Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pałacyk Dietla w Kluczach po remoncie wygląda przepięknie. Zostały ostatnie prace w parku. Zobaczcie zdjęcia

Małgorzata Gleń
Małgorzata Gleń
Pałacyk Dietla w Kluczach, stan na styczeń 2021r.
Pałacyk Dietla w Kluczach, stan na styczeń 2021r. Tadeusz Żurek
Pałacyk Dietla diametralnie zmienił wygląd. Teraz jest przepiękny. Z zewnątrz jest już skończony. W środku trwają prace przy podłogach - zostaną zachowane drewniane. Wprowadzą się tu min. organizacje pozarządowe działające w gminie Klucze. Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Zobacz zdjęcia pałacyku Dietla w Kluczach, stan na styczeń 2021r.:

Pałacyk Dietla, czyli główny budynek dawnych dóbr rodziny Dietlów, to najcenniejszy zabytek gminy Klucze. Został wybudowany na początku XX wieku, a od 2010 roku jest w rejestrze zabytków. Wcześniej w tym miejscu był dworek, który spłonął w 1905 roku. Obok, po dzień dzisiejszy, stoi drugi budynek - tzw. Stara Gmina.

Agnieszka Mika w książce „Rody Mauve i Dietlów w Kluczach w latach 1887 – 1945” opisuje, że pałacyk został wybudowany przez Ludwika Mauve, który był przybyłym ze Śląska niemieckim inżynierem górnictwa, założycielem tutejszej cementowni i fabryki papieru. Współpracował z innym przemysłowcem, Henrykiem Dietlem. Ludwik Mauve nabył kluczewskie dobra w 1887 roku.

Oba pałacyki są własnością Gminy Klucze. W tzw. Starej Gminie, też odremontowanej, działa samorządowy żłobek „Baśniowy Dworek” oraz Ośrodek Dziennej Opieki i Aktywizacji Osób Niesamodzielnych „Złota Jesień”, prowadzony przez Spółdzielnię Socjalna „Opoka”.

Historia remontu pałacyku Dietla w Kluczach

Remont rozpoczął się w 2018 roku i miał być zakończony do końca 2019, co nie udało się. Budynek był w gorszym stanie niż pierwotnie zakładano i trzeba było wykonać wiele dodatkowych prac.

M.in. zostały wzmocnione stropy, część wymieniono. Została położona nowa kanalizacja. Wybudowano także drugą klatkę schodową, która, poza główną, zabytkową klatką ma służyć do celów komunikacyjnych. Tam też znajdzie się miejsce na windę przystosowaną dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Pałac Dietla ma wieżyczkę i ażurową, drewnianą loggię, które zostały odrestaurowane.

W 2019 roku wyceniono, że prace kosztować będą prawie 6 mln zł, z czego 3 mln 741 tys. zł to unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

W odnowionym budynku ma mieć siedzibę Pustynne Centrum Informacji, będzie tu sala konferencyjna, pomieszczenia gościnne, sala wystawiennicza, mini centrum rehabilitacji. Znajdzie się tam również stała wystawa dokumentująca dzieje jego właścicieli - rodzin Dietlów i Mauve. Będą tam organizowane wydarzenia kulturalne, jak koncerty kameralne, wernisaże czy spotkania literackie.

FLESZ - Oto najciekawsze aukcje WOŚP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto