Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tauron Dystrybucja pomaga bocianom wobec ataku zimy, ale możesz także Ty. Sprawdź

Jerzy Zaborski
Jerzy Zaborski
Fot. Tauron Dystrybucja
Na słupach energetycznych należących do TAURONA znajduje się ponad 2200 bocianich gniazd. Firma od lat pomaga przetrwać tym chronionym ptakom. Teraz TAURON przygotował poradnik z informacjami, jak pomóc bocianom, gdy wiosną zaatakuje zima.

Ponad 2200 bocianich gniazd znajduje się na słupach energetycznych należących do TAURON Dystrybucja. Energetycy dbają o nie szczególnie zimą, kiedy ptaków nie ma w Polsce, a przy gniazdach można wykonywać zabiegi pielęgnacyjne i oczyszczające. Bociany powoli pojawiają się w kraju, jednak panujące w ostatnich dniach warunki pogodowe mogą być dla nich zabójcze.

Panująca obecnie aura zdecydowanie nie sprzyja bocianom. W niektórych wypadkach ptaki do przeżycia potrzebują interwencji człowieka.

- Energetycy z TAURONA pomagają ptakom cały rok, dbając o ich gniazda i bezpieczeństwo linii energetycznych, na których są zbudowane. Teraz jednak może być potrzebna pomoc ptakom w przetrwaniu nawrotu zimy. Może w tym uczestniczyć każdy. Trzeba to jednak robić tak, aby niechcący nie zaszkodzić ptakom - mówi Ewa Groń, rzecznik prasowy TAURON Dystrybucja.

Jak możesz pomóc bocianom?

  • Obserwuj kilka dni zachowanie bociana – nie reaguj pochopnie, bo może to zaważyć na całym jego życiu, bardzo trudno przywracać te ptaki do naturalnego środowiska po zabraniu ich np. do domu.
  • Nie łap – bocian będzie uciekał tracąc energię niezbędną do ogrzania ciała i zdobycia pożywienia, a spłoszony może nawet porzucić miejsce, które wybrał.

  • Wezwij pomoc, gdy bocian jest ranny lub chory, widać na nim krew, ma obwisłe skrzydło, jest wyraźne osowiały, przesiaduje w jednym miejscu długi czas, podejmuje nieudane próby podrywania do lotu, utyka.

W razie potrzeby pomocą służą lokalne władze

Jeśli zaobserwujesz, którąś z wymienionych powyżej sytuacji, skontaktuj się z lokalnymi władzami, które odpowiadają za sprawy ochrony środowiska lub ośrodkami leczenia dzikich zwierząt.

Wobec przedłużającej się niesprzyjającej aury i zalegającej warstwy śniegu, warto rozważyć dokarmienie ptaków.

Dobrym wyborem będą słodkowodne ryby o długości 10-15 cm, serca drobiowe lub pokrojone wołowe, czy tłuczone skrzydełka kurze. Pokarm zostaw w pobliżu bociana jednak miejscach bezpiecznych, łatwych do obserwacji i trudno dostępnych dla np. kotów, psów, lisów.

Nie karm ptaków resztkami ze stołu, w tym wędlinami, produktami zbożowymi, słodyczami oraz rybami morskimi czy gryzoniami, które zginęły od trutki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto