Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W jakim stanie są Olkuskie cmentarze? Poprzewracane i zarastające nagrobki, wandalizm, ale nie tylko. Zobacz zdjęcia

Paweł Mocny
Paweł Mocny
Nowy cmentarz żydowski w Olkuszu
Nowy cmentarz żydowski w Olkuszu Paweł Mocny
W Olkuszu znajdują się cztery cmentarze – jeden katolicki, drugi katolicki i prawosławny oraz dwa żydowskie. Trzy pierwsze są dość zadbane. Odwiedzający nekropolie nie znajdą tam śladów wandalizmu, efektów zaniedbania czy porozrzucanych śmieci. Niestety tego samego nie można powiedzieć o nowym cmentarzu żydowskim, który jest w opłakanym stanie.

W jakim stanie są Olkuskie cmentarze?

Cmentarz parafialny przy ulicy Powstańców Śląskich jest w dobrym stanie. W chodnikach ciężko znaleźć dziury lub nierówności a wiaty śmietnikowe nie są przeładowane. Jedyną bolączką nekropoli są zarastające trawy oraz krzewy, które co sezon utrudniają dojście do wielu nagrobków.

W równie dobrym stanie są stary cmentarz przy ulicy Francesco Nullo oraz stary cmentarz żydowski przy ulicy Kolorowej. Stare nekropolie są zadbane. Nie sposób znaleźć tam porozrzucane śmieci czy ślady wandalizmu.

Niestety tego samego nie można powiedzieć o nowym cmentarzu żydowskim znajdującym się przy ulicy Ołowianej. Większość znajdujących się tam macew jest w opłakanym stanie. Część z nich jest popękana i poprzewracana. Nie brakuje także takich, które zostały roztrzaskane na małe kawałki.

Kilka macew padło także ofiarą wandali. Można na nich znaleźć wykonane czarnym sprejem napisy obrażające Jana Pawła II, pentagramy oraz napis „Jude raus”.

Dawne i nieistniejące już cmentarze w Olkuszu

W centrum parku miejskiego przy ulicy Mickiewicza mieścił się kiedyś kościół szpitalny świętego Ducha. Tuż przy nim znajdował się natomiast cmentarz. Niestety nigdy nie znaleziono informacji jakoby pogrzebane w tamtym miejscu szczątki zostały kiedykolwiek ekshumowane. Pod koniec lat 70-tych ubiegłego wieku na terenie parku zapadła się ziemia odsłaniając kryptę z kilkoma trumnami.

Jeden z cmentarzy znajdował się także wokół bazyliki pod wezwaniem świętego Andrzeja Apostoła. Wskazują na to zarówno przekazy historyczne jak i wyniki badań archeologicznych, podczas których natrafiano na ludzie szczątki.

Miejsce pochówku znajdowało się także przy nieistniejącym już kościele i klasztorze Augustianów. Pogrzebane tam szczątki zostały znalezione podczas wyburzania budynków między 1820 a 1830 rokiem. Zostały one przeniesione na Stary Cmentarz znajdujący się przy ulicy Francesco Nullo.

Niestety losy dawnych cmentarzy znajdujących się przy nieistniejących już olkuskich kościołach pozostają nieznane. Mowa tu o kościele świętego Krzyża, który znajdował się w okolicy ulic Króla Kazimierza Wielkiego i Świętokrzyskiej a także znajdującego się na starym Olkuszu kościoła świętego Jana Chrzciciela.

3 sposoby na to jak oswoić dziecko z tematem śmierci

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto