Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czworo dzieci poczętych przy wsparciu powiatu olkuskiego, w tym troje przez in vitro. W planach jest kontynuacja programu w przyszłym roku

Paweł Mocny
Paweł Mocny
Zdjęcie poglądowe
Zdjęcie poglądowe Pexels
Program Polityki Zdrowotnej w Zakresie Diagnozowania i Leczenia Niepłodności Dla Mieszkańców Powiatu Olkuskiego na Rok 2023” działa już prawie rok. Przez ten czas z inicjatywy skorzystało 15 par. Jak informują przedstawiciele powiatu olkuskiego przy wsparciu z powiatowego programu poczęte zostało czworo dzieci, w ty troje metodą in vitro.

Czworo dzieci poczętych przy wsparciu programu powiatu olkuskiego

W styczniu tego roku radni Rady Powiatu w Olkuszu zadecydowali o wprowadzeniu Programu Polityki Zdrowotnej w Zakresie Diagnozowania i Leczenia Niepłodności Dla Mieszkańców Powiatu Olkuskiego na Rok 2023”.

Od niemal roku program ten realizowany jest w dwóch częściach. Pierwsza z nich obejmuje diagnostykę niepłodności, między innymi badania poziomu hormonu antymullerowskiego, pakiet badań hormonalnych, badania nasienia, konsultacje andrologiczną, konsultację endokrynologiczną a nawet konsultacje dietetyczne. Część druga z kolei obejmuje leczenie niepłodności metodą zapłonienia pozaustrojowego.

Przygotowaniem programu zajęło się Stowarzyszenie na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji „Nasz Bocian”, które wcześniej przygotowywało już kilkadziesiąt tego typu programów dla samorządów z całego kraju.

Jak informują władze powiatu olkuskiego do tej pory dzięki Programowi Polityki Zdrowotnej w Zakresie Diagnozowania i Leczenia Niepłodności Dla Mieszkańców Powiatu Olkuskiego na Rok 2023” poczęte zostało czworo dzieci.

- Bardzo się cieszę z sukcesu tego programu Kontynuację programu zaplanowaliśmy już w przyszłorocznym budżecie – podkreśla wicestarosta Powiatu Olkuskiego Paulina Polak.

Jak dodaje wicestarosta w planach jest kontynuowanie programu do momentu wprowadzenia dofinansowań do in vitro przez rząd. W przyszłorocznym budżecie powiatu na ten cel planuje się przeznaczyć środki w wysokości 150 tysięcy złotych.

W tym roku program realizowany był przez Artvimed z Krakowa oraz Centrum Leczenia Niepłodności Parens także z Krakowa.

Na kolejny rok wybrani zostaną kolejni realizatorzy. Aby skorzystać z programu trzeba będzie wypełnić wniosek o objęcie dofinansowaniem w ramach Programu Polityki Zdrowotnej w Zakresie Diagnozowania i Leczenia Niepłodności Dla Mieszkańców Powiatu Olkuskiego na Rok 2023” a także oświadczenie o zapoznaniu się z klauzulą informacyjną dotyczącą danych osobowych. Wypełnione wnioski będą przyjmowane przez podmioty, które będą realizowały program.

Warto dodać, że w listopadzie tego roku posłowie zagłosowali za finansowaniem metody zapłodnienia pozaustrojowego ze środków budżetu państwa. Inicjatywa była pierwszym obywatelskim projektem przegłosowanym w obecnej kadencji Sejmu. Minimalna kwota, jaka ma zostać przeznaczona na realizację tego programu to 500 milionów złotych.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto