Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wolbrom się sypie. Rudery w centrum

Katarzyna Ponikowska
Katarzyna Ponikowska
Coraz więcej budynków w ścisłym centrum Wolbromia jest w fatalnym stanie technicznym. Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego tylko w 2012 roku prowadził aż 12 takich spraw. – Postępowań będzie coraz więcej – zapowiada Grzegorz Swędzioł z PINB.

Wybraliśmy się na spacer po uliczkach starego Wolbromia, żeby przyjrzeć się budynkom. Sytuacja rzeczywiście jest fatalna. Już na początku naszej przechadzki, na ul. 29 Listopada i 20-tu Straconych co kilka kroków natrafiamy na budynki wymagające często kapitalnego remontu lub nawet rozbiórki. W coraz gorszym stanie technicznym jest chociażby budynek przy ul. 29 Listopada 14, o którym pisaliśmy w „Gazecie Krakowskiej” na początku stycznia. Obiekt jest usytuowany tuż za restauracją Rafaello, jakieś 200 metrów od rynku. Dachu i połowy ściany od frontu już praktycznie nie ma. Leżą powalone wewnątrz tego, co już trudno nazwać budynkiem. Postępowanie jest w toku, ale ciągnie się już od kilku lat. – Zarówno w tym przypadku, jak i w wielu innych konieczne jest znalezienie spadkobierców. To najtrudniejsze zadanie, bo często trudno jest ich namierzyć lub jest ich tylu, że kwestia, kto powinien zająć się budynkiem, jest praktycznie nie do ustalenia – nie ukrywa Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, Grzegorz Swędzioł.

Większość ruder należy bowiem do właścicieli prywatnych. Na chwilę obecną krąg potencjalnych spadkobierców obiektu przy ul. 29 Listopada to dziewięć osób. Podobna sytuacja jest na przykład na ul. Krótkiej (przecznica od ul. 20-tu Straconych, gdzie jak relacjonują sąsiedzi osiem osób dba o budynek, a jedna nie. – A bez tej jednej osoby reszta nie może nic zrobić, bo wspólne są fundamenty, wspólny dach, wspólne instalację – mówi mieszkanka z ul. Krótkiej. Efekt? Budynek niszczeje coraz bardziej.

Tak jak kamienica przy ul. Krzywej. – Właściciele zmarli, a my próbujemy teraz ustalić, kto po nich powinien zająć się budynkiem – mówi insp. Swędzioł. PINB zajmował się kiedyś sprawą, gdzie prawo do nieruchomości o powierzchni 375 metrów kwadratowych miało aż 37 osób. – Sąd zawiesił ustalanie spadkobierców, bo sprawa była nie do rozstrzygnięcia – opowiada inspektor.

Poważnym utrudnieniem jest też charakterystyczna zabudowa centrum Wolbromia. Budynki przytulone są tu jeden do drugiego. Często mają wspólne ściany. Tak jak na przykład kamienica przy ul. 20-tu Straconych. Pod numerem 10 jest sklep i mieszkania, pod „czternastką” – same mieszkania, a pomiędzy nimi waląca się rudera nr 12. - Nawet jak ustalimy, kto odpowiada za budynek i dojdzie do konieczności jego rozbiórki nie będzie to łatwe – podkreśla inspektor. – Jeśli budowle są ze sobą połączone ścianami, wystarczy zburzyć jeden budynek i jest zagrożenie, że będziemy mieć efekt domina. Wszystkie budynki po kolei zaczną się walić – dodaje. Taki problem jest w całym centrum oraz na ul. Żwirki i Wigury, Miechowskiej czy Krakowskiej. – Kiedyś Wolbrom był w większości zamieszkały przez Żydów. Stąd ta specyficzna zwarta zabudowa – uważa pan Andrzej, mieszkaniec 20-tu Straconych w Wolbromiu.

W 2011 roku PINB prowadził sześć postępowań w sprawie stanu technicznego wolbromskich budynków (w całym powiecie olkuskim było 18 takich postępowań), a w 2012 już 12 (w powiecie – 30). - Problem ciągle narasta. Budynki są w coraz gorszym stanie – nie ukrywa inspektor Swędzioł.

I tak naprawdę nie wiadomo, co z nimi zrobić, bo jak informują wolbromscy urzędnicy, jeśli nieruchomość nie należy do gminy, ta nie ma do niej żadnych praw. Zdaniem Inspektora konieczna jest zmiana przepisów. Wójt czy burmistrz mógłby być z urzędu pełnomocnikiem prawnym takich nieruchomości, szczególnie w przypadku braku aktualnego właściciela lub zarządcy. Mógłby wykonywać konieczne roboty, obciążać kosztami hipotekę, a po bezskutecznym poszukiwaniu właściciela nawet przejmować nieruchomości na rzecz gminy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto