Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Smog. Zanieczyszczenie powietrza w Małopolsce 16.12.2020

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Już we wtorek 15 grudnia popołudniu mapa województwa nabrała kolorów świadczących o nadchodzącej fali smogu. Zły stan powietrze utrzymuje się również 16 grudnia
Już we wtorek 15 grudnia popołudniu mapa województwa nabrała kolorów świadczących o nadchodzącej fali smogu. Zły stan powietrze utrzymuje się również 16 grudnia Airly
Smog zaatakował. Mapa zanieczyszczeń świeci się na czerwono i fioletowo, i to prawie dla całego województwa - to oznacza znaczne przekroczenia dopuszczalnych norm zanieczyszczenia powietrza. Najgorzej jest w Krakowie, Myślenicach, Kalwarii Zebrzydowskiej, Nowym Targu, Zabierzowie, Zatorze. W Krakowie, w środę (16 grudnia), będzie można za darmo podróżować komunikacją miejską. Miasto podjęło taką decyzję ze względu na bardzo wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza. U nas - nadal płacimy za autobusy.

Jak wygląda stan powietrza, patrząc na punkty badania zanieczyszczeń na mapie Airly? Zobaczcie:

Smog w KRAKOWIE:

Aleje Trzech Wieszczów

Smog w MAŁOPOLSCE

WADOWICE

OŚWIĘCIM

CHRZANÓW

NOWY TARG

ZAKOPANE

NOWY SĄCZ

MAKÓW PODHALAŃSKI

BRZESKO

TARNÓW

[/lista]

W Polsce dobowe normy dla pyłów PM10 są ustalone na trzech poziomach:

  • poziom dopuszczalny 50 µg/m3
  • poziom informowania 200 µg/m3
  • poziom alarmowy 300 µg/m3

Dopuszcza się przekraczanie dobowych norm maksymalnie 35 razy w roku.

Poziom dopuszczalny – 50 µg/m3, mówi o tym, że jakość powietrza nie jest dobra, ale nie wywołuje ciężkich skutków dla ludzkiego zdrowia.

Poziom informowania – 200 µg/m3, oznacza, że jest źle i trzeba ograniczyć aktywności na powietrzu, bo norma przekroczona jest czterokrotnie.

Poziom alarmowy – 300 µg/m3, oznacza, że jest bardzo źle, norma przekroczona jest sześciokrotnie i należy bezwzględnie ograniczyć przebywanie na powietrzu, a najlepiej zostać w domu.

Polska ma najbardziej liberalne normy w Europie jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza. Dla porównania we Francji, która jest w czołówce jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza w Europie Zachodniej, poziom alarmowy to 80 µg/m3.

Polskie normy nie określają maksymalnych stężeń dla pyłów PM2.5

Normy stężeń pyłu zawieszonego zalecane przez Światową Organizację Zdrowia

  • stężenia 24-godzinne PM10 – 50 µg/m3
  • stężenia średnioroczne PM10 – 20 µg/m3
  • stężenia 24-godzinne PM2,5 – 25 µg/m3
  • stężenia średnioroczne PM2,5 – 10 µg/m

Według Światowej Organizacji Zdrowia długotrwałe narażenie na działanie pyłu PM2.5 skraca życie statystycznego mieszkańca UE o ponad 8 miesięcy, a w przypadku mieszkańców Polski – aż o 10 miesięcy.

FLESZ - Cała Polska w strefie czerwonej

Mamy już grudzień. Trwa sezon grzewczy, a z nim smogowy. Choć i tak nie palimy w piecach na potęgę, bo temperatury nie są jeszcze bardzo niskie. Groźnych pyłów w powietrzu mimo to jest sporo. A niestety zanieczyszczone powietrze i atakujący układ oddechowy koronawirus to groźne połączenie.

Zwiększenie w powietrzu tylko o 1 mikrogram na metr sześcienny pyłu zawieszonego PM 2.5 wiąże się z 8% wzrostem wskaźnika śmiertelności na COVID-19

- podają naukowcy z Uniwersytetu Harvarda.

Pojawił się też nowy ranking najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce. Miejscowości z Małopolski nie zniknęły z wysokich lokat..

Z nadejściem zimniejszych dni punkty zielone na małopolskiej mapie zanieczyszczeń zmieniły się na żółte - co oznacza przekroczenie dopuszczalnych norm stężenia groźnych pyłów w powietrzu. Coraz częściej zdarzają się też dni, gdy widzimy miejsca oznaczone kolorem czerwonym i fioletowym - wtedy normy przekraczane są kilkukrotnie, a smog jest największy. W Krakowie wymieniono sporo pieców węglowych, ruch samochodów z powodu epidemii i pracy zdalnej jest mniejszy na ulicach. Ale czy to oznacza, że będziemy oddychali czystym powietrzem, bez smogu? Niekoniecznie. Pozostało sporo kopciuchów na węgiel (choć obowiązuje zakaz palenia węglem), a korki tak zupełnie nie zniknęły. Dużo zależy też od wiatrów. Co gorsza, naukowcy informują, że smog współpracuje z koronawirusem, przez co choroba staje się dla nas dużo groźniejsza, bo przecież ma na nią wpływ to co wdychamy z powietrzem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Smog. Zanieczyszczenie powietrza w Małopolsce 16.12.2020 - Chrzanów Nasze Miasto

Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto