Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Olkuszu będą mieli tężnię solankową. Propozycja burmistrza Romana Piaśnika „klepnięta” przez radnych. To odrobina luksusu dla mieszkańców

Jerzy Zaborski
Jerzy Zaborski
Olkuszanie będą mieli tężnię solankową podobną do tej, jaka jesy nad Zalewem Nowohuckim
Olkuszanie będą mieli tężnię solankową podobną do tej, jaka jesy nad Zalewem Nowohuckim Fot. Anna Kacmarz
Budowa tężni solankowej, to propozycja burmistrza Olkusza Romana Piaśnika postawiona na sesji Rady Miejskiej w Olkuszu w kwietniu 2021. Właśnie podczas tych obrad zdecydowano o korektach budżetu Olkusza, w którym przeznaczono 26 mln złotych na inwestycje, mające się rozpocząć w 2021 roku.

Zgoda radnych na inicjatywę burmistrza oznacza, że prace, związane z przygotowaniem projektu budowy tężni, rozpoczną się jeszcze w 2021 roku.

- Mieszkając na południu Polski z utęsknieniem wyczekujemy możliwości wyjazdu nad morze, by tam nie tylko odpocząć, ale również uzupełnić niedobory jodu i innych pierwiastków, niezbędnych do utrzymania dobrego zdrowia i kondycji. W dobie walki z koronawirusem wszyscy zaczęliśmy zwracać jeszcze większą uwagę na nasze zdrowie. Budowa tężni solankowej to odpowiedź na coraz większe zapotrzebowanie właśnie w tym aspekcie. Mówi się także o możliwym dofinansowaniu w ramach wojewódzkiego programu Małopolskie Tężnie. Czekamy na ogłoszenie konkursu, by móc skorzystać z zewnętrznych środków – wyjawia Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Czym jest tężnia solankowa? Na co mogą liczyć olkuszanie…

Tężnia solankowa to budowla – najczęściej drewniana, zazwyczaj z tarniny. Pompowana w górę tężni solanka, czyli woda mineralna zawierająca dużą liczbę jonów sodowych, soli magnezowych oraz związków jodu i bromu, spada na gałęzie, a następnie paruje. Dzięki temu powietrze wokół tężni staje się nasycone cennymi mikroelementami: jodem, bromem, magnezem, sodem, potasem czy żelazem. Wnikają one do organizmu poprzez błony śluzowe układu oddechowego oraz skórę. Szacuje się, że godzinna inhalacja w utworzonym wokół tężni mikroklimacie może uzupełnić dawkę jodu, przyswajanego podczas całodziennego wypoczynku na plaży nad morzem.

Zalety tężni docenią przede wszystkim osoby o obniżonej odporności, schorzeniami dróg oddechowych, takimi jak nieżyt nosa, krtani, czy stanami zapalnymi zatok. Mikroklimat pozytywnie wpływa również na osoby z zapaleniem oskrzeli, astmą oskrzelową, a także w profilaktyce przy nadciśnieniu tętniczym i alergiach. Inhalacje oczyszczają drogi oddechowe, co jest szczególnie ważne w miastach, w których przekraczane są dopuszczalne normy smogu. Dzięki uzupełnieniu organizmu o mikroelementy jodu poprawia się jego ogólna kondycja, a odpowiednie stężenie jodu w tarczycy przyczynia się do prawidłowej regulacji hormonów odpowiedzialnych za wzrost i rozwój najmłodszych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto