Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ks. Bartosz Norman został księdzem, bo to taka rodzinna tradycja

Katarzyna Ponikowska
Ksiądz kościoła polskokatolickiego Bartosz Norman swoją pierwszą mszę w życiu odprawił miesiąc temu w Bukownie. W niedzielę 2 grudnia odprawił swoją drugą mszę świętą - w kościele w Krzykawie - Małobądzu
Ksiądz kościoła polskokatolickiego Bartosz Norman swoją pierwszą mszę w życiu odprawił miesiąc temu w Bukownie. W niedzielę 2 grudnia odprawił swoją drugą mszę świętą - w kościele w Krzykawie - Małobądzu Katarzyna Ponikowska
Ksiądz kościoła polskokatolickiego Bartosz Norman w niedzielę odprawił swoją pierwszą mszę św. w kościele w Krzykawie - Małobądzu. To była jego druga msza w życiu. Duchownym został po ojcu - Antonim Normanie, który od 38 lat jest proboszczem bukowieńskiej parafii. Ks. Bartosz teraz posługę będzie pełnił w Krakowie.

Bartosz Norman ma 27 lat. Przyjął święcenia kapłańskie w październiku tego roku. Wcześniej przez trzy lata był diakonem w Bukownie. To były jego duszpasterskie praktyki. Pierwszą swoją mszę w życiu odprawił miesiąc temu w parafii rodzinnej w Bukownie - kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, w której proboszczem jest jego ojciec - Antoni Norman.

Całe życie w kościele

- Od piątego roku życia jestem ministrantem, wychowałem się w kościele, nie zliczę mszy, w których brałem udział, ale i tak ta pierwsza odprawiana przeze mnie była ogromnym stresem - wyznaje ksiądz Bartosz, dla którego ten dzień pełen był emocji. Jak sam dziś przyznaje, przygotował sobie na kartce wypisane podziękowania, ale nastrój był tak pozytywny, że podziękowania potem szły prosto z serca. - Nie musiałem ich czytać z kartki - mówi. - Podobnie było z kazaniem. Kartka leżała obok, ale mówi się swoje myśli z serca. Takich emocji nie da się powtórzyć...

Przed drugą mszą św. denerwał się już troszkę mniej.

Świątynia dla wszystkich

Polskokatolicyzm jest wyznaniem stosunkowo młodym. Jest obecny w kraju od przełomu XIX i XX wieku. Najbardziej wiernych przyciągało początkowo to, że liturgie odbywały się w języku polskim. Potem kościół wykształtował swoje własne reguły, jak np. celibat.

Obecnie w naszym kraju jest ok. 25-30 tys. wiernych, ale nie wiadomo do końca, jaka to liczba, bo nie wszyscy deklarują się jako wyznawcy. Polskokatolicym ma też wielu tzw. sympatyków.

- Różne reakcje się zdarzają, np. że jesteśmy sektą nie kościołem, ale wiele osób wyznania rzymskokatolickiego ma do nas bardzo pozytywny stosunek - mówi ksiądz Bartosz.

Czasem bywa tak, że w jednej rodzinie są wyznawcy polskokatoliccy i rzymskokatoliccy. Chodzą raz do jednego kościoła, raz do drugiego. - Podczas mszy praktycznie nie widać różnic w tych dwóch wyznaniach - podkreśla nasz rozmówca. - Nasz kościół jest otwarty dla wszystkich - dodaje.

Nietypowy ksiądz

Bartosz Norman nie jest typowym księdzem. Choćby dlatego, że nie obowiązuje go celibat. Ma żonę Magdalenę i 3-letnią córeczkę Marysię. Uczy katechezy w bukowieńskich szkołach i przedszkolach. Ostatnio został mianowany proboszczem Parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Krakowie. Na razie tylko tam dojeżdża, ponieważ z rodziną mieszka nadal w Bukownie.

Na co dzień chodzi w czarnej, skórzanej kurtce i słucha rockowych kapel jak Metallica, Frontside czy Coma.

- To nie kurtka, tatuaże czy muzyka, której się słucha świadczy o czyjejś wartości, ale to, czy jest się dobrym człowiekiem - podkreśla.

W byciu księdzem najbardziej docenia kontakt z ludźmi. Podoba mu się praca w szkole. - Młodzież jest wspaniała. Wystarczy dać im się wygadać, wysłuchać, co ich boli. Dzięki temu wiedzą, że mogą mi zaufać i często przychodzą do mnie porozmawiać - podkreśla ks. Norman.

O kościele
Polskokatolicyzm a rzymskokatolicyzm

Kościół polskokatolicki jest częścią rodziny kościołów starokatolickich. Charakteryzuje się tym, że księży nie obowiązuje celibat i nie podlegają jurysdykcji papieża. Każdy kościół starokatolicki, w każdym kraju ma swojego biskupa. Ważne decyzje zapadają na międzynarodowej konferencji biskupów. Jeśli chodzi o święta, liturgie, stroje, obrzędy - wszystko wygląda tak samo jak w kościele rzymskokatolickim.

Parafia w Bukownie

Parafia Polskokatolicka pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bukownie powstała w 1984 r. Oddzieliła się od Parafii Bożego Ciała w Bolesławiu, najstarszego polskokatolickiego kościoła w Olkuskiem (powstała w latach 50). Obecnie parafia w Bukownie jest jedną z liczniejszych w Polsce. Liczy ok. 2000 osób, czyli jakieś 640 rodzin.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ks. Bartosz Norman został księdzem, bo to taka rodzinna tradycja - Gazeta Krakowska

Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto