Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Program ochrony powietrza w Małopolsce. Realizacja uchwały antysmogowej kosztowała samorządy 585 mln złotych

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Tomasz Urynowicz.
fot. UMWM
Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Tomasz Urynowicz. fot. UMWM
Wicemarszałek Tomasz Urynowicz podsumował działania podjęte przez gminy i powiaty Małopolski w zakresie wdrożenia Programu Ochrony Powietrza w regionie. Nie zabrakło takich kwestii jak: likwidacja pieców i kotłów węglowych, termomodernizacja czy OZE.

FLESZ - Ford zamierza produkować wyłącznie auta elektryczne

- Program Ochrony Powietrza to przede wszystkich masa ważnych impulsów rozwojowych dla samorządów województwa małopolskiego, ale przede wszystkim impulsów, które mają poprawić jakość życia mieszkańców Małopolski - powiedział Tomasz Urynowicz, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego

Zaznaczył również, że wszystkie gminy z małopolski przystąpiły do realizacji programu "Czyste powietrze" i wszystkie zgłosiły się do WFOŚ. - Nie ma już gminy, która nie zabezpiecza środków na działania antysmogowe. Projekt life realizowany z gminami, dał efekt w postaci wymiany pieców - zaznacza Tomasz Urynowicz.

Jak mogliśmy się dowiedzieć w 2020 roku, w regionie zlikwidowano kotły na paliwa stałe w około 10 tys. budynków, z czego 68 w samym Krakowie. W roku poprzednim było to ponad 15 tys. kotłów z czego 4186 w Krakowie.

Gminy, które najliczniej wymieniają piece to Skawina (405), następnie Tarnów (397), Liszki (354), Chrzanów (227), Łącko (223), Wieliczka (210), a pierwszą dziesiątkę zamyka Zakopane z liczbą 165. Gminy, które nie wymieniły jak dotychczas żadnego pieca to m.in Zawoja, Chełmiec, Raciechowice, Lipnica Wielka, Książ Wielki, Gręboszów, Mszana Dolna, Kościelisko i Bochnia.

- Wszyscy widzimy, jak zmienia się krajobraz małopolski. Widzimy panele fotowoltaiczne na co drugim domu, pompy ciepła sprzedające się lepiej niż piece węglowe - tak kwestie termomodernizacji w regionie komentuje Tomasz Urynowicz.

W roku 2020 na terenie małopolski dokonano bowiem 7 tys. termomodernizacji budynków mieszkalnych (w latach 2018 i 2019 było to odpowiednio 705 i 1001). Zrealizowano również 10 tys. inwestycji w OZE co w porównaniu do roku 2018 i 2019 (1388 i 1339) daje 10 krotny wzrost.

Jak mogliśmy się dowiedzieć, na ponad 16 tys. przeprowadzonych kontroli, w 992 przypadkach przepisów uchwały nie przestrzegano, a w 883 przypadkach spalano odpady. Posypały się mandaty na łączną kwotę 138 tys. złotych, a w 226 przypadkach sprawa trafi do sądu. Koszty, jakie poniosły samorządy w związku z realizacją uchwały antysmogowej to 585 milionów złotych w skali całego Województwa.

Tomasz Urynowicz skomentował również doniesienia dotyczące Ministerstwa Klimatu i Środowiska, które wyrzuciło do kosza projekt nowelizacji ustawy o elektromobilności, co grozi brakiem zapowiadanych Stref Czystego Transportu.
- Jest mi bardzo przykro. Uregulowanie kwestii transportu w dużych miastach, stworzenie stref czystego transportu jest jednym z istotnych elementów walki ze smogiem. Nie jest tak, że smog to tylko piec i ogrzewanie domów, ten smog pochodzący z transportu publicznego także doskwiera. Widzimy to na przykładzie Krakowa, gdzie smog cały czas jest - powiedział Wicemarszałek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Program ochrony powietrza w Małopolsce. Realizacja uchwały antysmogowej kosztowała samorządy 585 mln złotych - Gazeta Krakowska

Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto