnym pod hasłem „Śladami I wojny światowej”. Uczestnicy prowadzeni przez historyka – regionalistę poznają historię olkuskiej nekropolii, a także odwiedzą groby legionistów i olkuszan zaangażowanych w dzieło odzyskania niepodległości. Pierwszy spacer odbędzie się w piątek 17 listopada o godzinie 11.30, a drugi w sobotę 18 listopada o godzinie 11. Dla uczestników będą przygotowane ulotki poświęcone I wojnie światowej na ziemi olkuskiej.

Organizatorem uroczystości odsłonięcia tablicy oraz wydarzeń towarzyszących jest Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, a współorganizatorami: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu, Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, olkuskie koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Zespół Szkół w Olkuszu Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto