Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bliżej marketu, skateparku i karczmy

Mariusz Szymański
Market, skatepark i tradycyjna karczma - zmiany w studium zagospodarowania przestrzennego dla północno-zachodniej części Olkusza, umożliwiające realizację tych inwestycji, przegłosowali miejscy radni.

Na terenie dawnego "Polmozbytu" przy ul. Długiej może powstać market o powierzchni powyżej 2 tys. mkw. Radni na stosowne zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego tej okolicy zgodzili się już trzy lata temu. Teraz, podczas aktualizacji studium, czyli dokumentu określającego w sposób ogólny plany zagospodarowania terytorium gminy, wprowadzono drobne korekty. Studium stanowi podstawę do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

O zmiany w planie wnioskowali właściciele działki przy ul. Długiej. – Kiedy w 2009 roku dokonywaliśmy zmian w planie, była mowa o wielkopowierzchniowym obiekcie handlowym o określonej branży – budowlanej. W trakcie aktualizacji studium mieliśmy pewne wątpliwości, czy możemy aż tak dalece ingerować w precyzowanie branży. Po konsultacjach prawnych okazało się, że byłoby to nadużycie władztwa planistycznego, dlatego zapis w studium dotyczy tylko możliwości budowy tam marketu, bez względu na branżę – wyjaśniał radnym naczelnik Wydziału architektury olkuskiego magistratu Marek Miłek. To trzecie i ostatnie miejsce w mieście, gdzie może powstać tak duży obiekt handlowy. Pozostałe to działające od dawna Centrum Handlowe „Echo” oraz teren przy stacji Statoil, pomiędzy drogą krajową 94 a ul. Sławkowską.

Zgodnie ze studium w kwestii miejscowych przepisów nic nie stoi na przeszkodzie, aby przy wjeździe do miasta od strony Katowic, przy drodze do kopalni w rejonie Grodziska, stanęła tradycyjna karczma, nawiązująca do historii miasta. – Kilka lat temu wpłynęły do nas wnioski odnośnie możliwości budowy karczmy w tym miejscu. Idea jest taka, aby w ten sposób mocniej zaakcentować Grodzisko. Miejsce to nie wzbudza specjalnego zainteresowania przyjezdnych, a karczma mogłaby to zmienić i przyczynić do podkreślenia walorów historycznych i widokowych miasta. Budynek nie może być tylko zbyt wysoki, aby nie zasłaniał panoramy Olkusza – podkreślał Marek Miłek.

W studium zapisano też zmiany dotyczące budowy Parku Sportów Młodzieżowych przy ul. Długiej i Głowackiego. Z taką inicjatywą wyszła dyrekcja olkuskiego Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Koncepcja Parku jest gotowa. W miejscu tym mają znaleźć się boiska wielofunkcyjne, skateplaza, tory dla bmx-ów i rowerów górskich, tory dirtowe, tor trialowy z sześcioma sekcjami oraz tor do wyścigów modeli samochodów RC. W planach jest również budowa trybun, parkingów i oświetlenia. Pomyślano też o ekspozycji starych maszyn górniczych. Jednak aby park mógł powstać, niezbędne są badania geologiczne, ponieważ jest to teren górniczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto