Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prawnik radzi. Odszkodowanie za bezumowne korzystanie z lokalu - mieszkalnego lub użytkowego. Co może zrobić właściciel?

BK
Jakie prawa ma właściciel lokalu - mieszkalnego lub użytkowego, gdy najemca nie chce go opuścić?
Jakie prawa ma właściciel lokalu - mieszkalnego lub użytkowego, gdy najemca nie chce go opuścić? Pixabay
Radca prawny Wojciech Stypułkowski z Kancelarii Lex Projects wyjaśnia, jakie prawa ma właściciel lokalu - mieszkalnego lub użytkowego, gdy najemca nie chce go opuścić.

Zdarza się, że najemca nie wykonuje swojego obowiązku i nie zwraca lokalu

Zakończenie umowy najmu lokalu (mieszkalnego lub użytkowego) powoduje, że dotychczasowy najemca zobowiązany jest, z dniem ustania stosunku najmu, lokal opróżnić ze swoich rzeczy i wydać go wynajmującemu. Z tym dniem ustają też odpowiadające sobie wzajemne obowiązki stron umowy, tzn. najemca nie jest zobowiązany do opłacania ustalonego w umowie czynszu i innych opłat, a wynajmujący nie ma obowiązku udostępniania lokalu dla najemcy.

- Niestety zdarza się, że najemca nie wykonuje swojego obowiązku i nie zwraca lokalu dla wynajmującego, tylko nadal w nim mieszka lub z niego korzysta, np. w związku z prowadzoną dotychczas działalnością

- mówi radca prawny.

Nierzadko, nie tylko nie wydaje lokalu dla wynajmującego, ale również nie płaci za korzystanie w okresie po rozwiązaniu umowy najmu.

Proces odzyskiwania lokalu może trwać latami

Właściciel lokalu (dotychczasowy wynajmujący) dysponuje środkami prawnymi pozwalającymi na jego przymusowe odzyskanie. Wymaga to jednak wytoczenia powództwa o tzw. eksmisję, a po uzyskaniu prawomocnego wyroku sądowego, wszczęcia egzekucji komorniczej, w wyniku której komornik doprowadzi do przymusowego opróżnienia lokalu i jego wydania w posiadanie właściciela.

- Proces odzyskiwania lokalu może trwać miesiącami, a nawet latami i – w przypadku braku płatności przez byłego najemcę – będzie wiązał się dla wynajmującego z określonymi stratami finansowymi

- zaznacza prawnik.

Wynajmujący mógłby bowiem w tym czasie lokal wynająć i pobierać czynsz najmu. W takiej sytuacji wynajmujący może wystąpić z powództwem o zapłatę odszkodowania za bezumowne korzystanie (a nie czynszu – który jest świadczeniem płaconym na podstawie obowiązującej umowy najmu). Co do zasady odszkodowanie za bezumowne korzystanie z lokalu powinno odpowiadać wysokości czynszu, jaki właściciel lokalu mógłby otrzymać z tytułu najmu na tzw. „wolnym rynku” – czynsz rynkowy.

Odmienności w przypadku lokali mieszkalnych

Odmienności w tym zakresie występują w odniesieniu do lokali mieszkalnych w przypadku osób uprawnionych do lokalu zamiennego lub socjalnego, gdzie wysokość odszkodowania za bezumowne korzystanie może być naliczana, zgodnie z art. 18 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego. Osoba uprawniona do lokalu zamiennego, jeżeli sąd orzekł o wstrzymaniu wykonania opróżnienia lokalu do czasu dostarczenia jej takiego lokalu, uiszcza odszkodowanie w wysokości czynszu albo innych opłat za używanie lokalu, jakie byłaby obowiązane opłacać, gdyby stosunek najmu nie wygasł.

Natomiast osoba uprawniona do lokalu socjalnego (dostarczanego przez gminę) uiszcza odszkodowanie w wysokości czynszu albo innych opłat za używanie lokalu w wysokości, jak za lokal socjalny wchodzący w skład mieszkaniowego zasobu gminy. Obowiązek pokrycia różnicy pomiędzy wysokością odszkodowania, a czynszem rynkowym – do czasu dostarczenia lokalu socjalnego – obciąża gminę.

FLESZ - Koronawirus. Jak się przed nim uchronić

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto