Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pamiętają o mieszkańcach Ziemi Oświęcimskiej, którzy pomagali Żydom

Redakcja
W kościele w Harmężach odbyła się msza św. w intencji mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej
W kościele w Harmężach odbyła się msza św. w intencji mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej Diecezja Bielsko-Żywiecka
Gwardian franciszkańskiego klasztoru w Harmężach o. Piotr Cuber, który przypomniał, że w czasie wojny mieszkańcy Ziemi Oświęcimskiej zostali wysiedleni i choć sami byli pierwszymi ofiarami niemieckiego terroru nie zapomnieli o miłości bliźniego

W kościele w Harmężach oraz w Brzeszczach Borze, miejscach związanych z historią niemieckiego obozu Auschwitz, odbyły się w niedzielę uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów, który był obchodzony po raz drugi.

W harmęskim kościele odprawiona została msza św. w intencji mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej, którzy pomagali Żydom. Przewodniczył jej gwardian franciszkańskiego klasztoru w Harmężach o. Piotr Cuber, który przypomniał, że że w czasie wojny mieszkańcy Ziemi Oświęcimskiej zostali wysiedleni i choć sami byli pierwszymi ofiarami niemieckiego terroru nie zapomnieli o miłości bliźniego. Pomagali Żydom, którzy byli częścią społeczności oświęcimskiej, dostarczając im żywność, ukrywając ich przed Niemcami. Za to ryzykowali życiem, a wielu z nich zapłaciło za tę pomoc najwyższą cenę. Wskazał przy tym na konkretnych bohaterów znanych z imienia i nazwiska, jak Helena Płotnicka z podoświęcimskiego Przecieszyna,

W uroczystościach wzięli udział samorządowcy z Małopolski, którzy uczcili bohaterów z czasów II wojny światowej, składając wieńce w miejscach pamięci  w dwóch podoświęcimskich miejscowościach – Harmężach i Brzeszczach Borze.

W kościele w Harmężach przed tablicami upamiętniającymi duchownych, którzy zginęli w KL Auschwitz-Birkenau, także za pomoc Żydom niesioną podczas okupacji w imieniu wicepremier Beaty Szydło wiązankę złożył wicewojewoda małopolski Zbigniew Starzec oraz Iwona Gibas, wiceprzewodnicząca  Małopolskiego Sejmiku Samorządowego, poseł Zbigniew Biernat i Agnieszka Molenda prezes Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.

Następnie delegacje złożyły wiązanki i zapaliły znicze w Brzeszczach Borze przed budynkiem kwaterowania więźniarek karnego komanda kobiet Faruenstrafkompanie KL Auschwitz-Bor/Budy. Uczestnicy uroczystości zwiedzili znajdującą się tutaj wystawę, w tym pamiątki po Stanisławie Morończyk z Brzeszcz. Jako młoda dziewczyna podczas okupacji czynnie pomagała ona więźniom, dostarczając im żywność, lekarstwa, przenosiła również listy i grypsy do obozu. Była również żołnierzem Armii Krajowej. Po wojnie kilkukrotnie odznaczana za swoją działalność w AK i za niesienie pomocy więźniom KL Auschwitz-Birkenau oraz jego podobozów.

Zgodnie z rozporządzeniem niemieckiego okupanta z 15 października 1941 r. na terenach okupowanej Polski za jakąkolwiek pomoc Żydom groziła kara śmierci. Następnie kary rozszerzone zostały na tych, którzy o pomocy wiedzieli, lecz o tym nie donieśli.

ZOBACZ KONIECZNIE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pamiętają o mieszkańcach Ziemi Oświęcimskiej, którzy pomagali Żydom - Gazeta Krakowska

Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto