Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znów rekord frekwencji odwiedzających były obóz Auschwitz-Birkenau

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
2 miliony 320 tysięcy osób z całego świata odwiedziło w 2019 r. tereny byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz i Auschwitz II-Birkenau. To o prawie 170 tysięcy więcej niż w rekordowym dotychczas 2018 roku

Z roku na rok przybywa osób odwiedzających tereny byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz i Auschwitz II-Birkenau, nad którymi opiekę sprawuje Muzeum. W 2019 roku było ich 2 miliony 320 tysięcy osób z całego świata. To o prawie 170 tysięcy więcej niż w rekordowym dotychczas 2018 roku.

Aż 81 procent z nich poznało historię niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau z jednym z ponad 340 przewodników-edukatorów Muzeum oprowadzających w 21 językach.

– Bardzo wielu odwiedzających Muzeum indywidualnie, także decyduje się na zwiedzanie Miejsca Pamięci z przewodnikiem. W specjalnie organizowanych grupach dostępnych w 9 językach oprowadzono w ubiegłym roku ponad 368 tysięcy osób

– powiedział Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Ponad 14 tysięcy osób w grupach zorganizowanych zdecydowało się na poznanie historii w ramach pobytów studyjnych, co stanowi prawie 20-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym. Poza zwiedzaniem Miejsca Pamięci w bardzo wielu specjalistycznych wariantach obejmują one dodatkowe zajęcia edukacyjne, wykłady czy warsztaty organizowane przez MCEAH.

Według deklarowanych przez odwiedzających danych z systemu rezerwacji Miejsce Pamięci w 2019 r. odwiedziło co najmniej 396 tys. odwiedzających z Polski, 200 tys. z Wielkiej Brytanii, 120 tys. z USA, 104 tys. z Włoch, 73 tys. z Niemiec, 70 tys. z Hiszpanii, 67 tys. z Francji, 59 tys. z Izraela, 42 tys. z Irlandii oraz 40 tys. ze Szwecji.

* * *

– Nie są to jednak dane kompletne, ponieważ w przypadku ok. 30 procent odwiedzających, którzy przyjechali do Miejsca Pamięci w grupach międzynarodowych, organizatorzy przyjazdów nie zadeklarowali konkretnego kraju. Z tego względu podejmujemy działania zmierzające do uszczegółowienia danych statystycznych zbieranych poprzez elektroniczny system rezerwacji kart wstępu – dodał Andrzej Kacorzyk.

Projekty edukacyjne

Poza oprowadzaniem ogromnej liczby zwiedzających ważną częścią działań edukacyjnych Muzeum są specjalistyczne projekty edukacyjne. W 2019 r. we wszystkich programach Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście wzięło udział ponad 18 tysięcy uczestników. Centrum koordynowało także działania ponad 470 wolontariuszy, praktykantów i stażystów z całego świata, którzy poprzez pomoc w codziennej pracy Muzeum poznają Miejsce Pamięci i jego historię.

Oprowadzający po Miejscu Pamięci stale pogłębiają swoją wiedzę w różnych programach i szkoleniach. 50 przewodników Muzeum uczestniczyło w unikatowym, zorganizowanym po raz pierwszy, pięciodniowym szkoleniu w Centrum Dokumentacji Niemieckich Sinti i Romów w Heidelbergu. Szkolenie poświęcone było nie tylko historii ich ludobójstwa, ale również powolnemu procesowi uznawania tegoż przez społeczność międzynarodową oraz współczesnym przykładom naruszania praw człowieka. Uczestnicy seminarium zwiedzili także muzeum byłego obozu Natzweiler-Struthof. Inne seminaria szkoleniowe odbyły się w: Austrii, Francji, Izraelu, Polsce i na Ukrainie.

Nowe zasady zwiedzania

Ze względu na ogromne zainteresowanie, wszystkich, którzy chcą odwiedzić autentyczne Miejsce Pamięci, Państwowej Muzeum Auschwitz-Birkenau zachęca do rezerwacji terminów z jak największym wyprzedzeniem – zarówno na zwiedzanie z edukatorem, jak i te bezpłatne bez edukatora – na stronie visit.auschwitz.org.

2 stycznia 2020 r. zaczęły obowiązywać nowe regulaminy zwiedzania oraz rezerwacji w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau. – Jedną z najważniejszych zmian jest wprowadzenie imiennych Kart Wstępu także na zwiedzanie grupowe. Ma to wyeliminować niezgodny z zasadami obrót kartami wstępu prowadzony przez niektóre firmy przywożące odwiedzających do Miejsca Pamięci – powiedział dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M.A. Cywiński.

Ważną częścią przekazu bezpośredniego są także media społecznościowe, których siła przekazu cały czas wzrasta. Dzięki nim każdego dnia w przestrzeni wirtualnej pojawiają się m.in. informacje historyczne, fotografie, opisy najważniejszych wydarzeń w Miejscu Pamięci. Ponad 900 tysięcy obserwuje konto Muzeum na Twitterze, ponad 300 tysięcy osób korzysta z muzealnego profilu na Facebooku, a 80 tysięcy na Instagramie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Znów rekord frekwencji odwiedzających były obóz Auschwitz-Birkenau - Gazeta Krakowska

Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto