Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Początek II wojny światowej w Olkuszu. Zaczęła się od zestrzelenia niemieckiego bombowca przez polskiego pilota [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Niemieckie mundury na ulicach Olkusza były obecne przez ponad pięć długich lat okupacji
Niemieckie mundury na ulicach Olkusza były obecne przez ponad pięć długich lat okupacji Fotopolska.eu / Archiwum Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu
Wojska niemieckie wkroczyły do Olkusza 5 września. Tak rozpoczęły się mroczne czasy okupacji.

Dla Olkusza II wojna światowa zaczęła się od historycznego pierwszego zestrzelenia przez polskiego pilota dwóch niemieckich bombowców.

1 września rano nad Żuradą k. Olkusza pilot myśliwca PZL P-11c 121 Eskadry Myśliwskiej Armii „Kraków” Władysław Gnyś ze siedząc za sterami myśliwca PZL P-11c, zestrzelił nad podolkuską Żuradą dwa bombowe Dorniery.

Szybko jednak stało się jasne, że powstrzymanie wielkiej niemieckiej machiny wojennej będzie niemożliwe. Do Olkusza żołnierze Wehrmachtu wkroczyli 5 września.

23 września przybył do Olkusza dr Heinrich Groll, który objął funkcję Landkommisara. Niewiele ponad miesiąc później, 26 października, część ziem polskich została wcielona do III Rzeszy. 1 listopada 1939 roku przedwojenny powiat olkuski został podzielony. Zachodnia część z Olkuszem włączona została do Rzeszy, a wschodnia do Generalnego Gubernatorstwa. Granica z GG przebiegała przez pobliski Rabsztyn.

Tak zaczęły się mroczne czasy okupacji. Olkuszanie każdego dnia doświadczali represji i okrucieństw ze strony niemieckiego okupanta. 16 lipca 1940 r. hitlerowcy rozstrzelali w Olkuszu 20 Polaków. Ofiarami egzekucji byli więźniowie polityczni przywiezieni z Mysłowic i Sosnowca oraz pięciu olkuszan.

31 lipca 1940 roku, w dniu nazwanym potem Krwawą Środą, Niemcy przez cały dzień torturowali setki mieszkańców miasta na olkuskich placach. W czerwcu 1941 Niemcy zmienili nazwę Olkusza na Ilkenau, a w mieście zmieniono nazwy ulic.

II wojna światowa przyniosła także kres wielowiekowej bytności Żydów w Olkuszu. W czerwcu i lipcu 1942 r. niemal wszystkich wywieziono do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau i zgładzono.

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto