Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruiny zamku w Bydlinie można już zwiedzać nocą. Wtedy prezentują się niezwykle atrakcyjnie

Jerzy Zaborski
Jerzy Zaborski
Ruiny zamku w Bydlinie prezentują się atrakcyjnie wieczorową porą.
Ruiny zamku w Bydlinie prezentują się atrakcyjnie wieczorową porą. Fot. Tadeusz Żurek
Ruiny zamku w Bydlinie można zwiedzać także nocą. Wtedy prezentują się szczególnie atrakcyjnie. To efekt zakończenia drugiego etapu projektu „Pole bitwy pod Krzywopłotami”. Projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Drugi etap projektu „Pole bitwy pod Krzywopłotami” polegał na zrekonstruowaniu okopów i rowów strzeleckich, zachowanych z I wojny światowej, na wzgórzu św. Krzyż w Bydlinie, pod ruinami zamku. Cała inwestycja, zapoczątkowana w 2018 r., to przykład pionierskich działań w zakresie zagospodarowania terenów fortyfikacji polowych.

Klucze są pierwszą gminą, która podjęła się kompleksowej rekonstrukcji fortyfikacji polowych w oparciu o pełny program badań archeologicznych wraz z zastosowaniem rozwiązań, które służą częściowemu udostępnieniu tego miejsca turystom. Ubiegłoroczny etap, którego prace zakończyły się w grudniu 2020, pozwolił domknąć założenia inwestycyjne w zakresie odtworzenia fortyfikacji polowych na wzgórzu Św. Krzyż.

Tablice informacyjne w kilku językach

Ważnym elementem edukacyjnym było opracowanie i wykonanie tablic informacyjnych nie tylko w języku polskim, ale także w: angielskim, niemieckim i rosyjskim, w tym także tablicy sensorycznej. Ma ona formę trójwymiarowej rzeźby, na której zaprezentowany został obszar wzgórza, ze szczególnym uwzględnieniem przebiegu okopów, lokalizacji ruin zamku i innych elementów wraz z podpisami sporządzonymi m.in. za pomocą pisma Braille’a. Dzięki temu osoby niewidome i niedowidzące będą mogły poznać historię zabytkowego miejsca.

Zamek w Bydlinie inspiracją dla innych

Inwestycja Gminy Klucze na wzgórzu św. Krzyż w Bydlinie, w zakresie zrekonstruowania stanowisk strzeleckich i okopów z czasów I wojny światowej, może być inspiracją dla innych podmiotów, które w swoim zarządzie mają obiekty forteczne. Efekt dwuletnich prac został osiągnięty dzięki współpracy prowadzonej w ramach wstępnego „Porozumienia dla dziedzictwa inżynierii i fortyfikacji w krajobrazie”, której koordynatorem jest dr inż. arch. Krzysztof Wielgus z Zakładu Krajobrazu Otwartego i Budowli Inżynierskich Instytutu Architektury Krajobrazu, zaś instytucją patronującą rozwojowi porozumienia jest Instytut Architektury Krajobrazu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto