Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Urlop wypoczynkowy. Zasady jego naliczania i co wlicza się do okresu zatrudnienia

Jerzy Zaborski
Jerzy Zaborski
Przepisy jasno określają, kiedy i w jakim wymiarze pracownikowi przysługuje urlop z zachowaniem prawa do wynagrodzenia
Przepisy jasno określają, kiedy i w jakim wymiarze pracownikowi przysługuje urlop z zachowaniem prawa do wynagrodzenia Pixabay
Zasady naliczania urlopu wypoczynkowego wyjaśnia Jonasz Kita, radca prawny kancelarii Lex Projects. To każdy pracownik powinien wiedzieć.

Urlop wypoczynkowy jest szczególnego rodzaju uprawnieniem osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę definiowanym jako coroczny, płatny, nieprzerwany okres ustawowego zwolnienia pracownika od obowiązku świadczenia pracy u danego pracodawcy, przysługujący pracownikowi w celu wypoczynku i regeneracji sił, w wymiarze określonym przepisami prawa pracy i w czasie ustalonym przez pracodawcę. Pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu.

Kodeks pracy w zależności od stażu pracy danego pracownika przyznaje: 20 dni urlopu – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat lub 26 dni urlopu – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Proporcjonalne obniżenie urlopu w niepełnym wymiarze czasu pracy

Wymiar urlopu wypoczynkowego podlega proporcjonalnemu obniżeniu dla pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy. Przykładowo, w przypadku pracownika posiadającego mniej niż 10-letni staż pracy - 1/2 etatu, daje przy proporcjonalnym obniżeniu 13 dni urlopu. Niepełny dzień urlopu powstały z obliczenia takiej proporcji zaokrągla się w górę do dnia pełnego, zatem przy 2/3 etatu pracownikowi przysługiwać będzie 18 dni urlopu, a nie 17,33 dnia.

Do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo do urlopu i wymiar urlopu, wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy. Ponadto do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z tytułu ukończenia: 1) zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata, 2) średniej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat, 3) średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych - 5 lat, 4) średniej szkoły ogólnokształcącej - 4 lata, 5) szkoły policealnej - 6 lat, 6) szkoły wyższej - 8 lat. Wskazane okresy nauki nie podlegają sumowaniu. Jeżeli pracownik pobierał naukę w czasie zatrudnienia, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się bądź okres zatrudnienia, w którym była pobierana nauka, bądź okres nauki, zależnie od tego, co jest korzystniejsze dla pracownika.

Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Urlop wypoczynkowy. Zasady jego naliczania i co wlicza się do okresu zatrudnienia - Chrzanów Nasze Miasto

Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto