Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Klucze. Skąd wziął się latający gość ze Skandynawii?

Redakcja
Zdjęcie mieszkańca Klucz
Zdjęcie mieszkańca Klucz Robert Nowakowski
Miłośników ptaków chciał na fotografii uchwycić sowę jarzębatą. Zdjęcie jest słabe, ale ornitolodzy poznają rzadki gatunek ptaka.

Mieszkaniec Klucz i ptasi pasjonat Robert Nowakowski zaobserwował przez okno na podwórku przy ul. Pocztowej sowę jarzębatą, która w Polsce raczej nie występuje. W ostatnich latach w naszym kraju była widziana ledwie kilka razy.

- Początkowo myślałem, że to krogulec, ale że zdjęć krogulców mam mnóstwo, nie miałem zamiaru robić kolejnej fotografii - relacjonuje Robert Nowakowski. Kiedy jednak uważniej przyjrzał się ptakowi zauważył, że inne ptaki na jego widok zaczynają dziwnie się zachowywać. Wiedział, że sowę jarzębatą lubią niepokoić inne gatunki, na przykład kruki. Pasjonat pobiegł z aparatem na zewnątr. i niestety, udało mu się wykonać tylko jedno zdjęcie.

Sowę spłoszyły inne ptaki, dlatego fotografia nie jest zbyt czytelna. Nie było czasu na powtórzenie ujęcia. - Wysłałem to zdjęcie kilku osobom, ktore znają się na ptakach. Potwierdziły, że to sowa jarzębata - mówi Nowakowski. Sam też jest o tym święcie przekonany. - Nie wiem tylko skąd się tu przybłąkała - mówi pan Robert, który ptakami interesuje się od dziecka. Od kilku lat fotografuje najbardziej interesujące gatunki i umieszcza je w internecie z opisem, gdzie i kiedy dany gatunek został zaobserwowany.

Postanowiliśmy zapytać o opinę Kazimierza Walasza, ornitologa z Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego.
On też uważa, że kształt głowy ptaka na zdjęciu wskazuje na to, że to sowa jarzębata. Pozostaje pytanie skąd ptak wziął się w Kluczach skoro zamieszkuje głównie Skandynawię: Szwecję, Norwegię czy Finalandię. Jeszcze w XIX w. i I poł. XX w. zimą czasem przylatywała do Polki. Teraz jednak zadarza się to bardzo rzadko. - Generalnie sowa jarzębata to gatunek osiadły. Z reguły nie migruje - wyjaśnia Kazimierz Walasz. - Czasem jednak zdarza się tak, że u niektórych osobników pojawia się skłonnoś do migracji. Szczególnie u osobników młodych - dodaje.

Tak może być w przypadku sowy zaobserwowanej w Kluczach. Czemu przyleciała akurat do Polski nie wiadomo, tym bardziej, że sowy raczej nie latają na długie dystanse. Podobnie jak w przypadku rzadkiej sowy zamieszkującej na co dzień tajgę, której niewielka populacja pojawiła się w 2010 r. w lasach Lubelszczyzny.

Kazimierz Walasz uważa, że jeśli nikt inny sowy jarzębatej w olkuskim nie widział, może o świadczyć o tym, że ptak cały czas się przemieszcza. - Jeśli ktoś zobaczy jeszcze sowę jarzębatą w Kluczach lub okolicach, będę wdzięczna za kontakt - apeluje Robert Nowakowski. „Gazeta Krakowska” przyłączyła się do apelu.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto