Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsza rocznica wybuchu wojny w Ukrainie. Olkuszanie już od początku konfliktu nieśli pomoc dla naszych wschodnich sąsiadów. ZDJĘCIA

Paweł Mocny
Paweł Mocny
Tak Olkusz pomagał Ukrainie
Tak Olkusz pomagał Ukrainie Paweł Mocny (archiwum)
Dzisiaj (tj. 24 lutego) mija rok od kiedy Rosja napadła na Ukrainę. Już od pierwszych dni wojny mieszkańcy Olkusza wraz z samorządami, instytucjami i służbami mocno zaangażowali się w organizowanie akcji pomocowych dla naszych wschodnich sąsiadów.

Tak Olkusz pomagał Ukrainie

Niemal natychmiast po wybuchu wojny w Ukrainie władze Olkusza, Bukowna, Bolesławia, Wolbromia, Klucz oraz powiatu olkuskiego uruchomiły punkty zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy. Do wyznaczonych lokali trafiała wówczas cała masa ubrań, środków czystości, chemii innych. Przynoszone przez mieszkańców całego powiatu rzeczy były sortowane i wysyłane do Ukrainy. Z czasem zaczęły one także trafiać do uchodźców wojennych, którzy znaleźli „dachy nad głowami” w powiecie olkuskim

Tak Olkusz pomagał Ukrainie Paweł Mocny (archiwum)

Z czasem w organizacje akcji pomocowych zaczęły włączać się także lokalne instytucje oraz organizacje pozarządowe, które oprócz zbiórek oprzygotowywały na przykład lekcje języka polskiego, broszury informacyjne i inne inicjatywy, które miały pomóc uchodźcom wojennym odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

Do Olkusza trafiała także pomoc z zagranicy. Przykładowo do Domu Dziecka Dworek Marzeń w Olkuszu trafił sprzęt gastronomiczny przekazany przez Ośrodek Pomocy Społecznej z Japonii. Stamtąd został on natomiast przewieziony do podopiecznych placówki wychowawczej w Żurawnie.

Pomoc dla Ukrainy płynęła także zza oceanu, a konkretnie z Kanady. Wszystko za sprawą rodziny z Olkusza, której kuzynka zorganizowała zbiórkę w Vancouver. Zebrane tam przedmioty wysyłane były do Olkusza, z którego przekazywano je do Ukrainy.

Tak Olkusz pomagał Ukrainie Paweł Mocny (archiwum)

Jednym z największych wyzwań były pociągi z uchodźcami z Ukrainy, które przyjeżdżały do specjalnie przygotowanego miasteczka namiotowego. W każdym z transportów znajdywało się od 800 do 2000 osób. Głównie były to kobiety, dzieci i osoby starsze.

Na miejscu otrzymywali oni ciepły posiłek i napoje, suchy prowiant. W pomoc angażowali się zarówno mieszkańcy powiatu jak i służby mundurowe i władze z powiatu olkuskiego.

Tak Olkusz pomagał Ukrainie Paweł Mocny (archiwum)

Podziemny Wawel jeszcze w tym roku!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto