Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prawnik wyjaśnia, czym nie można palić w piecu? Dla łamiących zakaz kara nawet do 5 tys. zł!

RED
Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Okres jesienno-zimowy w Polsce tradycyjnie stanowi okres grzewczy. Wraz z otwarciem sezonu grzewczego ze zwiększoną mocą powracają dyskusje związane z coraz to większym smogiem w polskich miastach i jego zagrożeniem dla naszego zdrowia oraz przyszłych pokoleń, w tym naszych dzieci. Wyjaśnia Wojciech Stypułkowski, radca prawny z kancelarii Lex Projects.

WIDEO: Trzy Szybkie

W związku z istniejącym problemem smogu, w celu jego ograniczenia została uchwalona tzw. ustawa antysmogowa. Przepisy wprowadzone tą ustawą przede wszystkim zezwalają województwom lub miastom ustalać zasady i ograniczenia dotyczące sposobów ogrzewania domów na danym obszarze (np. województwa, miasta lub grupy miast, w których występuje problem smogu). Ograniczone terytorialnie do danego województwa lub miast przepisy stanowią tzw. akty prawa miejscowego i popularnie nazywane są uchwałami antysmogowymi. Warto podkreślić, że uchwały obowiązujące w różnych miastach mogą się od siebie różnić, czasem nawet znacznie. Przykładem może być uchwała antysmogowa obowiązująca dla miasta Krakowa, która wprowadziła zakaz palenia w piecach węglem, którego to rozwiązania nie spotyka się w innych polskich miastach.

Generalnie uchwały antysmogowe zazwyczaj wskazują rodzaje urządzeń grzewczych (pieców), które można stosować, a których nie można oraz określają rodzaje paliw i materiałów, których używanie do spalania w celu ogrzania domu jest dozwolone, a których zabronione.

Znajomość uchwał antysmogowych ma nie tylko znaczenie dla osób już posiadających domy, ale także dla osób, które zamierzają się dopiero budować. Warto bowiem zapoznać się z rozwiązaniami dozwolonymi w danym mieście lub województwie, by się do nich dostosować. Warto też zapoznać się z rodzajem wsparcia finansowego (tj. preferencyjne pożyczki lub bezzwrotne dopłaty do wymiany lub zakupu nowego pieca, także do nowobudowanych domów) jakie można uzyskać w danym mieście lub województwie.

Ważne jest też, by przechowywać dokumenty potwierdzające, że nasz piec spełnia wymogi uchwały antysmogowej, dla ewentualnej kontroli.

Dla przykładu można wskazać (choć mogą istnieć różnice pomiędzy różnymi miastami), że nie wolno spalać w piecu, np.: śmieci, mułu węglowego, węgla brunatnego, plastiku (np. butelek), tworzyw sztucznych, opon, materiałów gumowych, opakowań po farbach, lakierach, rozpuszczalnikach itp., malowanego, impregnowanego lub lakierowanego drewna, kolorowego papieru. Można bezpiecznie do spalania używać np.: papieru zadrukowanego tradycyjnie, tekstury, węgla kamiennego dobrej jakości (choć nie wszędzie), brykietu ze słomy, paliw ekologicznych itp.

Kontroli palenisk mogą dokonywać upoważnieni pracownicy urzędów gmin, strażnicy miejscy, Policja, a także Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.

Za palenie w piecu niedozwolonym materiałem może być nałożony mandat do 500 zł, a jeżeli sprawa trafi do sądu, to sąd może nałożyć karę grzywny w wysokości do 5 tys. zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Prawnik wyjaśnia, czym nie można palić w piecu? Dla łamiących zakaz kara nawet do 5 tys. zł! - Gazeta Krakowska

Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto