Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zgłaszanie suszy rolniczej 2023. Mija wydłużony termin składania wniosków suszowych w aplikacji Zgłoś szkodę rolniczą

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Wniosek o oszacowanie szkód powstałych w wyniku suszy rolnik może złożyć w aplikacji.
Wniosek o oszacowanie szkód powstałych w wyniku suszy rolnik może złożyć w aplikacji. pixabay.com
Wydłużony termin, w którym rolnicy mogą składać wnioski w aplikacji o oszacowanie szkód z powodu suszy, dobiega końca. Zanim zmieniono datę, rosła nerwowość wśród producentów rolnych, którzy mieli kłopoty z aplikacją. To z tego powodu dostali więcej czasu na zgłoszenie szacowania strat suszowych. Do kiedy ostatecznie można przesyłać wnioski?

Spis treści

Do kiedy można składać wnioski suszowe 2023?

Minister rolnictwa Robert Telus ogłosił 29 października: Ze względu na zgłaszane przez rolników problemy z aplikacją, termin składania wniosków o oszacowanie suszy w aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą” zostanie przedłużony do 17 listopada br. Zatem czas mija w piątek.

- Przez trzy dni próbowałem złożyć wniosek o pomoc za pośrednictwem aplikacji suszowej i dopiero udało mi się to w piątek, 27 października - mówił rolnik z powiatu brodnickiego w województwie kujawsko-pomorskim. - A zanim się udało, dostałem dziesięć kodów SMS i nic z tego nie wynikało. Straciłem dużo czasu, bo prawdopodobnie dużo osób się logowało w tym czasie, aplikacja się wieszała.

Uważa, że decyzja o wydłużeniu terminu jest słuszna. - Przynajmniej moja siostra, która też poniosła straty w gospodarstwie z powodu suszy, zdąży złożyć wniosek - dodaje rolnik.

Problemy z aplikacją suszową, a termin blisko

Rolnicy nieustannie sygnalizują problemy ze złożeniem wniosku w aplikacji Zgłoś szkodę rolniczą z powodu jej niepoprawnego działania. We wtorek 24 października Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza skierowała w tej sprawie pismo do wojewody.

Od kilku dni występują znaczne ograniczenia uniemożliwiające zgłoszenie szkody w aplikacji Zgłoś szkodę rolniczą. Zaniepokojeni rolnicy obawiają się, iż nie zdążą dopełnić obowiązku w terminie do 30 października, pisze Ryszard Kierzek, prezes samorządu rolniczego z Kujawsko-Pomorskiego.

Z tego powodu wnosi do wojewody o wsparcie w zabiegach o wydłużenie terminu składania wniosków oraz usprawnienie działania samej aplikacji. Jeszcze do minionej niedzieli obowiązująca data to 30 października 2023.

Jak prawidłowo złożyć wniosek o oszacowanie szkód w aplikacji?

Podobne sygnały płyną również z innych części kraju. 25 października, kilka dni przed końcem przedłużonego okres przesyłania wniosków Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi postanowiło omówić na swojej stronie, jak prawidłowo złożyć wniosek o oszacowanie szkód za pośrednictwem aplikacji publicznej.

Co ważne, tylko posiadacz gospodarstwa może zgłosić szkodę rolniczą. Konieczny jest Profil Zaufany, wniosek zostanie rozpatrzony, jeśli będzie potwierdzony podpisem zaufanym posiadacza.

Gdzie zgłaszać problem z działaniem aplikacji? Wyślij zgłoszenie na adres [email protected]. W sprawie wyjaśnienia problemów z podpisaniem wniosku Profilem Zaufanym można się zwrócić bezpośrednio do administratora ([email protected]).

Sprawdź też: Ilu rolników dostało już zaliczki dopłat bezpośrednich za 2023 rok?

Wniosek może złożyć producent rolny, który złożył wniosek o przyznanie płatności w roku, w którym wystąpiła susza. Nie można zrobić tego w formie papierowej, liczy się tylko aplikacja Zgłoś szkodę rolniczą.

W aplikacji można kilkukrotnie uzupełniać straty w poszczególnych uprawach w miarę ich obejmowania suszą wskazywaną przez System Monitoringu Suszy Rolniczej kolejnych upraw rolnych – do czasu potwierdzenia ostatniego zgłoszenia poprzez podpisanie wniosku o oszacowanie strat Profilem Zaufanym, tłumaczy resort rolnictwa.

Bardzo ważne — wniosek można wysłać tylko raz. Kiedy już wyślemy wniosek, nie będzie możliwości powrotu do edycji, jak również nie ma możliwości dołączania załączników w postaci polisy itp.

Gdzie nie szacuje się strat suszowych? Tych działek nie zgłaszaj

Ministerstwo wyjaśniało również kwestię ugorów, które część rolników także chciała zgłosić:

  • Suszę rejestrujemy tylko w plonie głównym, nie szacujemy strat suszy np. na ugorach.
  • Zaleca się sprawdzenie, czy wszystkie dane w aplikacji są wypełnione oraz czy wszystkie działki są wyodrębnione.
  • Odnosząc się do upraw będących w programach rolnośrodowiskowych – uprawy na ugorach – uprawę tę traktujemy jako nieprodukcyjną, w tych uprawach nie szacujemy strat suszy.

Wniosek bez koni, danieli, jeleni

Wniosek o oszacowanie szkód zawiera m.in. informacje o liczbie zwierząt utrzymywanych w gospodarstwie rolnym, a w przypadku gdy dany gatunek zwierząt jest objęty przepisami ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt – zgodnej z liczbą zwierząt zgłoszonych do komputerowej bazy danych prowadzonej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Uzupełniając dane we wniosku, należy wybrać rodzaj z listy i wpisać liczbę posiadanych zwierząt. W aplikacji nie ma możliwości wpisania np. jeleni, danieli czy koni.

W przepisach nie przewiduje się możliwości złożenia wniosku w aplikacji publicznej o oszacowanie strat spowodowanych suszą przez następców prawnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zgłaszanie suszy rolniczej 2023. Mija wydłużony termin składania wniosków suszowych w aplikacji Zgłoś szkodę rolniczą - Strefa Agro

Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto