Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przyjemne z pożytecznym. Uczniowie olkuskiego „Ekonomika” muszą odbyć praktyki zawodowe, ale robią to w Hiszpanii [ZDJĘCIA]

Jerzy Zaborski
Jerzy Zaborski
Fot. Zbiory ZS nr 3 w Olkuszu
Wakacje z pełni, ale nie mogą o tym powiedzieć uczniowie olkuskiego Zespołu Szkół nr 3 im. Antoniego Kocjana. Grupa 16 osób w lipcu 2021 odbywa praktyki zawodowe w Sewilli. To wszystko dzięki unijnym pieniądzom z programu „Erasmus plus mój zawód – moja przyszłość”. Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Zobaczcie zdjęcia olkuskich uczniów z praktyk i wypoczynku w Hiszpanii:

Olkuska szkoła po raz pierwszy w swojej historii uczestniczy w tym projekcie. Satysfakcji z tego powodu nie ukrywa dyrektor szkoły Wojciech Panek, bo możliwość wyjazdu na zagraniczną praktykę tylko podnosi prestiż szkoły.

- Uczniowie wyjechali po raz pierwszy, ale nie ostatni – podkreśla z dumą Wojciech Panek. - W tym roku do Hiszpanii pojechała tylko jedna grupa uczniów naszej szkoły. Na tym jednak nie koniec. W 2022 roku wyjadą już dwie grupy.

Wartość projektu to ponad pół miliona złotych

Wysokość projektu na lata 2021 i 2022 opiewa na ponad 134 tys. euro, czyli prawie pół miliona złotych. Uczniowie za pobyt w Hiszpanii nie płacą ani złotówki. Nie jest to dla nich jednak czas całkowitego leniuchowania.

- Do Sewilli pojechali przedstawiciele wszystkich zawodów naszej szkoły, a więc: ekonomiści, handlowcy, technicy programiści, technicy informatycy, czy uczniowie z branży turystycznej – wylicza dyrektor Panek. - Odbywają praktyki zawodowe w swoich branżach. Po ich zakończeniu otrzymają oceny od swoich pracodawców z praktycznej nauki zawodu, a my wpiszemy je na świadectwa szkolne za rok 2020/21. Grupa przebywająca w Hiszpanii zostanie zatem sklasyfikowana dopiero w sierpniu. Pobyt zagraniczny trwa miesiąc, czyli tyle, ile okres praktyki zawodowej w naszym kraju.

Nie tylko nauka, ale też poznanie kultury i języka

Dla młodzieży pobyt w Hiszpanii jest połączeniem pożytecznego z przyjemnym. Poza odbyciem praktyk zawodowych uczniowie z Olkusza i okolicy uczą się języka hiszpańskiego, bo w miejscu ich pracy językiem "urzędowym" jest angielski.

- Po zakończeniu „dniówki” u hiszpańskich pracodawców, jest oczywiście czas na odpoczynek. Wycieczki krajoznawcze pięknych okolic, poznanie lokalnej kultury, jak choćby tańca, czy nauka języka hiszpańskiego. Myślę, że każdy młody człowiek chciałby tak aktywnie spędzić lato w innym kraju – uważa Wojciech Panek.

Dyrekcja olkuskiej placówki oświatowej zdecydowała, że praktykami zagranicznymi zostaną objęci uczniowie z tzw. podwójnego rocznika, który do szkół średnich trafił nie tylko po zakończeniu ósmej klasy szkoły podstawowej, ale i ostatniego rocznika wygaszającego gimnazja. To ma być pewna rekompensata dla uczniów.

Na zagraniczne praktyki wyjeżdżają najlepsi uczniowie, a przygotowania do nich trwają od początku roku szkolnego. Obecnie w Sewilli przebywają uczniowie drugich klas, a za rok pojedzie ten sam rocznik, ale już jako trzecioklasiści.

Projekt dla olkuskiego "Ekonomika" będzie kontynuowany

Olkuskiemu ZS nr 3 ("Ekonomik") udało się „załapać” na końcówkę pierwszej akredytacji do programu „Erasmus plus”. Wiadomo już, że „Ekonomik” zakwalifikował się do programu też w kolejnej akredytacji, na lata 2021-2027. To wszystko dzięki Beacie Wesołowskiej, kierownikowi szkolenia praktycznego w szkole, a jednocześnie koordynatorce projektu „Erasmus plus”.

- Jaka jest recepta na zakwalifikowanie się do takiego projektu? Trzeba mieć na niego pomysł, a my go mieliśmy - uważa Beata Wesołowska. - O unijne pieniądze z programu „Erasmus plus” starało się 600 szkół z całej Polski, z czego 420 placówek dostało pieniądze. Na kolejny nabór będą one jeszcze większe. W naszej szkole mamy także uczniów z okolicznych wsi, więc dzięki projektowi zwiększają się ich szanse na rozwój.

W „Ekonomiku” nie ukrywają, że zagraniczne praktyki zawodowe okazały się bardzo pomocne w trudnym, bo „covidowym” roku szkolnym. Każdego roku szkoła musi przecież znaleźć 400 miejsc dla swoich uczniów ze wszystkich klas zawodowych.

- W dobie pandemii koronawirusa wiele firm przez długi okres było zamkniętych, albo działało w ograniczonym zakresie – zwraca uwagę Beata Wesołowska. - Zatem zagraniczny wyjazd dla jednej grupy był dla nas pewną alternatywą w poszukiwaniu praktyk dla uczniów.

- Nasza szkoła miał już dobrą markę, ale brakowało jej europejskiego wymiaru. Cały czas do tego dążyliśmy i udało nam się ten cel osiągnąć, z korzyścią dla uczniów – podkreśla Wojciech Panek. - Dla uczniów taki wyjazd też jest próbą. Po raz pierwszy musieli przetrwać miesięczną rozłąkę z bliskimi. Po uśmiechach rysujących się na twarzach, widać, że wszyscy są zadowoleni.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto