18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory Małopolska 2011: debata kandydatów z naszego okręgu w Oświęcimiu [ZDJĘCIA, VIDEO]

Ewelina Żebrak, Monika Pawłowska
Obok siebie zasiedli koalicjanci i opozycja. Emocji nie brakowało
Obok siebie zasiedli koalicjanci i opozycja. Emocji nie brakowało fot. Monika Pawłowska
W niedzielę wybory parlamentarne. Aby ułatwić zadanie wyboru zorganizowaliśmy w Oświęcimiu debatę z udziałem kandydatów.

Fakty24: Zobacz najświeższe informacje z Krakowa i Małopolski!

Oto wybrane pytania do kandydatów:

1. Jaka przyszłość czeka szkoły? Czy likwidacja to jedyna alternatywa na niż demograficzny?
2. Czy szpitale w naszym regionie powinny być prywatyzowane, a może państwo powinno je oddłużać zachowując ich publiczny charakter?
3. W Małopolsce zachodniej nie powstają nowe drogi. Kolej likwiduje połączenia. Co można zrobić, żeby ludzie mogli dojechać do szkoły i pracy?
4. Czy utrzymać KRUS, a może wprowadzić inny system?

A w relacji video szerzej o służbie zdrowia, o bezrobociu oraz kilka ostrych i dowcipnych scen złapanych przez naszą kamerę podczas debaty.

Tadeusz Arkit, PO
1. Jeśli chodzi o szkolnictwo to nie jest to kwestia braku pieniędzy, ale racjonalnego ich wydawania. Nieuniknione jest to, żeby połączyć szkoły z niewielką liczbą dzieci i dowozić do nich uczniów.

2. Za pieniądze wpłacane do NFZ każdy powinien mieć dobrze świadczone usługi medyczne. Proszę nie straszyć ludzi, że jak jest coś prywatne, to za usługę trzeba będzie płacić. W Libiążu, gdzie byłem burmistrzem, nie ma publicznej służby zdrowia, a prywatna ma kontrakty z NFZ. Ludzie się leczą, a za nic nie płacą.

3. Powinniśmy położyć nacisk na kolej. Kwestia likwidacji połączeń, nie jest kwestią pieniędzy, ale małej liczby pasażerów. Nie wystarczy także wprowadzić większej liczby pociągów. Trzeba zadbać o infrastrukturę, która jest w złym stanie. Jest podpisanych kilka umów na modernizację linii kolejowych. Jedynie tym sposobem możemy odciążyć drogi.

4. KRUS to zły system, który powoduje, niestety, wykluczenie społeczne emerytów, korzystających z tego systemu ubezpieczeń. Wielu ludzi opłaca tam składki tylko dlatego, że kupili kawałek pola. Jesteśmy za likwidacją KRUS-u.

Paweł Dziadkowiec, PPP Sierpień 80
1. Jesteśmy za tym, żeby szkoły pozostały. Subwencja powinna iść za uczniem nawet z powiatu do powiatu. Jeżeli coś idzie dobrze, przeczekajmy ten trudny czas. PPP jest za tym, aby szkoły pozostały, ale trzeba poprawić ich funkcjonowanie.

2. Mówimy NIE dla prywatyzacji służby zdrowia. Oddłużenie nic nie daje, więc musi być rozwiązanie systemowe, bo jak pokazuje rzeczywistość, szpitale z czasem i tak popadną w długi. Człowiek nie jest towarem. Szpital nie może mieć zysku. Ma działać non profit.

3. Infrastruktura to podstawa dobrego funkcjonowania państwa. Po połączeniu Niemiec najpierw budowano infrastrukturę. Polska jest dwa, trzy kroki do tyłu. W naszym kraju to dziecko niechciane. Można pięknie obiecywać, ale to przecież proces długofalowy. Najlepiej, wprowadzić chaos i rozmyć odpowiedzialność.

4. KRUS powinien zostać, i tak przecież więcej dopłat jest do ZUS-u. Emeryci z KRUS-u dostają głodowe emerytury, dlatego trzeba ten system uszczelnić. Jesteśmy jednak za tym, aby mogli korzystać z rolniczych ubezpieczeń. Trzeba pamiętać, że Polska była, jest i będzie krajem rolniczym.

Grzegorz Gołdynia, PJN
1. Inwestycja w oświatę i edukację to przyszłość nie tylko Polski, ale i gmin. Łączenie nie jest dobre. Zamykane szkoły trudno będzie odtworzyć. W małych miejscowościach to jedyne miejsce kultury i sportu. PJN jest za zwiększeniem wydatków gmin na oświatę kosztem innych inwestycji i tworzeniem atrakcyjnych kierunków kształcenia.

2. Tak dalej być nie może. Przez ostatnie lata nastąpiła regresja. Coraz trudniejszy jest dostęp do lekarza czy specjalisty. Nie dokonano reform, które dostosowałyby służbę zdrowia do potrzeb pacjentów. PJN proponuje wprowadzić ustawę o sieci szpitali. Stawiamy na opiekę długoterminową, konkurencję w ubezpieczeniach społecznych i powrót do regionalizacji kas chorych.

3. Jesteśmy daleko w tyle, jeśli chodzi o inwestycje drogowe. Trzeba wspierać BDI i S-1 i pilnować, żeby nie prowadziły przez Śląsk. Trzeba budować obwodnice, aby odciążyć centra miast. W kwestii kolei, jeśli nie można sobie z nią poradzić, trzeba przekazać w prywatne ręce.

4. Do systemu ubezpieczeń powinien być równy dostęp. Rolą rządu jest wspieranie dopłat rolniczych, aby konkurowały z europejskimi. KRUS powinien wygasnąć.

Jarosław Jurzak, PiS
1. Kto nie inwestuje w oświatę, ten nie inwestuje w przyszłość. Ostatnie cztery lata doprowadziły oświatę do chaosu, a niż demograficzny można było przewidzieć. Samorządy są stawiane pod murem. Subwencja jest przekazywana na kwestie związane z płacą, a resztę muszą pokryć samorządy.

2. Przez ostatnie cztery lata powiat oświęcimski na rzecz szpitala przeznaczył 20 milionów złotych na cele inwestycyjne, a szpital ma teraz trzy miliony długu. Leczy ludzi, a NFZ nie płaci za swoje usługi. To jest tragedia. Umyka nam profilaktyka, a to zawsze zmniejsza koszty leczenia.

3. Miało być pięknie, jak nigdy, a jest fatalnie. Mieszkańcy Kęt prosili, abym zajął się chaszczami, które rosną na dworcu. Dwa dni ustalaliśmy właściciela. Największy problem z tym, że przez cztery lata środki na kolej nie były wykorzystane. Co do drogi S-1, to powinna być zbudowana już dawno z samych obietnic.

4. System KRUS jest skostniały. Młodzi rolnicy wpłacają tam składki, ale nie mają świadomości, że ich emerytura będzie jałmużną. To też patologia, bo wystarczy, że ktoś kupi dwa hektary pola i już na tym korzysta.

Andrzej Harężlak, PSL
1. Szkoły to bardzo złożony problem. Musimy patrzeć, jak racjonalnie wydatkować pieniądze i nie stracić aspektów wychowania. Jeżeli pojawią się aspekty szkół społecznych, proszę bardzo! Nawet najbardziej europejskie kraje nie mogą sobie na to pozwolić, żeby było kilkanaścioro uczniów. Oświata i wychowanie są bardzo ważne, ale wydatki również.

2. Wydłuża się średnia życia. Ludzie chorują, a w ślad za tym idą koszta. Dlatego właśnie musimy racjonalnie wydawać środki. Nie prywatyzować szpitali powiatowych, ale wrócić do regionalizacji kasy chorych. Prywatne szpitale też mogą dobrze funkcjonować.

3. Pociągi trzeba ożywić. Powinno być tak, że przy przystankach kolejowych są parkingi dla samochodów. Tam ludzie zostawiają auta i do pracy jadą koleją. Taki system funkcjonuje np. w Wiedniu. W Polsce za ciężki transport odpowiadają głównie tiry, a powinna kolej.

4. KRUS powinien być bezwzględnie utrzymany. Rolnictwo to jedyna gałąź gospodarki, gdzie wzrost netto obrotu sięga 2,6 miliarda euro. Państwo więcej dopłaca do ZUS-u niż do KRUS-u. Trzeba jednak przyznać, że musimy iść w kierunku reform.

Leszek Murzyn, Prawica
1. Jako nauczyciel, mówię kategorycznie - koniec z zamykaniem szkół. Konstytucyjnym obowiązkiem jest edukacja. Średniej wielkości szkoła jest bardziej efektywna. Skąd wziąć pieniądze? Należy wprowadzić podatek obrotowy od super- i hipermarketów. Wtedy będą pieniądze na edukację i służbę zdrowia.

2. Nie było woli politycznej oddłużenia szpitali. Wiem to jako poseł Ligii Polskich Rodzin, bo pracowałem w komisji oddłużeniowej. Jesteśmy za państwową służbą zdrowia, za szpitalami w każdym powiecie, co nie znaczy, że nie może równolegle funkcjonować szpital prywatny.

3. Kilkanaście spółek na kolei, to przyczyna likwidacji połączeń. Zastanawiające jest, czy wszystkie decyzje podejmowane są świadomie. Chce się wprowadzić różne zagraniczne, obce firmy. Postulowaliśmy, aby przenieść tiry na tory. Wtedy nawet nierentowne linie byłyby utrzymane.

4. W 2002 roku była konferencja na temat ubezpieczeń rolników i wszyscy opowiedzieli się za tym, że trzeba utrzymać to dofinansowanie, które jest. Zapracowali sobie na to.

Dariusz Szwed, SLD (Partia Zieloni)
1. Szkoła to nie fabryka, edukacja to nie towar. Oszczędzanie na oświacie to podcinanie gałęzi, na której siedzimy. Zastanówmy się, jaka polityka prodziecięca powinna być realizowana, aby tych dzieci było więcej.

2. Ochrona zdrowia nie powinna podlegać presji komercjalizacji. Zieloni i SLD są kategorycznie za publiczną służbą zdrowia. Wydatki na opiekę są nieodpowiednio liczone. Możemy ograniczyć koszty leczenia poprzez promocję kolei, która jest bezpieczniejszym środkiem transportu i bardziej ekologicznym. Jesteśmy za równym dostępem do usług medycznych.

3. W 2010 roku na 18 tys. km linii kolejowej poszło 3,6 mld zł. Na ten sam odcinek dróg 33 mld zł. W Polsce, jedynie 10 proc. idzie na modernizację kolei. My chcemy, aby dofinansowanie sięgnęło 40 proc. Tiry przerzucić na tory. Teraz jest polityka niszczenia kolei, bo spółki wprowadziły chaos. Kolej powinna być priorytetem.

4. Wspieramy KRUS, bo to element polityki państwa. Trzeba rozgraniczyć tych, którzy produkują na małą skalę, jeśli rolnik produkuje na dużą skalę, trzeba traktować to jak przemysł. Stawiamy na rozwój wsi.

Andrzej Tawrel, Ruch Palikota
1. Ekipy rządzące powinny za oświatę dostać czerwoną kartkę. Jeżeli są środki na misje zbrojne, a nie ma na oświatę, to jest skandal. Można dla kilku osób prowadzić szkoły. Trzeba stawiać na jakość, zaufanie. Mam nadzieję, że to ostatnie zamknięte szkoły.

2. O tym, czy szpital jest prywatny, czy publiczny, świadczy dostęp do usług medycznych. Regionalne podmioty powinny być konkurencyjne. Nie wiem, dlaczego w każdym rządzie ministrem zdrowia jest lekarz, a nie ekonomista.

3. Bez S-1 i BDI żaden inwestor się tu nie pojawi, a co za tym idzie, nie ma mowy, aby powstały nowe miejsca pracy. W kwestii kolei problem sięga zarządu. 50 spółek, to automatycznie 50 zarządów od tablic, mycia peronów, ławeczek. To 50 prezesów i wiceprezesów. Dla każdego z nich jest limuzyna, więc to automatycznie 50 limuzyn. Tu leży problem.

4. Trzeba połączyć KRUS z ZUS-em. Teraz płacimy za dwa pałace i dwa razy tyle etatów. PSL jest przeciw, bo im zależy na etatach, a nie na rolnikach. Jakby tak nie było, uświadomiliby rolników, że emerytury będą mieć o połowę mniejsze od tych z ZUS-u. Połączenie ZUS-u z KRUS-em, to o połowę mniej kosztów.

Realizacja video: Małgorzata Krajewska

Zobacz śliczne kandydatki do Sejmu z Małopolski. Weź udział w plebiscycie i oddaj głos na najpiękniejszą [ZDJĘCIA]

Małopolska Wybory 2011: Zobacz wszystkich kandydatów do Sejmu i Senatu

Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto