Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rekultywacja i zagospodarowanie terenów pogórniczych w powiecie olkuskim. ZGH „Bolesław” i samorządy przygotowują specjalne opracowanie

Paweł Mocny
Paweł Mocny
Rekultywacja i zagospodarowanie terenów pogórniczych w powiecie olkuskim (zdjęcie poglądowe)
Rekultywacja i zagospodarowanie terenów pogórniczych w powiecie olkuskim (zdjęcie poglądowe) Natalia Stefanowska (archiwum)
Zakłady Górniczo-Hutnicze „Bolesław” w Bukownie razem z samorządami z powiatu olkuskiego przygotują opracowanie naukowe, które będzie obejmowało między innymi inwentaryzację historycznego górnictwa, metody odprowadzania wód na terenach miast i gmin oraz określenie przydatności terenów pod zabudowę. Dzięki niemu będzie można się starać o pozyskanie funduszy na rewitalizację i zagospodarowanie terenów pogórniczych i przemysłowych.

Rekultywacja i zagospodarowanie terenów pogórniczych w powiecie olkuskim

W Zakładach Górniczo-Hutniczych „Bolesław” w Bukownie odbyło się spotkanie ekspertów z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Głównego Instytutu Górniczego w Katowicach z władzami jednostek samorządu terytorialnego z powiatu olkuskiego i przedstawicielami Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Olkuszu.

Podczas spotkania prezes zarządu spółki przedstawił i omówił aktualny stan likwidacji kopalni „Olkusz-Pomorzany” i przedstawił zagadnienia związane z występowaniem zapadlisk, zalewisk oraz podtopień. Jednocześnie Bogusław Ochab podkreślił konieczność współpracy w przygotowaniu opracowania naukowego obejmującego między innymi inwentaryzację historycznego górnictwa, metody odprowadzania wód na terenach miast i gmin, w których odbudują się cieki wodnie oraz określenie przydatności terenów pod zabudowę.

- Opracowanie jest koniecznie z uwagi na to, iż lokalizacja płytkiej eksploatacji nie została dokładnie zewidencjonowana. Informacje o tak zwanej nowej eksploatacji po 1945 roku przekazywane były przez ZGH do zainteresowanych miast i gmin, natomiast dokumentacja w zakresie starej historycznej eksploatacji górniczej sporadycznie, tylko w przypadku pozyskania tych danych – piszą przedstawiciele ZGH „Bolesław”.

Jak podkreślają przedstawiciele spółki przygotowanie takiego opracowania pozwoli starać się o pozyskanie polskich i europejskich funduszy dla terenów pogórniczych, które będzie można przeznaczyć na rewitalizację oraz zagospodarowanie terenów i obiektów zdegradowanych w wyniku działalności górniczej i przemysłowej.

- Jest to szansa dla samorządów na rozwój nowych działalności społecznych, gospodarczych i środowiskowych w miastach i gminach pogórniczych. Będzie to wyzwanie dla samorządów, ale również perspektywa nowych, alternatywnych miejsc pracy dla mieszkańców powiatu olkuskiego – zaznaczają przedstawiciele ZGH.

W ramach spotkania odbyła się dyskusja, w której głos zabrali przedstawiciele samorządów, zgłaszając swoje wątpliwości, uwagi i pomysły związane z podtopieniami, zapadliskami i zalewiskami. Na zakończenie wszyscy wrazili chęć współpracy w kwestii przygotowywania opracowania.

Biden: Putin myślał że NATO się rozpadnie, a jest mocniejsze niż kiedykolwiek

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto