Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Olkusz na starych fotografiach. Tak wyglądało miasto i ludzie przed laty

Redakcja
Zakład fotograficzny "Studjo" Adama Dębca. Okres międzywojenny. Na pierwszym planie Żydzi
Zakład fotograficzny "Studjo" Adama Dębca. Okres międzywojenny. Na pierwszym planie Żydzi Archiwum Piotra Nogiecia
Zachowało się sporo starych zdjęć Olkusza. Pokazują miasta sprzed lat i jego mieszkańców. Pasjonaci zbierają fotografie, by nie przepadły. - To cenny kawałek historii - mówią zgodnie.

Na stronie facebooka Ziemia Olkuska została niedawno opublikowana rodzinna fotografia. Zdaniem historyka, Jacka Sypienia, to jedno z najstarszych zdjęć z Olkusza. Takie fotografie są niezwykle cenne, dlatego pasjonaci próbują ocalić je od zapomnienia.

Stare zdjęcie udostępnił Ireneusz Cieślik, pisarz i publicysta z Olkusza. Na fotografii jest jego rodzina, ale dziś już trudno powiedzieć, kto dokładnie. - Próbowałem ustalić kto na nim jest, ale zdjęcie jest tak stare, że nikt już nie pamięta - nie ukrywa Cieślik i dodaje, że starsi wiedzieli i przekazywali to młodszym. Ale ci zapomnieli, a niestety nikt fotografii nie podpisał. Jacek Sypień stawia, że to początek XX w., a kto wie, może nawet koniec XIX stulecia. - Kościół jeszcze bez dzwonnicy - zauważa. Tymczasem dzwonnica była budowana w latach 1908-13. A że na zdjęciu nie ma po niej jeszcze nawet śladu, zdjęcie jest sprzed 1908. Budowę widać na przykład na jednej z najstarszych pocztówek kolekcjonera Marka Piotrowskiego, która została co prawda wydana w 1911 r., ale zdjęcie zrobiono nieco wcześniej.

Kiedyś zdjęcia nie były tak popularne jak dziś, bo nie było fotografów. Jednym z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych zakładów fotograficznych było "Studjo" w okresie międzywojennym. Do zakładu ustawiały się kolejki jeszcze przed jego otwarciem. Należało ono do Adama Dębca. Znajdowało się na pierzei północnej olkuskiego Rynku. Z czasem interes przejęła córka Dębca. - Zakład istniał jeszcze długo po wojnie. W latach 60-70-tych nadal był - mówi Piotr Nogieć, kolekcjoner starych zdjęć i miłośnik dawnego Olkusza.

Jednym ze starszych olkuskich studiów fotograficznych był też Światłocień. Mieścił się nad Urzędem Stanu Cywilnego.
W latach 50-70-tych w miastach powiatowych typu Olkusz funkcjonowało 3-4 zakłady fotograficzne. Robiły głownie pozowane zdjęcia, m.in. legitymacyjne. Popularne były też zdjęcia portretowe, których dziś w mniejszych miastach praktycznie się już nie wykonuje. - Fotografom trudno się było z tego utrzymać. Lepiej było dopiero od koniec lat 80-tych, kiedy zapanowała moda na zdjęcia ślubne. Wtedy zaczęli odżywać - mówi Marek Habinka, olkuski fotograf. - Zdjęć nie robiło się kiedyś często, nie było takiej mody. Bardziej przy okazji, np. wesela, chrztu czy pogrzebu - wylicza Nogieć.

To, co kiedyś powstało i ocalało, jest dla Nogiecia bezcenne. Kolekcjoner ma już ponad tysiąc archiwalnych fotografii. Zbiera jest od kilkunastu lat. Przynoszą je mieszkańcy, kolekcjoner sam je wynajduje. I chętnie je pokazuje. Wraz z Piotrem Nogieciem przygotowujemy w naszym Tygodniku dział starych i nowych zdjęć "Olkusz w obiektywie". Nogieć jest też autorem popularnej serii zeszytowej "Dawny Olkusz". - Stare fotografie często pokazują miejsca, których już nie ma. Lub takie, które trudno dziś poznać - mówi Nogieć. Czasem nie wiadomo nawet, kto jest na zdjęciach i gdzie zostały zrobione. - Trzeba to dopiero rozszyfrować - przyznaje Nogieć. Tak jest na przykład ze zdjęciem pracowników prywatnej firmy, najbardziej znanej w okresie międzywojennym, która zajmowała się budowaniem dróg. Obsługiwała też połączenia autobusowe do Krakowa, Miechowa czy Sosnowca. - Siedziba firmy była w centrum, a zdjęcie zostało wykonane w pobliżu rynku. Gdzieś w okolicy ul. Augustiańskiej, Nullo i Kościuszki - mówi Nogieć.

Ogromna ilość archiwalnych zdjęć z Olkusza jest autorstwa Jana Nosowicza. Najbardziej znany lokalny fotograf zmarł 10 lat temu. - Znaliśmy się. Zawsze gdzieś wędrował z tą swoją torbą i aparatami - wspomina Jarosław Medyński z Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu.

Nosowicz urodził się w 1928 r. Był dyplomowanym mistrzem fotografii i absolwentem Technikum Mechanicznego w Olkuszu. W latach 50-tych trafił do Olkuskiej Fabryce Naczyń Emaliowanych. Pracował tam przez 40 lat. - Kiedyś nawet kopiowanie dokumentów było problemem, więc w OFNE powstała pracownia fotograficzna. Była to dwuosobowa komórka, która dokumentowała wszystkie wydarzenia. Nosowicz został jej szefem - wspomina Marek Habinka, który na początku lat 70-tych został jego współpracownikiem. - OFNE zakupiło profesjonalny sprzęt, na jaki zwykłego fotografa nie było stać, wyposażyło ciemnię - dodaje.

Fotografowie z OFNE dokumentowali nie tylko całą historię i rozwój zakładu, ale też rozwój gminy i powiatu. Kiedy władze otwierały nową szkołę czy budowali drogę, wysyłany był tam Nosowicz. - Kiedy było gorzej, szedł na własnych nogach, kiedy było lepiej - jechał autem - wspomina Habinka. Z reguły zdjęcia te lądowały w szafach, czasem pojawiały się na wystawach. Ale większość z nich z czasem przepadła, bo nikt nad tym archiwum nie panował.

Dziś fotografię Nosowicza i Habniki można by nazwać fotografią reklamową i marketingową (wykonywaną na zlecenia firm). W tych czasach byli też fotografowie, którzy zajmowali się czym inną. Na przykład nauczyciel Emil Glanowski skupiał się na fotografowaniu zabytków i świąt kościelnych. Pasją Nosowicza był też film. Założył i prowadził Amatorski Klub Filmowy. Kręcił filmy szkoleniowe na zlecenie Ministerstwa. - Janek odnosił sukcesy. Jak na tamte czasy bardzo dobrze mu szło - mówi Habinka. Z czasem, kiedy pojawiły się zalążki prasy lokalnej, Nosowicz zajmował się fotografia miejską. - Dziś klasycznej fotografii praktycznie już nie. Każdy ma aparaty, komórki. Takie czasy - mówi z nostalgią Habinka.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto