Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ronda na obwodnicy Wolbromia otrzymały swoich patronów. Nadano im imiona osób związanych z ziemią wolbromską [ZDJĘCIA]

Paweł Mocny
Paweł Mocny
Obwonica Wolbromia
Obwonica Wolbromia UMiG Wolbrom
Radni Rady Miejskiej w Wolbromiu nadali nazwy czterem rondom znajdującym się na wybudowanym w 2019 roku odcinku obwodnicy miasta. Patroni, których imiona nadano skrzyżowaniom są powiązani z ziemią wolbromską. Są to Wolwram i Hillary, Peter Westen, Władysław Wołkowski oraz 1 Pułk Ułanów Krechowieckich.

Ronda na obwodnicy Wolbromia otrzymały swoich patronów

Cztery ronda znajdujące się na niemal czterokilometrowym odcinku obwodnicy Wolbromia otrzymały patronów. Wszystko za sprawą uchwał podjętych podczas LII sesji Rady Miejskiej.

Patronem skrzyżowania ulicy Łukasińskiego z obwodnicą Wolbromia został Peter Westen. Był on austriackim przemysłowcem. Dzięki jego działalności na początku XX wieku doszło do industrializacji powiatu olkuskiego. W 1907 r. Peter Westen otworzył fabrykę pod nazwą Olkuskie Towarzystwo Akcyjne Przemysłu Żelazno-Metalowego w Olkuszu, a w 1908 roku powstał Oddział w Wolbromiu pod nazwą Ideal. Produkowano w nim wyroby metalowe, były to między innymi bańki na mleko, wiadra, miski i garnki. Cztery lata później ze względu na problemy z dostawą gumowych uszczelek, Peter Westen otworzył samodzielny zakład pod nazwą Wolbrom Fabryka Wyrobów Gumowych Spółka Akcyjna w Wolbromiu.

Skrzyżowanie DW 794 z obwodnicą miasta otrzymało imiona Wolwrama i Hilarego. Przyrodni bracia byli mieszczanami krakowskimi. Na początku XIV wieku otrzymali oni od króla polskiego Władysława I Łokietka przywileje, które pozwoliły na kolonizację niezasiedlonych dotychczas terenów, stanowiących obecnie część gminy Wolbrom. W 1327 roku Wolwram i Hilary na gruntach należących do wsi Dłużec i Łobzów otrzymali prawo karczunku lasu królewskiego, w celu założenia nowej wsi Wolbrom. Kilka lat później, najprawdopodobniej jeszcze za życia króla Władysława I Łokietka, Wolbrom otrzymał przywilej lokacji na prawie magdeburskim, stając się miastem królewskim. Wolwram został pierwszym Wójtem, a po jego śmierci utrwaliła się obowiązująca do dziś nazwa miasta.

Skrzyżowanie obwodnicy z ulicą Brzozówka Władysława Wołkowskiego. Był znakomitym polskim artystą plastykiem i architektem wnętrz. Specjalizował się w tworzeniu mebli z naturalnych materiałów, takich jak wiklina, trzcina, sznur, len, metal. W swoich pracach inspirował się sztuką lodową oraz polską historią i tradycją. Od 1945 roku rozpoczął wieloletnią współpracę z Biurem Nadzoru Estetyki Produkcji, Cepelią i Przedsiębiorstwem Wystaw i Targów Zagranicznych. Został także mianowany naczelnikiem Departamentu Kształcenia Artystycznego w Ministerstwie Kultury i Sztuki. Prowadził zajęcia w pracowni rzemiosła w Zakładzie dla Ociemniałych w Laskach. Kolekcje mebli Władysława Wołkowskiego oraz inne jego prace pokazywane były na licznych wystawach w kraju i za granicą.

Patronem skrzyżowania DW 783 z obwodnicą Wolbromia został 1 Pułk Ułanów Krechowieckich. U schyłku I wojny światowej Rada Regencyjna wydała decyzję o utworzeniu nowych formacji odradzającego się wojska polskiego. Wolbrom był jednym z ważnych miejsc formowania się oddziałów utworzonego 4 listopada 1918 roku 1 Pułku Ułanów Krechowieckich. Na bazie stacjonującego w wolbromskiej Fabryce Wyrobów Gumowych zapasowego 2 pułku ułanów austriackich utworzony został 3 szwadron pułku pod dowództwem rtm. Jerzego Bardzińskiego. Od 17 listopada 1918 r. dowództwo i sztab 1 Pułku Ułanów Krechowieckich mieściło się w dworze Lucyny i Bogumiła Nowakowskich w Wolbromiu. Wybór Wolbromia na jako miejsca organizacji 1 pułku nie był przypadkowy. Zdecydowało o tym dogodne położenie miasta, przejęcie przez żołnierzy zgromadzonych w Wolbromiu zapasów wojskowych pozostawionych przez wojsko austriackie, a także patriotyczna postawa mieszków Wolbromia oraz właścicieli okolicznych majątków, którzy zapewniali wojsku niezbędne wyposażenie, szczególnie konie.

FLESZ - Polacy pomagają uchodźcom

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto