Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Firmy już wykupiły koncesje na szukanie złóż na terenie naszego regionu

Przemysław Malisz
Czerwone pola na mapie to potencjalne złoża gazu
Czerwone pola na mapie to potencjalne złoża gazu Infografika Elżbieta Rzyczniak na bazie mapy sporządzonej przez Ministerstwo Środowiska
Upadający powoli przemysł na terenie powiatów chrzanowskiego i olkuskiego nie musi pogrążyć mieszkańców tej ziemi. Olbrzymią szansą dla naszego regionu są złoża gazu łupkowego, który zdaniem ekspertów powinien znajdować się na terenie Olkusza, Chrzanowa, Alwerni, Trzebini i Bukowna.

Fakty24: Zobacz najświeższe informacje z Krakowa i Małopolski!

Takie dane prezentuje Ministerstwo Środowiska. Przypuszczenia potwierdzają także naukowcy z Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie, którzy teraz analizują sieć odwiertów dokonanych również na naszym terenie w latach 70. XX wieku.

W całej Polsce wydano już ponad 100 koncesji, uprawnień na poszukiwanie gazu łupkowego. Kilkanaście z nich dotyczy Małopolski. Oprócz ziemi olkuskiej i chrzanowskiej gaz może być jeszcze tylko zlokalizowany na terenie powiatów tatrzańskiego, nowotarskiego, suskiego i sądeckiego. Tutaj również będą prowadzone odwierty.

- To właśnie od wyników odwiertów zależeć będzie ewentualna eksploatacja gazu na danym terenie - mówi Magda Sikorska z Ministerstwa Środowiska. - Jak dotąd w całym kraju wykonano 10 odwiertów. To dopiero początek poszukiwań - podkreśla.

Dodaje, że każda z firm, która uzyskała koncesję, ma obowiązek na bieżąco relacjonować przebieg prowadzonych przez siebie prac. Tłumaczy, że żaden z odwiertów nie może zagrażać ani mieszkańcom, ani środowisku.

Trzeba przyznać, że poszukiwanie gazu, to poważna ingerencja w środowisko. - Taki odwiert to wgłębianie się w skorupę ziemi nawet do 3000 metrów - mówi Mirosław Rutkowski z Państwowego Instytutu Geologicznego.

Doniesienia z Anglii mówiły o tym, że po takich badaniach ziemia kilka razy się zatrzęsła. Jak przekonuje jednak Ministerstwo Środowiska, nam nic takiego nie grozi.

- Pierwsze badania geologiczne wykluczyły możliwość wstrząsów wtórnych - mówi Magda Sikorska z Ministerstwa Środowiska. - Trzeba jednak podkreślić, że dodatkowe badania sejsmiczne są w trakcie. Dodaje, że wszystkie firmy, które dostały koncesje na poszukiwanie gazu, są monitorowane przez resort.

Geolodzy twierdzą, że gaz musi być gdzieś na naszym terenie. Ostatecznie zachodnie firmy nie wyrzucałyby w błoto grubych milionów, gdyby w perspektywie nie mogły na tym zarobić.

- Jeden tylko odwiert kosztuje od 20 do 25 milionów dolarów - wylicza Mirosław Rutkowski. - A takich odwiertów trzeba wykonać przynajmniej kilkanaście.

Wierzy, że w Małopolsce gaz zostanie odkryty. Gdyby tak się stało, nasze gminy mogłyby liczyć na niewyobrażalny zastrzyk gotówki. Firma, która korzysta z takiego złoża, musi uiszczać tak zwaną opłatę eksploatacyjną. 60 procent jej wartości zasila budżet gminy, gdzie znajduje się złoże. - To są nie miliony złotych, ale miliony dolarów każdego roku - podkreśla Rutkowski.

Władze naszych gmin już zacierają ręce na wieść o bogactwie surowców. - To dla nas doskonała wiadomość - podkreśla Dariusz Rzepka, burmistrz Olkusza. - Gdyby złoża wykryto właśnie u nas, mielibyśmy ciągły dopływ gotówki do gminnego budżetu.

Na razie taką opłatę eksploatacyjną wnosi ZGH Bolesław. Tyle tylko, że złoża węgla są na wyczerpaniu i pieniędzy z wydobycia jest coraz mniej.
Również w Alwerni czekają na wyniki odwiertów.

- Już wydaliśmy opinie dotyczące przyszłych badań nad złożami gazu - mówi Jan Rychlik, burmistrz Alwerni. - Czekamy na wyniki, oby były dla nas pozytywne.
Choć nie chce jeszcze zapeszać, przyznaje, że wiedziałby już, na co wydać pieniądze, które gmina otrzymałaby z podatku od wierceń i eksploatacji gazu.

- Naszym priorytetem jest kanalizacja w całej gminie. Potrzeba na to 20 milionów złotych - podkreśla Rychlik. - Trzeba też wyremontować drogi przy autostradzie A4, bo bez tego nasza strefa ekonomiczna może nie rozwinąć się w tym tempie, jakiego byśmy się spodziewali. Wyniki odwiertów poznamy za kilka lat.

Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto