Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Obchody 78. rocznicy pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz z udziałem wicepremier Beaty Szydło

Bogusław Kwiecień
Polacy byli pierwszymi więźniami niemieckiego obozu Auschwitz. Wśród nich byli żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także niewielka grupa polskich Żydów

W Oświęcimiu odbyły się główne obchody 78 rocznicy deportacji do niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz pierwszego transportu polskich więźniów politycznych. Tym samym był początek działalności tej fabryki śmierci. 14 czerwca obchodzony jest zarazem jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Zagłady.

Przed tablicą na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu, gdzie przed wybuchem II wojny światowej mieściły się zakłady Państwowego Monopolu Tytoniowego, zamienione przez Niemców na obiekty obozowe, złożono kwiaty i zapalono znicze.

Do tego budynku 14 czerwca 1940 roku z więzienia w Tarnowie przywiezionych zostało 728 Polaków. Wśród nich byli żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także niewielka grupa polskich Żydów. Otrzymali oni numery od 31 do 758. Z tej grupy więźniów żyje do dzisiaj jedynie Kazimierz Albin (numer obozowy 118), ale ze względu na zły stan zdrowia nie był już w stanie przyjechać na uroczystości.

W uroczystościach na terenie PWSZ wzięli udział byli więźniowie Zdzisława Włodarczyk i Ryszard Machulik, przedstawiciele rodzin, których krewni byli więzieni w KL Auschwitz, reprezentowani przez Stowarzyszenie Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych, rządu z wicepremier Beatą Szydło, wiceministrem kultury Jarosławem Sellinem, Kancelarii Prezydenta RP, Senatu, a także wojewoda małopolski Piotr Ćwik, przedstawiciele władz samorządowych powiatu oświęcimskiego, miasta, gminy Oświęcim, PWSZ, duchowieństwa, korpusu dyplomatycznego, dyrekcji PMAB oraz organizacji, w tym jak co roku od lat Tarnowska Konfederacja Motocyklistów WATAHA, organizując Motocyklowy Rajd Pierwszego Transportu Więźniów do KL Auschwitz.

- Przyjechaliśmy z różnych zakątków Polski, chociaż organizatorzy zapomnieli nas zaprosić. Jest to naszym zobowiązaniem wobec członków naszych rodzin, którzy byli więzieni, a wielu poniosło śmierć w Auschwitz i innych obozach koncentracyjnych. Chcemy, żeby to była sztafeta pamięci, aby kolejne pokolenia pamiętały o tej dacie - powiedziała Elżbieta Rybarska, prezes Stowarzyszenia Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych. Jedna z członkiń Stowarzyszenia zaintonowała także hymn narodowy, którego organizatorzy nie przewidzieli w programie obchodów przed budynkiem, gdzie trafili więźniowie pierwszego transportu.

Następna część obchodów odbyła się na terenie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. Przed blokiem 11 zabrzmiał hymn Polski, a następnie delegacje złożyły znicze pod Ścianą Śmierci na dziedzińcu bloku, upamiętniając wszystkie ofiary niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.

Na zakończenie oficjalnie otwarto nową wystawę Muzeum poświęconą ruchowi oporu w KL Auschwitz. Mieści się ona w dwóch zachowanych oryginalnie salach na parterze bloku 11.

Wcześniej w Klasztorze Franciszkanów w Harmężach odprawiona została msza św. Goście zobaczyli również wystawę „Klisze Pamięci. Labirynty” byłego więźnia Auschwitz Mariana Kołodzieja.

W Harmężach także podpisana została umowa dotycząca wsparcia finansowego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Muzeum Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej, które powstaje w sąsiedztwie Miejsca Pamięci.

Z 728 więźniów deportowanych 14 czerwca 1940 r. z Tarnowa do KL Auschwitz wojnę przeżyło 298, zginęło 272, a w przypadku 158 los jest nieznany.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Dlaczego warto dbać o środowisko?

Źródło: Dzień Dobry TVN, x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto