Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na budynkach szkoły, ośrodka kultury i remizy OSP z gminy Olkusz zamontowano fotowoltaikę. Zobaczcie zdjęcia

Paweł Mocny
Paweł Mocny
Fotowoltaika na budynkach Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu
Fotowoltaika na budynkach Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu Natalia Stefanowska
W ramach projektu „Ekopartnerzy na rzecz słonecznej energii Małopolski” do Olkusza trafiły środki na montaż paneli fotowoltaicznych. Część instalacji zostało już zamontowanych. W przypadku pozostałych montaż trwa. Znajdują się one między innymi na budynkach Miejskiego Ośrodka Kultury, Szkoły Podstawowej numer 3 i OSP w Gorenicach. Projekt zakłada także montaż na domach prywatnych. Poznajcie szczegóły.

Na budynkach szkoły, MOK-u i remizy OSP z gminy Olkusz zamontowano fotowoltaikę

Na dachach Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu, OSP Gorenice, Szkół Podstawowych numer 10, 9, 3, Zespołu Szkolno-Przedszkolno Integracyjnego numer 1 oraz na 70 domach trwają lub dobiegły końca prace związane z montażem paneli fotowoltaicznych.

- Gdy wokół nas coraz więcej mówi się o rosnących cenach prądu, warto podejmować takie inicjatywy, które doprowadzą do ograniczenia zużycia energii elektrycznej. Przystąpiliśmy do realizacji dużego projektu Ekopartnerzy na rzecz słonecznej energii Małopolski, który dziś z powodzeniem jest wdrażany na terenie naszej gminy. Zyskują nie tylko konkretne gospodarstwa domowe, ale wszyscy mieszkańcy, gdyż obniżenie zużycia prądu w instytucjach publicznych pozwoli nam wygospodarować środki na inne cele, na przykład inwestycyjne. Dodatkowo konsekwentnie zmieniamy oświetlenie uliczne na energooszczędne LED-owe i prowadzimy negocjacje z Tauronem, by taką modernizacją objąć wszystkie lampy – komentuje Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Wartość projektu w gminie Olkusz wyniosła 803 tysiące złotych z czego połowę pokryło dofinansowanie przyznane ze środków Unii Europejskiej.

Około 174 kilowaty mocy na szkołach, remizie i ośrodku kultury

Na budynkach Miejskiego Ośrodka Kultury przewidziana została instalacja o mocy 49,5kW. Zespół Szkolno-Przedszkolno-Integracyjny numer 1 natomiast wzbogaci się o instalację o mocy 49,5kW. 29,7kw mocy wygenerują panele na budynkach Szkoły podstawowej numer 3 oraz Szkoły Podstawowej numer 10. Instalacja na dachu Szkoły Podstawowej będzie miała 49,5kW mocy. OSP w Gorenicach natomiast wzbogaci się o instalację o mocy 19,8kW.

Ponadto, na blisko 70 budynkach prywatnych przewidziano montaż paneli fotowoltaicznych lub kolektorów słonecznych.

„Ekopartnerzy na rzecz słonecznej energii Małopolski”

Pod koniec 2020 roku województwo Małopolskie wskazało 31 samorządów, w których realizowany będzie proekologiczny projekt pod nazwą „Ekopartnerzy na rzecz słonecznej energii Małopolski”.

W ramach inicjatywy na budynkach użyteczności publicznej, gruntach i budynkach mieszkalnych ma zostać zamontowane ponad trzy tysiące instalacji fotowoltaicznych, prawie trzy tysiące kolektorów słonecznych i 39 pomp ciepła. Rocznie mają one produkować około 14,3 tysiąca megawatogodzin energii elektrycznej i prawie 8,8 tysiąca megawatogodzin energii cieplnej.

Cały projekt kosztuje około 110 milionów złotych z czego prawie 60 milionów pokrywa dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Produkcja Izery. Podpisano umowę z chińską firmą Geely

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto