Olkusz, Rynek: turyści mogliby tu zostawić grube miliony złotych [SONDA]

Artykuł sponsorowany
Beniamin Maciej Bujas ma nadzieję, że średniowieczny ratusz i kopalnia srebra zostaną wyeksponowane
Beniamin Maciej Bujas ma nadzieję, że średniowieczny ratusz i kopalnia srebra zostaną wyeksponowane fot. Paulina Łysak
Olkusz tej szansy nie może zaprzepaścić! To, co kryje pod sobą płyta Rynku, to prawdziwa żyła złota. Wystarczy zabezpieczyć, a później wyeksponować tutejsze średniowieczne zabytki, które są przecież unikatowe w skali całej Małopolski zachodniej, aby ściągnąć do miasta rzesze turystów.

Zobacz także: Olkusz: morderstwo z zazdrości

O tym, że to się opłaca, dowodzą Łagiewniki i Kalwaria Zebrzydowska. W ubiegłym roku przybyło tu 3,5 miliona turystów. W obu tych miastach zostawili po naszym przeliczeniu, na podstawie danych z raportu opublikowanego na stronie internetowej samorządu małopolskiego - bagatela - 2,4 miliarda złotych. Nawet tylko cząstka tej puli mogłaby postawić finansowo Olkusz na nogi. Wcześniej jednak trzeba zainwestować w zabytki.

Archeolodzy, którzy pracują na olkuskim Rynku, niemal codziennie odkrywają nowe ślady średniowiecznej osady. Skarby są tak dobrze zachowane, że aż proszą się, aby je wydobyć na światło dzienne. Niezwykłe podziemia starówki prowadzą aż do korytarzy kopalni srebra. Przykłady Wieliczki czy Zabrza udowadniają, że stare kopalnie mogą zostać przekształcone w miejsca, do których turyści chętnie przyjeżdżają.

Kilka dwukondygnacyjnych piwnic ma pod swoją kamienicą między innymi radny Beniamin Bujas. Podziemia, które niegdyś zostały wybudowane z granitu i czerwonego piaskowca, mimo upływu setek lat nadal są w znakomitym stanie.

- Te piwnice przed wojną spełniały rożne funkcji. Mieściły się w nich zakłady rzeźnicze, pomieszczenia gospodarcze dla handlowców, którzy sprzedawali na rynku - wyjaśnia Biujas. - Były pięknie malowane i ozdobione - podkreśla. Kilka takich piwnic zostało już odrestaurowanych i zaadaptowanych na przykład na restauracje. Historia olkuskiego Rynku jest fascynująca i interesuje mieszkańców. Świadczy chociażby o tym fakt, że film wykonany w zabytkowych podziemiach, który ukazał się w internecie, tylko w ciągu trzech tygodni obejrzało blisko pięć tysięcy osób!

- To miejsce jest naszym wspólnym dobrem. Musimy pokazać je przyjezdnym - apeluje do władz miasta Beniamin Bujas. - Takiej szansy nie można zaprzepaścić - dodaje.

Kłopot w tym, że kwestia wyeksponowania starówki i podziemi oraz oddania ich na potrzeby zwiedzających wciąż nie jest pewna. - Sprawa jest w toku. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, burmistrz będzie konsultował się w tej sprawie ze specjalistami - mówi Jarosław Medyński, rzecznik olkuskiego magistratu. Dodaje jednak, że gmina musi liczyć się z ograniczonymi finansami na ten cel.

Codziennie rano najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Wszystko o Euro2012 na**www.drogadoeuro2012.pl**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto