Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zasłużeni dla Bukowna. Tacy ludzie do skarb, bo z pasją działają dla środowiska, w którym żyją

Jerzy Zaborski
Jerzy Zaborski
Wyróżnieni medalem "Zasłużony dla Bukowna"
Wyróżnieni medalem "Zasłużony dla Bukowna" UG Bukowno/Grzegorz Przetakiewicz
Jubileusz 60-lecia nadania praw miejskich dla Bukowna było okazją przyznania tytułu „Zasłużonego dla miasta Bukowno” pięciu osobom. Wyróżnieni zostali: Leopold Derda, Mirosław Gajdziszewski, Jan Kajda, Bernard Kalau, Zdzisław Lekston. Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Tytuł zasłużonego dla miasta został ustanowiony przez radnych w 2007 roku.

Wyróżnienie przyznawane jest za wybitne osiągnięcia, mające znaczenie dla rozwoju i promocji miasta w dziedzinach kultury, oświaty, sportu, działalności społecznej lub gospodarczej oraz za działalność dla miasta zasługującą na szczególne uznanie.

Wieloletni samorządowiec

Leopold Derda urodził się w 1946 w Lisięcicach na Opolszczyźnie. Od 1972 roku jest związany w Bukownem. W latach 1990-1995 był dyrektorem KWK „Siersza" w Trzebini oraz dyrektorem Nadwiślańskiej Spółki Energetycznej w Bieruniu (1996-1997). To wieloletni samorządowiec oraz radny Bukowna I, III, VI VII i VIII kadencji.
Był wnioskodawcą ważnych działań w Bukownie: zmiany nazwy ulicy Nowotki na ks. Zelka, utworzenia spółki „Medbuk” w ramach przekształceń lokalnej służby zdrowia, wdrożenia miejskiego programu demontażu i bezpiecznego składowania wyrobów zawierających azbest, przebudowę parku przy ulicy Słowackiego, czy utworzenie klubu brydżowego oraz Dyskusyjnego Klubu Filmowego przy ośrodku kultury.

Były burmistrz inwestycjami odmienił Bukowno

Mirosław Gajdziszewski jest rodowitym bukowianinem. Przez 20 lat był związany z urzędem miejskim, z czego 17 lat w roli burmistrza. Będąc gospodarzem miasta zrealizował wiele znaczących inwestycji, podnoszących standard życia mieszkańców. Powstała Strefa Aktywności Gospodarczej, obiekty MOSiR przeszły gruntowną modernizację, wyremontowano kilkadziesiąt kilometrów dróg gminnych i powiatowych, gruntowną termomodernizację przeszły obiekty gminne. Powstały nowoczesne przyszkolne obiekty sportowe, kanalizacji w granicach aglomeracji. Jednak największą inwestycją jest budowa wiaduktu nad torami kolejowymi, łączącego ul. 1-go Maja z ul. Kolejową oraz pozyskanie dotychczas już prawie 35 mln zł dofinansowania na jego realizację.

Otwarty na problemy potrzebujących

Jan Kajda mieszka w Bukownie od urodzenia. Od 1998 roku działa jako członek Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, gdzie obecnie jest wiceprzewodniczącym Małopolskiej Rady i członkiem Rady Krajowej OPZZ. Pracuje obecnie w spółce, znanej z bezinteresownego wsparcia m.in. dla szkoły podstawowej i miejskiego przedszkola. Swoją działalnością wspomaga inne lokalne inicjatywy, w tym także dla chorych oraz innych potrzebujących.

Zaczepia patriotyzm wśród młodych

Bernard Kalau (ur. 28.05. 1945 w Kuźnicy Myślniewskiej w Wielkopolsce), do Bukowna przyjechał do szkoły górniczej. Pracował z w ZGH „Bolesław”, będąc zastępcą głównego geologa kopalni.

Prawdziwą jego pasją było harcerstwo. Przez 40 lat był prezesem LOK w Bukownie. W tym czasie kształtował i umacniał w społeczeństwie miasta obywatelskie postawy wobec spraw obronności kraju, zaszczepiał i utrwalał wśród młodych ludzi patriotyzm oraz zainteresowania i umiejętności ważne z punktu widzenia obronności ojczyzny. Od lat jest w Bukownie organizatorem święta wojska polskiego.

Naukowiec z duszą sportowca

Zdzisław Lekston (ur. 7.11. 1945 roku), jest rodowitym mieszkańcem Bukowna. Pracę zawodową rozpoczął w 1964 jako nauczyciel w Szkole Podstawowej w Kolbarku, potem, w latach 1964-1965, był nauczycielem w Szkole Podstawowej w Bukownie Wsi. Od 1971 do 2015 roku był pracownikiem naukowo-dydaktycznym i naukowo-badawczym w Instytucie Fizyki i Chemii Metali Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i w Instytucie Nauki o Materiałach w Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Chorzowie. To nauczyciel akademicki, pracownik naukowy, promotor i opiekun wielu prac magisterskich z zakresu biomateriałów NiTi z pamięcią kształtu. W swoim dorobku naukowym opublikował 52 prace w czasopismach zagranicznych oraz 68 w czasopismach krajowych. Jest współautorem sześciu patentów.

Od 30 lat dał się poznać także jako organizator życia sportowego w mieście. Od 1991 roku był trenerem i kierownikiem sekcji tenisa ziemnego. Swoje doświadczenie trenerskie przekazywał młodym adeptom tej dyscypliny sportu. Od 2011 dzięki jego staraniom utworzono sekcję koszykówki.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto