Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Olkusz: kilkaset ofert na targach pracy

Katarzyna Ponikowska
Powiatowe Targi Prace, które odbędą się w środę (10 kwietnia) w Olkuszu dają możliwość bezpośredniego zapoznania się z aktualnymi ofertami pracy.

Z danych olkuskiego urzędu pracy wynika, że najłatwiej w tym roku znajdą pracę kierowcy autobusów i aut ciężarowych, lakiernicy samochodowi, spawacze czy operatorzy koparek. Z zatrudnieniem nie powinni mieć też kłopotu menadżerowie, architekci czy wykwalifikowani księgowi. - Dziś liczy się nie tylko zawód, ale przede wszystkim wysokie kwalifikacje i doświadczenie. Najważniejsze jest to, co się umie robić - podkreśla Barbara Adamuszek, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Olkuszu.

Za przykład podaje ślusarzy, których bardzo duża liczba jest zarejestrowana w urzędzie. Ale ślusarz ślusarzowi nierówny. Firmy poszukują osób, które mogą pracować na samodzielnym stanowisku, a wiele osób z takim wykształceniem może być tylko pomocnikiem ślusarza. Podobnie jest w przypadku kucharzy czy sprzedawców, którzy nie mają uprawnień do obsługi kasy fiskalnej. - Posiadają umiejętności, ale nie mają na to dokumentu - zaznacza Sabina Wysocka, doradca zawodowy z Powiatowego Urzędu Pracy w Oświęcimiu. - Dlatego tak ważne są dodatkowe szkolenia, kursy i ciągłe podnoszenie swoich kwalifikacji - dodaje.

Doradcy zawodowi podkreślają też, że wybierając szkołę, warto zorientować się, czy oferuje ona praktyki zawodowe. Bo to jest dziś podstawa. Olkuski PUP nawiązał porozumienie z Zespołem Szkół nr 1 w Olkuszu. - Na praktykach, które oferuje szkoła, jest okazja sprawdzić, czy ktoś będzie się nadał do wybranego zawodu. Czy np. jest dobrym opiekunem czy mechanikiem samochodowym - podkreśla Adamuszek.

Urzędy pracy na bieżąco opiniują nowe kierunki, które chcą uruchomić szkoły po to, by nie kształcić bezrobotnych. W tym roku Powiatowy Zespół Szkół nr 2 w Oświęcimu chce wprowadzić kierunek technik technologii chemicznej. - Rekrutacja ma być robiona pod potrzeby lokalnych zakładów chemicznych, więc jest duża szansa, że te osoby znajdą pracę - zauważa Sabina Wysocka. Są też jednak kierunki, które pogłębiają bezrobocie. Tak jest z nauczycielami, którzy nie mają szansa na znalezienie pracy w momencie, kiedy liczna uczniów się zmniejsza. Trudności na rynku mają też technicy żywienia, bo jest ich zbyt dużo oraz socjolodzy czy politolodzy. - Niestety, dużo szkół kształci młodych ludzi zgodnie z tradycjami danej szkoły, w zawodach, które nie są poszukiwane - podkreśla Wysocka.

III Powiatowe Targi Pracy odbędą się w hali widowiskowo-sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olkuszu przy ul. Wiejskiej 1 w godz. 10-13. Będzie można wybierać w około 800 ofertach pracy oraz w darmowych szkoleniach i kursach. - Mamy oferty prac dorywczych, jak wyjazdy za granicę na zbiór owoców czy nad morze jako opiekunowie kolonijni - zdradza Arkadiusz Węglarz Młodzieżowego Biura Pracy z Klucz. - Ale mamy też w bazie bardzo dużo ofert stałej pracy nie tylko w Polsce, ale też w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy Austrii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto